گفتگو با سامان قدوس؛ تصمیم حرفه‌ای نبود ایران را با قلبم انتخاب کردم

سامان قدوس حق نشر عکس Reuters

سامان قدوس حالا نه تنها بهترین بازیکن اوسترسوند بلکه یکی از بهترین بازیکنان لیگ سوئد است؛ مهاجمی ۲۴ ساله که حتی توجه مربی بزرگی مثل آرسن ونگر را هم به خود جلب کرده است.

قدوس ۲۴ ساله در ۷۰ مسابقه بیش از ۳۰ گل برای تیمش زده و کمتر کسی است که شک داشته باشد او باید هرچه زودتر راهی باشگاهی بزرگ‌تر شود. اوسترسوند که در لیگ اروپا، تیم‌های گالاتاسرای، هرتا برلین و اتلتیک بیلبائو را از سر راه برداشته، امشب (پنجشنبه ۲۲ فوریه) در دیدار برگشت یک‌هشتم نهایی لیگ اروپا در ورزشگاه امارات مقابل آرسنال می‌ایستد. شکست سه بر صفر در بازی رفت، شاید بسیاری از تیم‌ها را با ناامیدی راهی بازی برگشت کند، اما قدوس و بقیه بازیکنان اوسترسوند فقط به ۹۰ دقیقه جنگیدن و معجزه صعود می‌اندیشیند.

قبل از بازی، آرسن ونگر به طور مشخص از بازی تو تعریف کرد. وقتی می‌بینی که مورد توجه مربی بزرگی مثل ونگر قرار گرفتی، چه حسی داشتی؟

خیلی خوشحال شدم. ونگر مرد بزرگی برای آرسنال هست و خیلی خوب کار کرده. خوشحال شدم اما بهتر از این هم بلد هستم بازی کنم.

فکر می‌کنی بتوانی روزی در آرسنال بازی کنی؟

ان‌شاءالله. رویای من هست که روزی این جا بازی کنم.

در مالمو به دنیا آمدی، اما حالا در اوسترسوند بازی می‌کنی، چطور از اینجا سردرآوردی؟

در لیگ یک بازی با اوسترسوند داشتیم، که من قشنگِ قشنگ بازی کردم. بعد که گراهام پاتر زنگ زد و گفت من را می‌خواهد، به این که اوسترسوند کجاست یا چقدر سرد است، فکر نمی‌کردم و فقط با خودم گفتم که این برای فوتبال من خوب است. آمدم اینجا و نمی‌دونستم این قدر سرد است اما بازی فوتبال این تیم را دوست دارم و خوشحالم که آمدم اینجا.

برنامه یک روز زندگی تو در اوسترسوند چگونه است؟

صبح که تمرین می‌کنم. بعد می‌روم خانه و کمی تلویزیون نگاه می‌کنم. بعد خودم یک ساعت در باشگاه تمرین اختصاصی دارم و بعد هم با دوستانم پلی‌استیشن بازی می‌کنم یا به سینما می‌رویم.

دوست داری در چه لیگ و چه باشگاهی بازی کنی؟

اولین لیگی که دوست دارم، لیگ فوتبال اسپانیا است. تیم رویایی و تیم مورد علاقه‌ام هم رئال مادرید است، اما خب رسیدن به این تیم خیلی سخت است.

اگر خودت مربی رئال مادرید بودی، سامان قدوس را به جای کدامیک از بازیکنان کنونی تیم می‌گذاشتی؟

جلو بازی کنم. الان کریم بنزما خیلی خوب نیست و شاید می‌توانستم به جای او باشم.

به جای لوکا مودریچ چطور؟

نه، مودریچ را خیلی دوست دارم، او خوب است. دوست دارم او پاس بدهد و من گل بزنم.

با این که تجربه بازی با تیم‌های بزرگ در لیگ اروپا را داشتید، در بازی رفت به نظر می‌رسید که تحت تاثیر نام آرسنال بودید و شکست خوردید. فکر می‌کنید چقدر شانس جبران کردن آن نتیجه را دارید؟

دلیل بازی بد ما در بازی رفت این بود که فصل بازی در لیگ سوئد تمام شده. ما الان نزدیک دو ماه است که باهم فوتبال بازی نکرده‌ایم و فقط یک ماه است که باهم تمرین می‌کنیم. آخرین بازی ما نوامبر بود. باید این را در نظر گرفت و فکر نکنم بشود گفت که مقابل آرسنال مضطرب بودیم. فکر می‌کنم سطح بازی آرسنال بالاتر از گالاتاسرای و بیلبائو است و به همین دلیل بازی با آن‌ها برایمان سخت‌تر بود.

