دل‌پوترو در نیمه‌نهایی اوپن آمریکا؛ نیویورکی‌ها در آرزوی کلاسیک "فدال"

خوان مارتین دل‌پوترو حق نشر عکس EPA

خوان مارتین‌ دل‌پوترو، با پیروزی مقابل راجر فدرر در یک‌چهارم نهایی اوپن استرالیا رویای هوادران نیویورکی برای دیدن مسابقه کلاسیک نادال-فدرر (که به فدال معروف است) را از بین برد.

تنیس‌باز آرژانتینی که بخت ۲۴ قهرمانی در اوپن آمریکا است با نتیجه ۴-۶ (۸-۱۰) ۶-۷ ۶-۳ ۵-۷ پرافتخارترین مرد تنیس جهان را برد و حریف رافائل نادال در نیمه‌نهایی مسابقات شد.

راجر فدرر و رافائل نادال تا به حال در مسابقات اوپن آمریکا با یکدیگر روبرو نشده‌اند و به این ترتیب هواداران حاضر در اوپن آمریکا برای دیدن یکی از بزرگ‌ترین مسابقات کلاسیک تاریخ تنیس جهان باید امیدوار به آینده باشند. ضمن این که با حذف فدرر، نادال نیز می‌تواند مطمئن باشد که عنوان نخست رده‌بندی تنیس جهان را از دست نخواهد داد.

فدرر که قهرمان اوپن استرالیا و ویمبلدون شده، پیش از این گفته بود با قهرمانی در اوپن آمریکا سالی "سوررئال" خواهد داشت، اما دل‌پوترو فقط ۴۸ ساعت پس از پیروزی ۵ ستی خود مقابل دامینیک تیم، ستاره سوئیسی را به خانه فرستاد.

فدرر ۳۶ ساله گفت: "راستش را بخواهید فقط به امشب فکر می‌کردم. در مسابقه سرم را هم نمی‌توانستم تکان دهم. می‌دانستم که مسابقه سختی خواهد بود."

حق نشر عکس Reuters
Image caption راجر فدرر قهرمان ۵ دوره اوپن آمریکا از سال ۲۰۰۸ نتوانسته قهرمان این مسابقات شود

دل‌پوتروی ۲۸ ساله تا به حال تنها در یک گرند‌اسلم قهرمان شده است، اوپن آمریکا ۲۰۰۹ که در آن مسابقات هم فدرر را شکست داد.

دل‌پوترو گفت: "به نظرم بهترین مسابقه‌ام در این تورنمنت را داشتم. همه چیز بازیم خوب بود. خوب سرویس زدم و فورهند‌هایم را هم به محکم‌ترین شکلی که می‌توانستم زدم. این جا مثل خانه‌ام است و تماشاگران هر بار که اینجا به زمین می‌روم، خوشحالم می‌کنند. امیدوارم مقابل رافا هم هواداران برای من فریاد بزنند."

دل‌پوترو همواره یکی از مخوف‌ترین فورهند‌ها را میان بازیکنان تنیس جهان داشته، اما بک‌هند او هم در سال‌های اخیر و به رغم چهار عمل جراحی روی مچ دستش، پیشرفت کرده است: "خودم هم باورم نمی‌شد بعد از مصدومیت‌ها و جراحی‌ها بتوانم به اوج بازگردم."

فدرر در آمار کلی بازی عملکرد چندان بدی نداشت، اما اشتباهاتش در لحظات کلیدی بازی موجب شد تا اولین باخت در گرند‌اسلم‌های این فصل تنیس را تجربه کند.

به نظر می‌رسد مصدومیت‌ها موجب شد تا فدرر چندان آماده راهی اوپن آمریکا نشود، تنیس‌بازی که در ویمبلدون حتی یک ست هم به هیچ حریفی نداد، در نیویورک هر دو مسابقه ابتدایی‌اش ۵ ست طول کشید: "به نوعی خوشحالم که تا یک‌چهارم نهایی رسیدم، چون عملکردم در این سال مجموعا خوب است. متاسفانه به بازیکنی خوردم که در روز بازی از من بهتر بود."

موضوعات مرتبط