آماده‌سازی ایران برای جام جهانی؛ لغو بازی‌های دوستانه،برنامه‌هایی که اجرا نشد

دیدار ایران و ترکیه حق نشر عکس AFP

در ادبیات فوتبالی ایران از بازی‎ دوستانه ملی با نام بازی تدارکاتی هم یاد می‌شد، اما در سال‌های اخیر کارلوس کی‌روش لفظ جدیدی به ادبیات فوتبالی ایران اضافه کرده است: "بازی تمرینی" منتقدان معمولا سرمربی تیم ملی را متهم می‌کنند با انتخاب تیم‌های ضعیف برای بازی‌های تدارکاتی، فقط به دنبال پیروزی آسان و البته بالا بردن ایران در رده‌بندی فیفا است.

اما این روزها و در آستانه جام جهانی لغو شدن همین بازی‌های تمرینی هم صدای کارلوس کی‌روش را درآورده است. کی‌روش بعد از قطعی شدن عدم برگزاری بازی ایران با یونان گفت: "در کشورمان پرتغال یک ضرب‌المثلی داریم که وقتی آبی از زیر پُلی رد می‌شود و می‌گذرد، دیگر فرصتی برای بازگشت آن نیست؛ زمانی که ما برنامه تدارک آماده‌سازی‌مان و دیدارها و تمرینات مهم را از دست دادیم، دیگر این فرصت‌ها از دست رفته و الان زمان این است که دست‌هایمان را بالا بگیریم و بگوییم ان‌شاالله و امیدوار باشیم."

لغو بازی با لیبی، یونان و حتی کوزوو

بیست و هفتم بهمن ماه ۱۳۹۶ برنامه بازی‌های تدارکاتی تیم ملی ایران تا شروع جام جهانی از سوی فدراسیون فوتبال ایران اعلام شد. این برنامه شامل ۸ بازی تدارکاتی با تیم‌های لیبی، تونس، الجزایر، سوریه، ازبکستان، ترکیه، یونان و لیتوانی بود.

با اینکه اسامی رقبای قدرتمندی در این فهرست وجود نداشت اما بازی کردن با تیم‌هایی مانند تونس و الجزایر به دلیل نزدیکی سبک فوتبال‌شان به مراکش (رقیب اول ایران در جام جهانی) و دو تیم متوسط اروپایی(ترکیه و یونان) برنامه آماده‌سازی خوبی برای تیم ملی ایران به نظر می‌آمد. اما سرانجام این بازی‌ها شد بازی تمرینی با تیم دوم سیرالئون، تیم امید ازبکستان و لغو بازی با لیبی، سوریه، یونان و کوزوو.

کی‌روش وارد رینگ شد

حق نشر عکس Reuters

در سال‌های گذشته همیشه تیغ منتقدان برای ضعف در برگزاری بازی‌های دوستانه بزرگ به سمت فدراسیون و حتی نهادهای غیرورزشی و دیپلماتیک بود. منتقدان اعتقاد داشتند که ضعف در ارتباط گیری فدراسیون فوتبال و عدم ارتباط مناسب ایران با کشورهای خوب اروپایی موجب می‌شود ایران نتواند با تیم‌های بزرگ بازی دوستانه برگزار کند.

اما منتشر شدن اخباری مبنی بر دست داشتن یک شرکت مرتبط با کی‌روش "ایوُل اسپورت" (Evol Sport) و البته نقش بامداد میرزایی (از افراد نزدیک به کارلوس کی‌روش) در انتخاب رقبای تدارکاتی برای تیم ملی مانند پاناما و یا سیرالئون باعث شد کارلوس کی‌روش وارد معرکه شود و در معرض انتقادات تندی قرار بگیرد. کی‌روش در طرف مقابل با اقدامی عجیب (بردن بامداد میرزایی به نشست خبری و دفاع از او) خود را مقابل منتقدان قرار داد و به نوعی از انجام این بازی‌های ضعیف تدارکاتی با عنوان "بازی تمرینی" دفاع کرد.

کارلوس کی‌روش گفت: "باید از شریک‌مان شرکت ایوُل تشکر کنم و مسئول اجرایی تیم ملی، آقای بامداد (میرزایی) به این دلیل که در طول مدت زمان بسیار کوتاهی در چند روز گذشته توانست بازی را مهیا کند (بازی با سیرالئون) و این بازی انجام شد. بعضی افراد همچنان فقط صحبت می‌کنند و به این صحبت‌ها ادامه می‌دهند، اما ما مسیرمان را برای نزدیک شدن به اهداف‌مان دنبال می‌کنیم."

