جام جهانی روسیه ۲۰۱۸؛ نمایه تیم اروگوئه

اوروگوئه حق نشر عکس Reuters

قهرمان دو دوره جام جهانی برای رسیدن به روسیه تا روز آخر عرق ریخت. درست وقتی همه صعود اروگوئه را حتمی می‌دانستند، ۳ باخت پشت سر هم مقابل شیلی، برزیل و پرو و یک تساوی جلوی ونزوئلا اوضاع را به شدت برایشان پیچیده کرد.

این تیم در عوض در قرعه‌کشی شانس آورد و گروه نسبتا آسانی قرار گرفت. جام جهانی روسیه شاید آخرین فرصت خودنمایی برای بسیاری از ستاره‌های بزرگ این تیم باشد، بازیکنانی که بر خلاف پیشبینی‎ها در جام جهانی آفریقای جنوبی تا نیمه‌نهایی پیش رفتند و یکسال بعد از آن در سال ۲۰۱۱ جام قهرمانی کوپا آمه‌ریکا را بالای سر بردند.

اروگوئه در گروه A با روسیه و عربستان و مصر هم‌گروه است.

مربی: اسکار تابارس

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اسکار تابارس در تمرین تیم ملی اروگوئه

این مربی ۷۱ ساله با سابقه‌ترین مربی تاریخ جام جهانی‌ است. بعد از جام‌های جهانی ۱۹۹۰ در ایتالیا، ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی و ۲۰۱۴ در برزیل، تورنمنت روسیه چهارمین دوره حضور او به همراه تیم ملی اروگوئه در جام جهانی خواهد بود. به عقیده بسیاری این مربی شخصیت این نسل از فوتبال اروگوئه را شکل داده است. "ال مائسترو" ( در اسپانیایی به معنای استاد) روی بازی هجومی تأکید دارد و به خاطر تاکتیک‌های زیرکانه و رابطه پدارنه با بازیکنانش معروف است.

بازیکن کلیدی: لوئیس سوارس

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لوئیس سوارس

حضور سوارس در تیم ملی اروگوئه به معنای واقعی تغییر ایجاد می‌کند. محرومیت بعد از گاز گرفتن جورجیو کیلینی در جام جهانی گذشته، ثابت کرد نبودش تا چه حد کیفیت عملکرد تیم را پائین می‌آورد. غیبت او در بازی مقابل برزیل در مقدمانی جام جهانی روسیه هم به باخت ۱-۴تیم منجر شد. برترین گلزن اروگوئه، تعهدی باورنکردنی‌ به تیمش- چه بارسلونا و چه تیم ملی اروگوئه - دارد که منبع الهامی برای هم‌تیمی‌هایش به حساب می‌آید. او در دو دوره حضور در جام جهانی (۲۰۱۰ آفریقای جنوبی و ۲۰۱۴ برزیل) ۵ گل برای اروگوئه زده است.

نقاط قوت

لوئیس سوارس و ادینسون کاوانی در خط حمله می‌توانند تضمینی برای گل زدن این تیم باشند. سوارس سلاح مرگبار و امید اصلی اروگوئه برای موفقیت در روسیه است. مهارت گلزنی کاوانی هم که نیاز به تعریف ندارد؛ او در رقابت برای آقای گلی مقدماتی جام جهانی در منطقه آمریکای جنوبی گوی سبقت را از ستاره‌هایی مثل مسی، فالکائو و هم‌تیمی‌اش لوئیس سوارس ربوده. فضایی که این دو در زمین ایجاد می‌کنند، دست هافبک‌های هجومی را برای حرکت بازتر می‌کند. تیم ملی اروگوئه به طور کل به داشتن بازیکنانی سختکوش و باانگیزه معروف است. بازیکنانی که به راحتی تسلیم نمی‌شوند.

نقاط ضعف

پاشنه آشیل اروگوئه خط میانی است. این تیم که همیشه در بازی‌ها رویکردی هجومی داشته، در ماه‌های اخیر تغییراتی در خط میانی‌اش ایجاد کرده تا کنترل بیشتری روی توپ داشته باشد. فدریکو والورده، رودریگو بنتانکور و ناهیتان ناندس هافبک‌های تازه‌نفس تیم هستند، بازیکنان خوش‌آتیه اما کم تجربه در تورنمنت‌های بین‌المللی.

بهترین عملکرد در جام جهانی

قهرمانی در سال‌های ۱۹۳۰ اوروگوئه و ۱۹۵۰ برزیل.

آنچه باید بدانید

اروگوئه اولین کشوری بود که قهرمان جام جهانی شد. تیم ملی این کشور در فینال اولین دوره از این رقابت‌ها در سال ۱۹۳۰، آرژانتین را ۲-۴ شکست داد و جام قهرمانی را به دست آورد. اروگوئه اولین میزبان جام جهانی هم بود.

برنامه بازی‌های گروه A:

روسیه - عربستان سعودی پنج‌شنبه ۱۴ ژوئن - ۲۴ خرداد مسکو؛ ورزشگاه لوژنیکی ساعت ۱۹:۳۰ به وقت ایران
مصر- اروگوئه جمعه ۱۵ ژوئن - ۲۵ خرداد یکاترینبورگ ساعت ۱۶:۳۰ به وقت ایران
روسیه - مصر سه‌شنبه ۱۹ ژوئن - ۲۹ خرداد سن‌پترزبورگ ساعت ۲۲:۳۰ به وقت ایران
روگوئه - عربستان سعودی چهارشنبه ۲۰ ژوئن - ۳۰ خرداد روستوف نا دانو ساعت ۱۷:۳۰ به وقت ایران
عربستان سعودی - مصر مصر: دوشنبه ۲۵ ژوئن - ۴ تیر ولگاگراد ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران
اروگوئه - روسیه وشنبه ۲۵ ژوئن - ۴ تیر سامارا ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران