شروع بازی‌های اینویکتوس در تورنتو با شرکت افغانستان

تیم والیبال معلولان افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیم والیبال نشسته افغانستان در بازی‌های اینویکتوس تورنتو

بازی‌های اینویکتوس که در آن سربازان مصدوم و معلول در جنگ از ۱۷ کشور در ۱۲ رشته ورزشی شرکت دارند، در مرکز هوایی کانادا در تورنتو آغاز شد. تیم والیبال نشسته افغانستان هم در این بازی‌ها سهم دارد.

این بازی‌ها از سوی شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا که به عنوان خلبان هلی‌کوپتر در افغانستان خدمت کرده، بنیانگذاری شده و قرار است تا آخر سپتامبر ادامه پیدا کند.

در مراسم گشایش این بازی‌ها شاهزاده هری گفت می‌خواهد جهانیان از "کسانی که یونیفورم به تن می‌کنند" الهام بگیرند.

او همچنین گفت که به بالا بردن آگاهی درباره قربانی‌هایی که سربازان ارتش در جریان جنگ داده‌‌اند متعهد مانده است.

تیم والیبال نشسته افغانستان که بیشتر اعضای آن سربازان معلول ارتش هستند، قرار است روز سه‌شنبه ۲۶ سپتامبر با تیم‌های فرانسه و بریتانیا رقابت کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در مراسم گشایش بازی‌های اینویکتوس چهره‌هایی چون جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا، شهزاده هری و ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا حضور داشتند

بازی‌های اینویکتوس ( Invictus) برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ در لندن و سپس در سال ۲۰۱۶ در فلوریدای آمریکا برگزار شد. قرار است دور بعدی این بازی‌ها در سال ۲۰۱۸ در سیدنی استرالیا برگزار شود.

تیم‌هایی از کشورهای افغانستان، استرالیا، کانادا، دانمارک، استونی، فرانسه، گرجستان، آلمان، عراق، ایتالیا، اردن، هلند، نیوزیلند، رومانی، اوکراین، بریتانیا و آمریکا در این بازی‌ها شرکت دارند.

شرکت‌کنندگان این بازی‌ها یا در جنگ مصدوم و معلول شده‌اند یا از نظر روانی ضربه شدید دیده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جریان تمرین بازیکنان افغانستان در کابل