رسول خادم: اگر قرار به باختن است باید با هم ببازیم

رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران حق نشر عکس Mehr

رسول خادم، رئیس مستعفی فدراسیون کشتی ایران، با انتشار نامه‌ای از اظهارنظرهای مقام‌های سیاسی و نظامی درباره مساله مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی انتقاد کرده و گفته است آنها نباید پشت ورزشکاران پنهان شوند.

آقای خادم در نامه‌اش گفته کسانی که "نام 'رژیم صهیونیستی' آنها را به یاد خط قرمز نظام سیاسی می‌اندازد" باید خودشان سلاح بردارند و پیشاپیش ورزشکاران حرکت کنند، نه اینکه پشت ورزشکاران پنهان شوند.

او نوشته است: " چگونه بپذیرم در حالی که مسئولین مستقیم این موضوع، خود را کاملا کنار کشیده‌اند، به قهرمان ملی مردمم بگویم 'باید ببازی...'. به شما می‌گویم، شما هم باید به میدان بیایید و اگر قرار به باختن است، 'با هم ببازیم...'."

در ویدئوی مسابقه‌ای از علیرضا کریمی صدای حمیدرضا جمشیدی، مربی آقای کریمی، شنیده می‌شد که به او می‌گوید: "باید ببازی".

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption مقام‌های ایرانی آقای کریمی را برای باخت عمدی ستایش کرده‌اند

آقایان کریمی و جمشیدی به دلیل باخت عمدی برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی، به ترتیب شش ماه و دو سال از رقابت‌های بین‌المللی محروم شده‌اند.

رسول خادم هشدار داده است که تنها در نیمه اول سال آینده خورشیدی، ایران هشت مسابقه جهانی دارد که در تمامی آنها تیم‌های اسرائیلی که "که بعضا از دیگر کشورها به استخدام درآمده‌اند، کامل تر از همیشه شرکت می‌کنند" و به این ترتیب خطر محرومیت بیشتر کشتی‌گیران ایرانی را تهدید می‌کند.

او گفته است: "عملاً کمیته بین المللی المپیک افتاده دنبال ایران، دیگر بازی زودتر بباز یا مریض شو جواب نمی‌دهد."

آقای خادم هفته پیش از ریاست فدراسیون کشتی استعفا کرد. روسای هیئت‌های کشتی سراسر ایران هم به حمایت از او استعفا کرده‌اند.

چند روز پیش غلامحسین غیب‌پرور، رئیس بسیج، از موضع آقای خادم، بدون نام بردن از او، به تندی انتقاد کرد.

آقای غیب‌پرور گفت اظهارنظر "از سر هیجان و التهاب" را نادرست دانست و گفت مساله به رسمیت نشناختن اسرائیل "خط قرمز نظام و جزو اصول تغییرناپذیر انقلاب اسلامی است."

رئیس بسیج گفت: "اینجا عرصه‌ای نیست که فکر کنند حرفی بزنیم و تستی بکنیم و اگر که جواب مثبت گرفتیم گام‌های بعدی را برمی‌داریم. قطعا گامی نخواهد بود، چون در همان گام اول، آن قدم‌ها را خرد می‌کنیم."

حق نشر عکس Tasnim
Image caption غلامحسین غیب پرور

او از "ابراز سلیقه شخصی" در این باره انتقاد کرد و گفت اظهارنظرهای این چنینی "جای تاسف دارد" و "آبروی برخی افراد می‌رود."

رسول خادم در دومین نامه خود با بیان اینکه "بنده هیچ مرجعیت و مسئولیتی در قبال اینکه ورزشکاران ایرانی با چه کشوری مسابقه بدهند یا ندهند، نداشته و ندارم.... اینگونه موضوعات مراجع خود را دارد..." از دستگاه دیپلماسی ایران خواسته است که تعادلی در این موضوع برقرار کند.

رسول خادم خطاب به مقام‌های حکومتی گفته است: "هم شعار عدم مسابقه با ورزشکاران رژیم صهیونیستی را به عنوان خط قرمز و پیام انقلاب سر می‌دهید و هم پشت سر، تلاش می کنید ورزشکاران ایرانی از طریق گواهی پزشکی و یا به حریف قبلی باختن، به گونه ای تدبیر کنند که کسی متوجه عدم رویارویی آنها، با رژیم صهیونیستی نشود."

او گفته چنین سیاست دوگانه‌ای "آدمی را به این نتیجه می رساند که، شما به آنچه می‌گویید اعتقاد ندارید."