مدافع ۱۰۰میلیونی لیورپول؛ آن‌چه باید درباره گران‌ترین مدافع تاریخ فوتبال بدانید

ویرجیل فان‌دایک
Image caption ویرجیل فان‌دایک

باشگاه لیورپول موافقت کرده ۷۵ میلیون پوند (صد میلیون دلار) برای ویرجیل فان‌دایک، دفاع مرکزی ساتهمپتون بپردازد. این بیشترین پولی است که در فوتبال جهان برای یک مدافع خرج می‌شود و این مدافع هلندی را پس از دو سال و نیم حضور در ساوتهمپتون راهی آنفیلد خواهد کرد.

نیل مک‌گینس در حال حاضر برای فدراسیون فوتبال قطر کار می‌کند اما در سال ۲۰۱۳، استعداد‌یاب ارشد در باشگاه سلتیک اسکاتلند بود. او فان‌دایک را در گرونینگن هلند دید و عامل انتقال او به سلتیک پارک بود. در این مطلب مک‌گینس توضیح می‌دهد که چرا فکر می‌کند این بازیکن می‌تواند قرمزها را به سطح بالاتری ببرد، خودش به بازیکن بزرگ‌تری تبدیل شود و چرا قابل مقایسه با ریو فردیناند، مدافع نامدار منچستر یونایتد است.

Image caption اولین باری که من اسم ویرجیل را در دفتر یادداشتم نوشتم، اواسط ۲۰۱۱ بود، زمانی که تازه راهش را به تیم اول گرونینگن باز کرده بود

اولین برخورد با فان‌‌دایک کی بود؟

اولین باری که من اسم ویرجیل را در دفتر یادداشتم نوشتم، اواسط ۲۰۱۱ بود، زمانی که تازه راهش را به تیم اول گرونینگن باز کرده بود. او در آن زمان بیشتر روی نیمکت می‌نشست اما من بلافاصله شیفته فیزیک و استیلش شدم.

ویرجیل تبدیل به بازیکن ثابت تیم شد و من برای دیدن بازی او مقابل ویتسه آرنهم در اوایل فوریه ۲۰۱۳ به آن‌جا پرواز کردم. دلیل اصلی من برای انتخاب این بازی خاص این بود که او باید مقابل ویلفرد بانی (مهاجم سوانزی) بازی می‌کرد، بازیکنی که آن موقع آقای گل فوتبال هلند بود و از نظر بدنی هم بسیار قوی است. در واقع من می‌توانستم او را جلوی بهترین مهاجم لیگ ببینم.

Image caption او تمام چیزهایی که یک مدافع وسط خوب باید داشته باشد را دارد

او مقابل بانی عالی کار کرد و تمام چیزهایی را که من در بازی‌های قبلی از او دیده بودم را تکرار کرد. فان‌دایک در همان بازی من را قانع کرد که می‌تواند به مدافعی موفق در فوتبال بریتانیا تبدیل شود. او گام‌های بلندی داشت، قوی بود، قد بلندی داشت و خیلی خوب می‌توانست دفاع کند.

تا همین حالا هم متوجه نشدم که چطور کسی زودتر از من او را در گرونینگن ندید.

Image caption او تمام چیزهایی که یک مدافع وسط خوب باید داشته باشد را دارد

لیورپول به چه بازیکنی به توافق رسیده است؟

او تمام چیزهایی که یک مدافع وسط خوب باید داشته باشد را دارد. ۲۶ سال دارد، قد بلند و قوی است و هم در حمله و دفاع خوب کار می‌کند. با درگیری‌های فیزیکی مشکلی ندارد و دوست دارد بر حریفانش غلبه کند. در حرکت و جایگیری در خط دفاعی خوب است. ویرجیل با هر دو پا پاس‌های خوبی (بلند و کوتاه) می‌دهد و دقت‌ پاس‌هایش بالا است. از نظر فنی هم به عنوان یک مدافع نرم و تکنیکی بازی می‌کند، چیزی که لیورپول در سال‌های اخیر کمبودش را حس کرده است. او در تمام پست‌های دفاعی می‌تواند بازی کند، اما با این که راست پا است بیشتر در دفاع مرکزی سمت چپ قرار می‌گیرد.


#ازمابپرس

اگر می‌خواهید مطالب بیشتری مرتبط به فوتبال در وبسایت بی‌بی‌سی فارسی بخوانید، سوال‌های خود را از طریق فرم زیر برای ما بفرستید.