Image caption سامان قدوس: خوشحال شدم سلتاویگو پیشنهادی ۵ میلیون یورویی برای من داد

گراهام پاتر، مربی اوسترسوند در تیم شما انقلاب کرده است و این تیم را نه تنها در سوئد که در اروپا هم مطرح کرده است. راز کار این مربی انگلیسی چیست؟

او مردی عالی است. با حرف زدن نمی‌توانم بگویم چقدر خوب است. او برای همه بازیکنان مثل پدر است. چطور بگویم، نابغه است. پاتر فقط در اوسترسوند انقلاب نکرد بلکه فوتبال سوئد را متحول کرد. او کاری می‌کند که بازیکنان باور کنند می‌توانند هر تیمی را ببرند و به شما می‌گوید می‌توانید هر چیزی را بسازید. برای همین هم توانستیم در بیلبائو و برلین برنده شویم.

قراردادت را ژانویه گذشته تمدید کردی، در حالی که پیشنهاد خیلی خوبی از سلتاویگو در اسپانیا داشتی؟

من که خوشحال شدم سلتاویگو پیشنهادی ۵ میلیون یورویی برای من داد. اما رئیس باشگاه قبول نکرد و گفت قراردادم را تمدید کنم که هم برای من خوب باشد و هم برای باشگاه. اما تابستان آینده می‌خواهم که از تیم جدا شوم.

فکر می‌کنی این بار اجازه بدهند به تیم دیگری بروی؟ صحبتی کرده‌ای با مسئولان باشگاه.

بله به نظرم اجازه ترک باشگاه را بدهند. البته در این رابطه با آن‌ها حرف نزده‌ام ولی اگر کماکان خوب بازی کنم و پیشنهاد داشته باشم، می‌گذارند که به تیم بزرگ‌تری بروم.

انتخاب این که به جای تیم ملی سوئد برای ایران بازی بکنی، تصیمی فوتبالی بود یا احساسی؟

هم با قلبم تصمیم گرفتم و هم با مغزم. با خانواده‌ام که صحبت کردم، آن‌ها گفتند هر تصمیمی که بگیری ما حمایت می‌کنیم. این فقط برای حرفه‌ام نیست، چطور بگویم،این فقط برایم قلبم هست.

سوئد تیمی است که ایتالیا را حذف کرد و بالاتر از هلند راهی انتخابی جام جهانی شد. اگر سوئد را انتخاب می‌کردی احتمالا در جام جهانی بیشتر دیده می‌شدی و بعد از آن هم در بازی‌های انتخابی برای یورو یا جام جهانی بعدی، مقابل تیم‌های مطرح اروپا بازی می‌کردی، اما بازی برای ایران این شانس را به تو نمی‌دهد. در لحظه‌ای که تصمیم گرفتی برای ایران بازی کنی، به تمام این‌ها فکر کردی؟

بله،بله. بازهم خوشحالم که ایران را انتخاب کردم.

حضور کارلوس کی‌روش چقدر در این تصمیم موثر بود؟

چطور بگویم، البته که به خاطر کارلوس بود. چون او مربی خیلی بزرگی است اما هنوز هم هدف اصلی‌ام بازی کردن برای ایران بود.

اولین حریف ایران در جام جهان مراکش است. کی‌روش گفته این بازی برای ما مثل فینال جام جهانی است. از این تیم یا بازیکنانش شناختی داری؟

همه آن‌ها که نه، اما یک بازیکن دارند، اشرف (حکیمی) که در رئال مادرید بازی می‌کند. یک بازیکن فوق‌العاده است. اما خیلی از بقیه بازیکنان اطلاعات خوبی ندارم.

موقع قرعه‌کشی جام جهانی کجا بودی؟

خانه بودم و از موبایلم داشتم نگاه می‌کردم. نمی‌توانم با حرف بگویم چقدر از هم گروه شدن با اسپانیا و پرتغال خوشحال شدم. چون این تیم‌ها را از بچگی فقط در تلویزیون می‌دیدم و واقعا خوشحالم که با آن‌ها همگروه شدیم.

فکر می‌کنی ایران بتواند صعود کند؟

بله به نظرم می‌توانیم.