جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه؛ نمایه تیم آرژانتین

تیم ملی آرژانتین حق نشر عکس Getty Images

این نسل از فوتبال آرژانتین ستاره‌های بزرگی مانند لیونل مسی، گونسالو ایگواین و سرخیو آگوئرو دارد که هر هفته در باشگاه‌های اروپایی‌شان گل می‎زنند. آن‌ها اما سال‌هاست با تیم ملی طعم قهرمانی در هیچ تورنمنتی را نچشیده‌اند.

این تیم طی چهار سال اخیر به سه فینال (جام جهانی ۲۰۱۴، کوپا ‌آمه‌ریکای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶) راه یافته اما در این دیدارها حتی موفق به گل زدن هم نشده‌اند. آن‌ها تا مرز عدم راهیابی به جام جهانی روسیه هم پیش رفتند و اگر مسی در آخرین بازی مقدماتی‌شان مقابل اکوادور هت‌تریک نمی‌کرد (بازی با پیروزی ۱-۳ آرژانتین تمام شد) نام این تیم در کنار ایتالیا، دیگر غایب بزرگ این رقابت‌ها قرار می‌گرفت. جام جهانی روسیه به احتمال زیاد آخرین دوره حضور شمار زیادی از ستارگان این نسل از فوتبال ملی آرژانتین از جمله آنخل دی‌ماریا، سرخیو آگوئرو، گونسالو ایگواین، لوکاس بیگلیا و اور بانگا در این رقابت‌ها خواهد بود.

آرژانتین با نیجریه، کرواسی و ایسلند هم‌گروه است.

مربی: خورخه سامپائولی

حق نشر عکس Getty Images

سامپائولی بعد از خراردو مارتینو و ادگاردو بائوسا سومین مربی‌ایست که در طول دور مقدماتی روی نیمکت آرژانتین نشست. مربی ۵۸ ساله با پیاده کردن تاکتیک هجومی‌اش توانست با تیم ملی شیلی و تا حدی هم با باشگاه اسپانیایی سویا نتیجه بگیرد. اما آیا این سیستم در تیم ملی آرژانتین هم جواب می‌دهد؟ از مجموع چهار بازی مقدماتی که آرژانتین تحت هدایت او انجام داد، تنها یک دیدار با برد تمام شد. به این ترتیبب ظاهرا آرژانتین یکی از بزرگ‌ترین علامت سوال‌های جام جهانی روسیه است.

بازیکن کلیدی: لیونل مسی

حق نشر عکس Getty Images

مسی در ۸ بازی دور گروهی غایب بود و آرژانتین تنها موفق به کسب ۷ امتیاز شد. این در حالیست که این تیم در ۱۰ دیداری که مسی در آن حضور داشت، توانست ۲۱ امتیاز بدست آورد. کم‌تر تیمی در طول تاریخ به اندازه‌ آرژانتین به یک بازیکنش وابسته بوده. مسی ۳۰ ساله شده و روسیه احتمالا آخرین جام جهانی خواهد بود که او در اوج قدرت در آن حضور می‌یابد؛ خودش حتی از احتمال خداحافظی با این تورنمنت در پایان مسابقات روسیه حرف زده و روسیه شاید آخرین شانس او برای کسب قهرمانی جهان با تیم ملی کشورش باشد.

نقاط قوت

در اختیار داشتن نابغه‌ای همچون لیونل مسی که خطری جدی برای هر رقیبی به حساب می‌آید، یکی از پررنگ ترین نقاط قوت تیم ملی آرژانتین است. به غیر از مسی، این تیم در خط حمله ترکیبی از بازیکنان با تجربه مثل آگوئرو و ایگواین و نیروهای جوان‌تر از جمله پائولو دیبالا و مائورو ایکاردی ( در صورت قرار گرفتن در فهرست نهایی بازیکنان تیم) در اختیار دارد. در میانه زمین آنخل دی‌ماریا که در هر ۱۸ بازی مقدماتی در ترکیب اصلی بوده، بازیکنی تأثیرگذار خواهد بود. نیکلاس اوتامندی هم که این فصل در منچسترسیتی عملکردی قابل قبول داشته در کنار خاویر ماسچرانو از جمله مهره‌های کلیدی خط دفاعی تیم به حساب می‌آید.

نقاط ضعف

آرژانتین خط دفاع منسجمی ندارد. این تیم به ویژه از نظر مدافعانی که توانایی کار هجومی داشته باشند هم در مضیقه است. راه حل سامپائولی برای حل این مشکل استفاده از بال‌ها بوده؛ اما باخت ۴-۲ از نیجریه در نوامبر و شکست سنگین ۶-۱ مقابل اسپانیا در ماه مارس نشان داد این راهکار جواب نداده. مشکل دیگر آرژانتین، وابستگی بیش از حد به شماره ۱۰‌اش است. سامپائولی باید تیمی بسازد که هم راه مسی را برای گل زدن هموار کند و هم گزینه‌های لازم برای جایگزینی این بازیکن در صورت مصدومیت‌اش را داشته باشد.

آنچه باید بدانید

در دور مقدماتی جام جهانی در آمریکای جنوبی، آرژانتین در ۱۸ بازی فقط ۱۹ گل زد؛ درست مساوی با گل‌های پاراگوئه و ونزوئلا و تنها سه گل بیشتر از بولیوی که از نظر تعداد گل آخرین تیم گروه شد.

بهترین عملکرد در جام جهانی

قهرمانی در جام‌های جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین و ۱۹۸۶مکزیک