چه سوال‌هایی درباره بازیکنان فوتبال، باشگاه‌ها و دیگر موضوعات مرتبط به این ورزش دارید؟

درباره #ازمابپرس بیشتر بدانید


Image caption فان‌دایک می‌تواند بعد جدیدی به تیم اضافه کند و استیلش به گونه‌ای است که به کار تاکتیک‌های یورگن کلوپ می‌آید

چطور می‌تواند در لیورپول جا بیافتد؟

فان‌دایک می‌تواند بعد جدیدی به تیم اضافه کند و سبک بازی‌اش به گونه‌ای است که به کار تاکتیک‌های یورگن کلوپ می‌آید. دژان لاورن، راگنار کلاوان، جوئل ماتیپ و جو گومز بازیکنانی هستند که می‌توانند در پست دفاع وسط برای لیورپول بازی کنند.

Image caption فان‌دایک می‌تواند ضعف بازیسازی از خط دفاع را در لیورپول برطرف کند

با توجه به زوج‌های فصل گذشته لیورپول، به نظر می‌رسد، لاورن کنار فان‌دایک قرار بگیرد و ضمن این که بعید نیست کلوپ از همکاری او با ماتیپ هم استفاده کند. بازیکنی که از زمان حضورش در آلمان به خوبی او را می‌شناسد. به این ترتیب کلوپ دو دفاع وسط تنومند دارد که هردوی آن‌ها تکنیک بهتری نسبت به لاورن دارند.

فان‌دایک می‌تواند ضعف بازیسازی از خط دفاع را در لیورپول برطرف کند. او هم می‌تواند خیلی خوب با توپ حرکت کند و هم یک پاس دقیق ۶۰-۵۰ متری ارسال کند. این یک عنصربسیار بزرگ و کلیدی برای لیورپول است که می‌تواند یک بعد کاملا متفاوت را به بازی تیم اضافه کند و حتی روی عملکرد بازیکنانی مثل فیلیپ کوتینیو و روبرتو فرمینو تاثیر بگذارد.

Image caption ویرجیل می‌تواند همان قدر خوب که می‌خواهد بازی کند، هرچند که تمام این بستگی به تمرکزش دارد

نقاط ضعف؟

ویرجیل می‌تواند همان قدر خوب که می‌خواهد بازی کند، هرچند که این بستگی به تمرکزش دارد. بارها دیده‌ام که او در بازی‌های آسان هم عملکرد بدی داشته و این بزرگ‌ترین مشکلش است. دلیل این قضیه شاید این باشد که او به خوبی می‌داند آن قدر سریع است که بتواند هرجا عقب افتاد جبران کند، ولی این نکته‌ای است که او باید رویش کار کند تا از یک مدافع خوب به یک مدافع بزرگ تبدیل شود.

فان‌دایک تمام ابزاری که برای این پست در فوتبال نیاز است را در اختیار دارد، ولی تمرکز در هنگامی که تیمش جلو است، مسئله‌ای است که به نظرم می‌تواند در آن پیشرفت کند.

Image caption آن چه من می‌بینم این است که از زمان حضور در فوتبال بریتانیا تا حالا خیلی تغییر کرده است

چقدر می‌تواند بهتر شود؟

آن چه من می‌بینم این است که از زمان حضور در فوتبال بریتانیا تا حالا خیلی تغییر کرده است. فان‌دایک الان فهم تاکتیکی بالایی پیدا کرده. بازیخوانی و زمان‌بندی او بهتر شده و در همه زمینه‌ها نسبت به بازیکنی که فقط از استارت‌های سریع و ملحق شدن به خط حمله لذت می‌برد، بهتر شده است.

فان‌دایک خیلی خوب خودش را با تفاوت سطح فوتبال اسکاتلند و انگلستان وفق داد و مدافع به مراتب باهوش‌تری شده است. من معتقدم که او همه چیز برای بازی در بالاترین سطح دارد و برای همین هم به شدت به سلتیک فشار آوردم که برای جذب او پا پیش بگذارد.

به نظرم استعداد‌یاب‌ها زمانی که بازیکن ثابت گرونیگن شده بود، به چشم یک "هندوانه دربسته" به او نگاه می‌کردند و منتظر بودند ببینند وقتی به تیم‌های بزرگی مثل آژاکس یا آیندهوون می‌پیوندد، چه نمایشی دارد.

تا جایی که من می‌دانم تمام مربیانی که با او کار کرده‌اند به سرعت فهمیده‌اند که ویرجیل چه بازیکن خوبی است و چه اهداف بزرگی در سر دارد. من فکر می‌کنم او یکی از ده مدافع برتر حال حاضر جهان است و واقعا معتقدم که می‌تواند کارنامه درخشانی در لیورپول داشته باشد.

موضوعات مرتبط