بارسلونا و بازی در زمین استقلال؛ شکست یا پیروزی؟

تیم بارسلونا حق نشر عکس Getty Images

شعار باشگاه بارسلونا "فراتر از یک باشگاه" است و به نظر می‌رسد که این شعار هیچ‌گاه به اندازه یکشنبه گذشته نمود عینی نداشته؛ زمانی که ورزشگاه نوکمپ در قلب شهر بارسلونا تبدیل به مرکز توجه در زمان همه‌پرسی استقلال کاتالونیا شد.

بارسا همیشه به شکل ذاتی یک باشگاه سیاسی بوده و این بار هم با وجود زخمی شدن صدها نفر در درگیری با نیروهای پلیس برای توقف رفراندومی که دولت اسپانیا آن را غیرقانونی می‌داند، باز هم این باشگاه در مرکز ماجراهایی بود که اطرافش اتفاق می‌افتاد.

کاتالونیا البته این روزها در مقایسه با دوره دیکتاتوری ژنرال فرانکو استقلال بیشتری دارد؛ زمانی که زبان و سنت‌های فرهنگی کاتالان به شدت سرکوب می‌شد. با این حال نقش بارسلونا از آن زمان تا کنون تغییری نکرده و این باشگاه عملا در این منطقه حکم تیم ملی برای مردمی بی کشور را داشته است.

به این ترتیب وقتی دولت کاتالونیا از راه‌اندازی همه‌پرسی استقلال خبر داد، احتمالا خیلی‌های می‌دانستند که بارسا یکی از نقش‌های اصلی این ماجرا خواهد بود؛ به‌خصوص وقتی‌ لالیگا به شکلی باورنکردنی روی برگزاری دیدار خانگی این تیم با لاس پالماس در روز یکشنبه اول اکتبر، یعنی روز رأی‌گیری تأکید داشت. دیداری که به راحتی می‌توانست روز شنبه برگزار شود.

این تصمیم لالیگا اما بی جواب نماند و بارسا در آخرین لحظه و در میان همه آشفتگی‌ها تصمیم گرفت بازی را پشت دره ای بسته انجام دهد و به این ترتیب روند سوررئالی که روز با آن آغاز شده بود ادامه پیدا کرد.

خروج بارسا از حصار بی‌طرفی

بارسا همیشه در رابطه با موضوع جدایی کاتالونیا از اسپانیا موضعی بی‌طرف داشت اما این باعث نشد که چند روز قبل از همه‌پرسی بیانیه‌ای به شدت سیاسی منتشر نکند.

وقتی دولت مرکزی در مادرید سعی کرد با تدابیر مختلف از جمله دستگیری مقامات رده بالای کاتالونیا و توقیف میلیون‌ها برگه اخذ رأی از یک انبار، جلوی این همه‌پرسی را بگیرد، بارسلونا این طور واکنش نشان داد: "باشگاه بارسلونا با پایبندی به تعهد تاریخی‌اش در دفاع از ملت، دموکراسی، آزادی بیان واستقلال، هر عملی که مانع از اجرای این حقوق می‌شود را محکوم می‌کند. بنابراین بارسلونا حامی همه مردم، نهادها و موسساتی است که برای احقاق این حقوق تلاش می‌کنند. بارسلونا با نهایت احترام به طیف گسترده اعضایش، همچنان از خواست اکثریت مردن کاتالان حمایت خواهد کرد و این کار را به شکلی صلح‌آمیز و مثال‌زدنی انجام خواهد داد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption بازی در ورزشگاهی خالی

نکته قابل توجه در بیانیه بارسا این است که به نظر می‌رسد آن‌ها بیشتر از استقلال کاتالونیا، از فرایند آن حمایت می‌کنند. ‌در این بیانیه بارسا می‌گوید باید اجازه برگزاری همه‌پرسی به شکلی قانونی داده شود اما مشخص نمی‌کند طرفدار جدایی کاتالونیا از اسپانیا هست یا نه.

با این حال لحن قاطع این بیانیه ثابت می‌کند که بارسا از درگیر شدن در جنجال‌های سیاسی ترسی ندارد و وقتی کاری را شروع کند، عقب نخواهد کشید.

بازی برگزار می‌شود یا نه؟ مسابقه پشت درهای بسته

با نزدیک شدن روز همه‌پرسی، شایعاتی مبنی بر به تعویق افتادن تاریخ بازی بارسا و لاس‌پالماس به دلایل امنیتی منتشر شد، پلیس محلی اما با اعلام این که می‌تواند گروه‌های بزرگ مردم را به راحتی کنترل کند، به این شایعات پایان داد.

با این حال صبح روز یکشنبه در پی انتشار تصاویر پلیس در حال ممانعت از رأی دادن مردم، شایعات دوباره قوت گرفت. نه باشگاه و نه لالیگا واکنش رسمی نشان ندادند تا این که نزدیک به ۲:۴۵ دقیقه بعد‌از‌ظهر به وقت محلی - یعنی ۹۰ دقیقه مانده به شروع بازی- برخی منابع موثق از لغو مسابقه خبر دادند.

این خبر زمانی پخش شد که بازیکنان هر دو تیم در رختکن ورزشگاه بودند. رسانه‌ها توانستند وارد ورزشگاه شوند اما مردم دور تا دور نوکمپ پشت درهای بسته نگه داشته شدند و هیچ‌کس نمی‌دانست چه خبر است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption با وجود راه ندادن تماشاگران یک نفر راهش را به داخل استادیوم پیدا کرد و خود را به وسط زمین رساند

چند دقیقه بعد در حالی که هواداران هنوز بیرون ورزشگاه بودند و حرف از احتمال برگزاری بازی پشت درهای بسته همه جا شنیده می‌شد، بازیکنان دو تیم برای گردم کردن به زمین پا گذاشتند و به جای تشویق انبوه تماشاگران با صدای کف‌زدن پراکنده خدمه و مسئولین تشریفات ورزشگاه روبرو شدند که به شکلی غیرمنتظره آن بعد‌از‌ظهر به آن‌ها مرخصی داده شده بود. در نهایت ساعت ۳:۵۰ دقیقه بعد‌از‌ظهر - ۲۵ دقیقه قبل از شروع بازی- باشگاه رسما اعلام کرد که مسابقه برگزار خواهد شد اما پشت درهای بسته و بدون تماشاچی.

صدای صوت و هو کردن تماشاچیانی که ناامیدانه منتظر اجازه ورود به ورزشگاه بودند، به وضوح در داخل زمین بازی شنیده می‌شد، همین طور صدای بلندگوهای بیرون استادیوم که چند دقیقه بعد پخش شد و از هواداران می‌خواست محل را ترک کنند.

جوزپ ماریا بارتومئو، رئیس باشگاه بارسلونا بلافاصله اعلام کرد که باشگاه این تصمیم را نه به دلیل مسائل امنیتی بلکه به نشانه اعتراض گرفته است. او همچنین گفت که تهدید گروهی از هواداران مهم تیم مبنی بر حمله به زمین و توقف بازی در صورت برگزاری مسابقه هم در این تصمیم بی‌تائیر نبوده‌‌است.

آیا یک رئالی صلاحیت ریاست لالیگا را دارد؟

خاویر تباس، رئیس لالیگا همه عمر طرفدار رئال مادرید بوده و هیچ وقت هم این را پنهان نکرده است. بنابراین حدس این که بارسلونا با این فرد مشکل داشته باشد کار سختی نیست. آن‌ها معتقدند لیگ نباید در دستان کسی باشد که آشکارا سلیقه شخصی‌اش را بیان می‌کند.

