کمیته بین‌المللی المپیک: همه ورزشکاران از جمله ایرانی‌ها گوشی سامسونگ می‌گیرند

گوشی سامسونگ حق نشر عکس Reuters
Image caption یک گوشی سامسونگ اس ٨ که در پیونگ چانگ به نمایش گذاشته شده

کمیته بین‌المللی المپیک درباره گزارش‌ها پیرامون عدم اهدای گوشی‌های موبایل به ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی ٢٠١٨ پیونگ چانگ، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که به همه ورزشکاران حاضر در رقابت‌ها گوشی سامسونگ داده می‌شود.

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه گزارش داد که سخنگوی برگزارکننده بازی‌ها گفته است که ورزشکاران ایرانی و کره شمالی به دلیل تحریم‌های سازمان ملل نمی‌توانند گوشی‌های هدیه را دریافت کنند.

دبیر کمیته ملی المپیک ایران می‌گوید ورزشکاران ایرانی نتوانسته‌اند گوشی‌ها را تحویل بگیرند.

خبرگزاری مهر هم می‌گوید امروز، پنجشنبه ١٩ بهمن، "نمایندگان ایران که برای دریافت هدیه خود به محل اهدای نوت ۸ سامسونگ رفته بودند دست خالی به محل اسکان کاروان بازگشتند."

شرکت سامسونگ نسخه ویژه‌ای از گوشی‌های گالاکسی نوت ٨ را طراحی کرده و به ورزشکاران و مقام‌های ورزشی حاضر در رقابت‌ها هدیه می‌دهد.

گزارش‌ها درباره عدم اهدای این گوشی‌ها به ورزشکاران ایرانی جنجال‌برانگیز شده و احضار سفیر کره جنوبی به وزارت خارجه ایران را به دنبال داشته است.

اما کمیته بین‌المللی المپیک به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "کمیته برای همه ورزشکاران همه کشورها که در بازی‌های المپیک زمستانی شرکت کرده‌اند گوشی تهیه می‌کند. این گوشی‌ها حاوی اطلاعات مهمی درباره رقابت‌ها برای ورزشکاران هستند."

"ورزشکاران ایرانی می‌توانند گوشی‌ها را نگه دارند. ورزشکاران کره شمالی هم درخواست کرده‌اند که گوشی‌ها را ظرف دوران بازی‌ها استفاده کنند اما آنها را با خود به کشورشان بازنگردانند."

با وجود موضع کمیته بین‌المللی المپیک و برگزارکنندگان بازی‌ها، شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک ایران، می‌گوید ورزشکاران ایرانی نتوانسته‌اند گوشی‌های هدیه را بگیرند.

آقای شهنازی گفته است: "کمیته برگزاری فرم‌هایی را داده و اعلام کرده که گوشی‌ها را از کانتر مربوط به سامسونگ دریافت کنند. ورزشکاران ما بعد از مراجعه با بهانه جویی‌های نمایندگان سامسونگ رو به رو شدند و اعلام کردند که باید با رئیسمان صحبت کنیم. در نهایت هم گفتند که گوشی‌ها تحویل ورزشکاران ایران نمی‌شود."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption افتتاحیه المپیک پیونگ چانگ جمعه برگزار می‌شود، اما بعضی بازی‌ها از چهارشنبه آغاز شده است

یک سخنگوی کمیته برگزاری‌ بازی‌های پیونگ چانگ به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "کمیته بین‌المللی المپیک به همه ورزشکاران و مقام‌ها (از جمله کشورهای مذکور) گوشی موبایل می‌دهد. این تلفن‌ها همه اطلاعات مورد نیاز ورزشکاران در بازی‌ها را در خود دارند."

شرکت سامسونگ هم به بی‌بی‌سی فارسی گفت چهار هزار گوشی برای المپیک تولید کرده، اما درباره چگونگی توزیع آن بین ورزشکاران و مقام‌های کشورها، کمیته بین‌المللی المپیک باید پاسخگو باشد.

گزارش‌ها درباره عدم اهدای گوشی‌ها باعث شده که ایران سفیر کره جنوبی در تهران را احضار کند و درباره آینده روابط تجاری با شرکت سامسونگ هشدار بدهد.

تهدید سامسونگ

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران، به نقل از یک منبع آگاه نوشته است آقای ظریف ممکن است دیگر از گوشی سامسونگ استفاده نکند.

بنابراین گزارش "اگر تا عصر امروز پنج شنبه شرکت سامسونگ عذرخواهی نکند و از این تصمیمی که گرفته عدول نکند، (ظریف) دیگر از گوشی سامسونگ استفاده نخواهد کرد."

حق نشر عکس iSna
Image caption در عکس‌هایی که پیشتر از ظریف منتشر شده به نظر می‌رسد او از گوشی سامسونگ نوت ٣ استفاده می‌کند

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته است محمود فرازنده، دستیار وزیر خارجه "اعتراض شدید" ایران را با کیم سونگ هو، سفیر کره جنوبی مطرح کرده است.

آقای قاسمی عدم اهدای گوشی به ورزشکاران ایرانی را "رفتار غیر اخلاقی و مغایر با روح حاکم بر بازی‌های المپیک" خوانده است.

خبرگزاری‌های ایرانی می‌گویند سفیر کره جنوبی از این اتفاق ابراز تاسف کرده و گفته است به دنبال پیگیری‌هایش "مقامات رسمی دولت کره جنوبی و شرکت سامسونگ هیچگونه دخالتی در بروز این سوء تفاهم و توزیع اقلام اهدائی به عنوان اسپانسر این بازی‌ها نداشته‌اند."

مراسم آغاز بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ ٢٠١٨، روز جمعه برگزار خواهد شد، اما برخی از رقابت‌ها از روز چهارشنبه شروع شده است.

ایران با چهار اسکی‌باز، سمانه بیرامی باهر، فروغ عباسی، ستار صید و محمد کیادربندسری، در این رقابت‌ها حضور دارد.

رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران، دستور داده است که برای "دلجویی" گوشی‌هایی برای ورزشکاران ایرانی خریداری و به آنها اهدا شود.