دختر ۸ ساله وزنه‌بردار در ایران خبرساز شد

حق نشر عکس ugc
Image caption گریه آی‌سن ادیب بعد از آنکه اجازه نیافت برنامه اجرا کند. عکس از کانال تلگرام ورزش اردبیل

انتشار عکس‌ها و فیلم‌هایی از یک دختر وزنه‌بردار ۸ ساله در ایران خبرساز شده است.

در تصاویر اولی که منتشر شد، آی‌سن ادیب، وزنه‌بردار مقیم اردبیل که اجازه نیافته بود در افتتاحیه مسابقات شرکت کند، گریه می‌کند.

فدراسیون وزنه‌برداری ایران از آی‌سن ادیب دعوت کرده بود تا از اردبیل به اهواز برود و در افتتاحیه مسابقات بین‌المللی جام فجر وزنه بزند. اما به گفته خانواده آی‌سن، مسئولان حراست یک نهاد دولتی که متولی برگزاری مسابقه بود، اجازه این کار را ندادند.

عکس آی‌سن ادیب که با ناراحتی روی سن گریه می‌کند و فیلم‌های تمرین او در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.

افتتاحیه مسابقات روز هفدهم اسفند بود و قرار بود آی‌سن ادیب که از دو روز پیش از مسابقات تمرین می‎کرد، در مراسم اجرای نمایشی داشته باشد.

خانواده آی‌سن می‌گویند مأموران شرکت نفت با "برخوردی زننده" نگذاشتند که او روی سن برود.

در فیلمی دیگر، علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری ایران، در حضور مربی و سایر مسئولان وزنه‌برداری از آی سن ادیب دلجویی می‌کند و می‌گوید: به جاش من جبران می‌کنم. به شما قول می‌دهم. او باید در پنج شش سال آینده حمایت شود تا قوی‌ترین زن جهان شود.

حق نشر عکس Instagram@hamedadib
Image caption کارتی که فدراسیون وزنه‌برداری ایران برای آی‌سن صادر کرده است

مهدی رستمی‌پور، خبرنگار ورزشی، در کانال تلگرامش نوشته آی‌سن ادیب با مربی خود عزیز علی‌حسینی از اردبیل کیلومترها سفر کرده و به اهواز رفته بود. آقای حسینی پدر سعید علی‌حسینی از قهرمانان وزنه‌برداری ایران است.

مسابقات وزنه‌برداری جام فجر هفدهم اسفند در اهواز آغاز شد. در این مسابقات ورزشکارانی از کشورهای آمریکا، افغانستان، گرجستان، تاجیکستان، یمن، سوریه و چند کشور دیگر حضور دارند.

این دومین بار در یک هفته گذشته است که حضور دختران کم سن در مراسم عمومی خبرساز می‌شود. هفته گذشته اجرای موسیقی توسط شماری از دختران کوچک در یک مراسم مربوط به شهرداری باعث جنجال شد تا جایی که مقام‌های قضایی گفتند با مسببان موضوع برخورد خواهند کرد.

موضوعات مرتبط