یک سال پیش، بعد از انتقاد شدید تباس از بازیکنان بارسا به دلیل رفتارشان در دیدار جنجالی با والنسیا، بارسلونا خواستار تشکیل پرونده انضباطی علیه او شد. بارسا این دیدار خشن و پرحاشیه را با پنالتی‌ مسی در لحظات آخر وقت‌های تلف شده ۳-۲ برد. اما از آن‌جایی که خوشحالی بازیکنان این تیم به مذاق طرفداران والنسیا خوش نیامد، به سمت‌ آنها بطری پرت کردند که به لوئیس سوارس، مسی و چند بارسایی دیگر برخورد کرد.

تباس که هیچوقت از بیان نظراتش ترسی نداشته، با تغییر عکس پروفایل توییترش به تصویری از پرچم اسپانیا و کاتالونیا در کنار هم به شکل قلب، نظرش در مورد رفراندوم روز یکشنبه را به وضوع اعلام کرد.

ظهر روز یکشنبه هم وقتی بارسا با اشاره به درگیری‌های کاتالونیا از لالیگا خواست بازی با لاس‌پالماس را به تعویق بیندازد، با جواب منفی تباس روبرو شد. او حتی تهدید کرد اگر بارسا بازی نکند، ۶ امتیاز جریمه خواهد شد. تباس علاوه بر این به لاس‌پالماس اجازه داد بازیکنانش با پیراهن‌هایی به زمین بروند که پرچم اسپانیا رویشان دوخته شده؛ حرکتی در حمایت از "اتحاد اسپانیا" اما جنجالی و تحریک‌آمیز، در دیدار مقابل تیم شهری که مردمش خواهان جدایی از کشور هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption پیکه: ما فقط می‌خواهیم رأی بدهیم

با توجه به کارهایی که تباس در چند سال اخیر انجام داده، به نظر نمی‌رسد بی‌طرفی لازم برای ریاست لالیگا را داشته و از حمایت همه باشگاه‌های عضو برخوردار باشد. از سوی دیگر دعوای او و بارسلونا هم انگار به این راحتی‌ حل شدنی نیست.

پیکه: من کاتالان هستم و به آن باور دارم

یکی از شخصیت‌های مرکزی در اتفاقات روز همه‌پرسی ژرارد پیکه، مدافع بارسلونا بود. او که همیشه یکی از حامیان برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا بوده، پنجشنبه هفته گذشته با پستی که به زبان کاتالان در توییتر گذاشت یک بار دیگر از این حرکت پشتیبانی کرد. او با استفاده از هشتگ "Votarem" به معنای "رأی خواهیم داد" از مردم خواست با صدای بلند اما در صلح و آرامش نظرشان را بیان کنند.

پیکه به دلیل طرز فکرش به خصوص در چند فصل اخیر بارها در دیدارهای ملی از سوی طرفداران اسپانیا هو شده. سرخیو راموس، مدافع رئال مادرید و هم‌تیمی‌ پیکه در تیم ملی هم حتی به توییت اخیر او انتقاد کرد و گفت کار درستی نکرده است.

با همه اینها پیکه صبح روز یکشنبه عکسی از خودش در حال رأی دادن در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد و توضیح داد: " من رأی دادم. اگر در کنار هم از دموکراسی دفاع کنیم، هیچ چیز نمی‌تواند جلویمان را بگیرد" او به عنوان یکی از نمایندگان فوتبال اسپانیا، در رفراندومی شرکت کرد که دولت این کشور آن را غیرقانونی می‌داند.

در پایان دیدار بارسلونا و لاس‌پالماس، پیکه در مصاحبه با خبرنگاران احساساتی شد و در حالی که سعی می‌کرد جلوی اشک‌هایش را بگیرد گفت اگر حضورش مشکل درست می‌کند، حاضر است قبل از جام جهانی از تیم ملی کناره گیری کند: "من کاتالان هستم و به آن باور دارم." او البته این را هم اضافه کرد: " هر کس می‎تواند رأی آری، نه یا ممتنع بدهد. ما فقط می‌خواهیم رأی بدهیم."

موضوعات مرتبط