رویترز از گزارش‌‌دهی مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی محروم شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دفتر رویترز در لندن - رویترز از گزارش‌دهی مراسم افتتاحیه بازی‌های پیونگ‌چانگ محروم شده است

کره جنوبی خبرگزاری رویترز را از گزارش‌دهی مراسم گشایش المپیک زمستانی در آن کشور محروم کرده و کره شمالی گفته است در یک برنامه مشترک فرهنگی با کره جنوبی شرکت نخواهد کرد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گفته است که مقامات ورزشی این کشور به خبرگزاری رویترز اجازه نخواهند داد مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی در پیونگ‌چانگ را گزارش دهد. این مراسم روز ٩ فوریه برگزار خواهد شد. دلیل این تصمیم این است که رویترز تعداد عکس از تمرین مراسم افتتاحیه این بازی‌ها را بدون مجوز منتشر کرده است.

بعضی از این تصاویر که شامگاه یکشنبه منتشر شد مربوط به تمرین مراسم روشن کردن مشعل بزرگ المپیک زمستانی در استادیوم شهر پیونگ‌چانگ بود. خبرگزاری رویترز بعدا این تصاویر را از دسترس خارج کرد اما اقدام آن با اعتراض هیات برگزاری مسابقات و همچنین کمیته بین‌المللی المپیک مواجه شد که دستور داد به عنوان اقدام تنبیهی، از صدور کارت ورودی به مراسم افتتاحیه برای گزارشگران رویترز جلوگیری شود.

کارت خبرنگاری عکاس تعیین شده از سوی رویترز هم لغو شده است.

+ دو کره با پرچم مشترک در افتتاحیه المپیک زمستانی شرکت می‌کنند

+ شروع مذاکرات دو کره در مورد المپیک زمستانی و روابط دو جانبه

+ کره جنوبی خواستار تعلیق مانور نظامی با آمریکا تا پایان المپیک زمستانی شد

+ محروم شدن روسیه از شرکت در المپیک زمستانی ۲۰۱۸

حق نشر عکس Getty Images
Image caption میز رسانه‌ای المپیک زمستانی - برای نادیده گرفتن مقررات گزارش‌دهی مراسم گشایش تنبیهات سختی در نظر گرفته شده است

معمولا کشورهای میزبان بازی‌های المپیک می‌کوشند مراسم افتتاحیه را به شکلی بدیع برنامه‌ریزی و اجرا کنند و تا زمان اجرا، ممنوعیت کامل گزارش دهی در این مورد را به اجرا می‌گذارند. برای رسانه‌هایی که به هر نحو این ممنوعیت را نادیده بگیرند تنبیهاتی در نظر گرفته می‌شود.

کمیته برگزار کننده بازی‌های پیونگ‌چانگ هشدار داده است که موسسات خبری و خبرنگارانی که ممنوعیت گزارش‌دهی تا زمان اجرای مراسم را نادیده بگیرند با محرومیت از گزارش‌دهی مواجه خواهند شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption از راست به چپ: جون وان دو، وزیر فرهنگ کره جنوبی، توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک، ایل گوک کیم، وزیر ورزش کره شمالی هنگام اعلام آمادگی دو کره برای شرکت در المپیک زمستانی - دو کره یکدیگر را به رسمیت نمی‌شناسند اما گفته‌اند مشکلات سیاسی نباید مانع ارتباط ورزشی شود

در خبری دیگر در مورد المپیک زمستانی کره جنوبی، مقامات کره شمالی اعلام کردند که نظر قبلی خود در مورد برگزاری یک برنامه فرهنگی مشترک با کره جنوبی را تغییر داده‌اند و در این برنامه شرکت نخواهند کرد. کره جنوبی گفته است که این برنامه بدون مشارکت کره شمالی برگزار خواهد شد. قرار بود این برنامه روز ۴ فوریه اجرا شود.

در عین حال، وزارت وحدت دو کره در دولت کره جنوبی تایید کرده که مذاکره در مورد جزئیات شرکت ورزشکاران کره شمالی در المپیک زمستانی به خصوص در مورد اعزام ورزشکاران کره جنوبی برای تمرین در کره شمالی ادامه دارد.

در حالیکه در ماه‌های اخیر، تنش در شبه جزیره کره شدت گرفته و برخی منابع حتی نسبت به احتمال وقوع جنگ بین کره شمالی با کره جنوبی و متحدان آن ابراز نگرانی می‌کردند، ماه گذشته میلادی کره شمالی گفت برای اعزام یک تیم ورزشی به مسابقات المپیک زمستانی در کره جنوبی مانعی وجود ندارد و خصومت سیاسی نباید مانع ارتباط ورزشی شود. دولت‌های کره شمالی و کره جنوبی یکدیگر را به رسمیت نمی‌شناسند.

قرار است ورزشکاران دو کره هم زیر یک پرچم واحد در مراسم افتتاحیه بازی‌ها رژه بروند.

تصمیم به شرکت کردن ورزشکاران کره شمالی در المپیک زمستانی امسال در پی سخنان کیم جونگ اون، رهبر آن کشور اعلام شد که گفت آمادگی دارد جهت کاهش تنش اجازه مذاکره با کره جنوبی را بدهد. در پی تصمیم کره شمالی، قرار شد که در این مسابقات، تیم‌های هاکی زنان دو کره هم به صورت یک تیم واحد شرکت کنند.

تصمیم کره شمالی در مورد لغو برنامه مشترک فرهنگی با کره جنوبی با انتقاد شدید احزاب مخالف در کره جنوبی مواجه شده در حالیکه حزب حاکم دموکراتیک نیز اظهار داشته است که "عهدشکنی‌های مکرر کره شمالی باعث کسالت است." این حزب در بیانیه خود افزوده است که "وظیفه کره شمالی در حال حاضر این است که صمیمیت خود را به نمایش بگذارد و به سادگی خلف وعده کردن مفید نیست."

حق نشر عکس EPA
Image caption مشعل اصلی المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ

موضوعات مرتبط