تیم مشترک هاکی روی یخ زنان دو کره به سوئد باخت

هاکی روی یخ دو کره با سوئد حق نشر عکس Getty Images

تیم مشترک هاکی روی یخ زنان کره شمالی و جنوبی در نخستین مسابقه‌اش در یک بازی دوستانه مغلوب سوئد شد. این تیم در دیداری تدارکاتی برای المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ در سئول با نتیجه ۱-۳ به سوئد باخت.

تیم مشترک دو کره قرار است در المپیک زمستانی که از جمعه آینده آغاز می‌شود بازی کند و این، اولین و تنها دیدار دوستانه آن‌ها تا قبل از آغاز مسابقات بود.

تیم مشترک دو کره پس از تصمیم جنجالی دولت‌های دو کشور در مورد توافق برای رژه رفتن زیر یک پرچم واحد شکل گرفت.

چنین توافقی پس از آن صورت گرفت که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در نطق سال نوی خود پیشنهاد اعزام تیم کره شمالی به بازی‌های المپیک زمستانی را مطرح کرد.

خبرنگار بی‌بی‌سی در محل مسابقات می‌گوید که این بازی با استقبال فوق‌العاده هواداران همراه بود هر چند که در بیرون از سالن مسابقه هم اعتراض کوچکی به برگزاری آن شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تماشاگران به احترام تیم متحد دو کره پرچم مشترکی را تکان می‌دادند

این اعتراض نمایان‌گر گوشه‌ای از مخالفت‌ها در کره جنوبی با تشکیل تیم مشترک بود؛ افرادی که عقیده دارند حضور بازیکنان کره شمالی شانس مدال گرفتن تیم را کاهش می‌دهد.

کارشناسان حضور کره شمالی در المپیک زمستانی که از ۹ تا ۲۵ فوریه (۲۰ بهمن تا ۶ اسفند) برگزار می‌شود را اقدامی مسالمت‌جویانه می‌دانند.

این در حالی است که اخیرا کره شمالی به دنبال گسترش برنامه‌های هسته‌ای و آزمایش‌های موشکی‌اش دوران تنش‌آمیزی را در سیاست خارجی می‌گذراند.

کره شمالی علاوه بر هاکی روی یخ در اسکی و پاتیناژ هم در المپیک زمستانی رقابت می‌کند. این کشور صدها داوطلب را هم برای شرکت در مراسم جانبی این مسابقات به کره جنوبی فرستاده است.

کره شمالی قرار است ۲۳۰ چیرلیدر (دختران یا پسرانی که تماشاگران را سرگرم می‌کنند) و یک ارکستر با ۱۴۰ نوازنده و هنرمند و سی ورزشکار تکواندو به کره جنوبی بفرستد.

کمتر از یک هفته قبل بود که مشخص شد کره شمالی برنامه‌ریزی کرده تا ۸ فوریه، یک روز قبل از آغاز مسابقات المپیک، یک رژه نظامی بزرگ برگزار کند.

موضوعات مرتبط