اما چند روز بعد از این دفاع جانانه؛ مهدی تاج روی خط برنامه نود اعلام کرد بامداد میرزایی دیگر نقشی در تیم ملی ندارد، رییس فدراسیون فوتبال ایران گفت: "در خصوص حضور بامداد میرزایی در نشست خبری قبل و بعد از بازی ایران و تونس، فدراسیون فوتبال نیز سوال کردیم و خود آقای کی‌روش نظرش این بوده که دیگر آقای میرزایی همراه تیم ملی نباشد؛ قرار است ایشان از این به بعد کار خودش را انجام دهد." این صحبت‌ها معنی کنار گذاشتن بامداد میرزایی از تیم ملی را می‌داد کسی که هیچ‌گاه پستش در کادر مدیریتی و فنی تیم مل ایران مشخص نشد. البته آن‌طور که تاج گفت او قرار بود دیگر در اطراف تیم ملی نباشد اما ممکن است همچنان برای تیم ملی بازی دوستانه تدارک ببیند.

مشکل تیم ملی برطرف نشد

حق نشر عکس AFP

بهترین بازی‌های تدارکاتی که در خاطر هواداران فوتبال ایران در سال‌های گذشته مانده شرکت کردن تیم ملی ایران در مسابقاتی دوستانه بود که با حضور تیم‌های قدرتمند شیلی و نیجریه در هنگ کنگ برگزار می‌شد. ایران دو دوره در این مسابقات دوستانه شرکت کرد و با تیم‌های بزرگی مانند نیجریه، شیلی و دانمارک روبرو شد، اما پس از حضور ایران در سال ۲۰۰۳ در این رقابت‌ها اعلام شد که این مسابقات از سوی شرکت تولیدکننده نوشیدنی الکلی کارلزبرگ برگزار می‌شود و ایران دیگر در آن شرکت نخواهد کرد.

۱۵ سال بعد از آن حالا یکی از مهم‌ترین بازی‌های تیم ملی در آستانه جام جهانی ۲۰۱۸ با یونان لغو شده و بنابر ادعای وبسایت یونانی ۲۴sport دلیل لغو این بازی، اسپانسر بودن شرکت‌های تولیدی نوشیدنی الکلی و البته بنگاه‌های شرط بندی است. لغو شدن بازی‌های دوستانه تیم ملی در سال‌های اخیر سابقه زیادی دارد؛ عراق، تایلند، ساحل عاج، مراکش، توگو، لیبی و سوریه بازی‌هایی بودند که در ۲ سال اخیر به دلایل مختلف با وجود هماهنگی و اعلام آن به فیفا برگزار نشدند.

حالا به این فهرست طولانی نام یونان و کوزوو هم اضافه شده است. یونان که ابتدا حاضر نشد در استانبول به مصاف تیم ملی ایران برود، بعد از توافق با برگزاری بازی در آتن، به دلیلی که به طور رسمی اعلام نشد اما شنیده شد عدم توافق بر سر اسپانسرها بوده است، بازی لغو شد. پس از لغو بازی با یونان اعلام شد که ایران به مصاف کوزوو خواهد رفت. اما درخواست کارلوس کی‌روش مبنی بر بدون تماشاگر بودن بازی منجر به اعتراض مسئولان فدراسیون رده ۱۵۲ فیفا شد و آن‌ها با اعلام اینکه فوتبال بدون تماشاگر هیچ جذابیتی ندارد، حاضر نشدند برابر ایران قرار بگیرند.

امیدواری با وجود کمبودها

اردوی تیم ملی ایران در حالی در استانبول پایان پذیرفت که کادر فنی و ملی‌پوشان ایران از امکانات کمپ تمرینی تیم بشیکتاش در منطقه عمرانیه استانبول بسیار راضی بودند. فاصله یک دقیقه‌ای محل تمرین با محل استراحت بازیکنان و البته محیط خوب و امکانات کامل کمپ تمرینی بشیکتاش باعث شد، تیم ایران بدون هیچ‌گونه مشکلی و با امکانات کامل، ۲ هفته در استانبول تمرین کند.

غیر از تمرینات خوب، تیم ملی ایران در یک بازی تدارکاتی جدی به مصاف تیم ملی ترکیه رفت و اگرچه شکست خورد اما حضور پرشمار هواداران ایرانی در ورزشگاه به ویژه زنان ایرانی که از تماشای تیم کشورشان محروم بودند و البته کیفیت مطلوب فنی تیم ملی در نیمه دوم برابر ترکیه، هم به تیم ملی اعتماد به نفس و روحیه داد و هم باعث شد هواداران فوتبال در ایران به درخشش تیم ملی در جام جهانی امیدوار شوند.

حالا ۱۰ روز به شروع جام جهانی مانده ایران عازم روسیه شده، تیمی که روند آماده‌سازی آن مشکلات بسیاری داشت و برای کادرفنی زحمات زیادی ایجاد شد؛ از تشکیل اردو با ۲ بازیکن تا لغو بازی‌های تدارکاتی. اما با این حال امید هواداران در جام جهانی به درخشش ستاره‌های ایرانی و تجربه و دانش کارلوس کی‌روش است و باید دید با این تدارکات سرمربی پرتغالی و مردانش می‌توانند نمایشی فراتر از جام‌جهانی قبلی داشته باشند یا نه.