بیلبورد جنجالی میدان ولیعصر تغییر کرد

حق نشر عکس @IranVarzeshi
Image caption به پوستر یک زن اضافه شده است. در پوستر بالا تصویر مسعود شجاعی هست (نفر سوم از چپ) اما در بیلبورد میدان ولیعصر (پایین) نیست

بیلبورد بزرگ جام جهانی در میدان ولیعصر تهران که غیبت زنان در آن باعث اعتراض شده بود، تغییر کرده اما بیلبورد جدید هم برای برخی شهروندان ایرانی سوال‌برانگیز شده است.

در بیلبورد اولیه جام جهانی هیچ زنی دیده نمی‌شد و این موضوع باعث اعتراض شماری از مردم و مسئولان در جمهوری اسلامی ایران شد.

در بیلبورد جدید یک زن اضافه شده است. در این پوستر پنج نفر از اعضای تیم ملی ایران در کنار شهروندان ایرانی ایستاده‌ و هنگام شنیدن سرود ملی دست خود را روی سینه گذاشته‌اند. شعار پوستر جدید مثل پوستر قبلی است: "با هم قهرمانیم، یک ملت یک ضربان."

بعضی از کاربران ایرانی حذف بیلبورد اولیه و نصب بیلبورد جدید در همان محل با حضور یک زن را پاسخ شهرداری تهران به انتقادها از "حذف زنان از فوتبال" قلمداد کرده‌اند.

حق نشر عکس Irna
Image caption پوستری که نبود زنان در آن باعث اعتراض شده بود

پوستر اولیه را موسسه اوج وابسته به سپاه پاسداران طراحی کرده که سرمایه‌گذار سریال پرطرفدار پایتخت پنج هم بوده است. این موسسه پوستر دوم را در صفحه اینستاگرام خود گذاشته و نوشته طرح از خانه طراحان انقلاب اسلامی است.

برزین ضرغامی، رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران، درباره پوستر اول که زنی در آن دیده نمی‌شد گفته بود: "محتوای این بیلبورد با آنکه در اختیار سازمان اوج قرار دارد اما با هماهنگی شهرداری بوده است."

آقای ضرغامی توضیح داده بود: "طراح این بیلبورد قصد نداشته تماشاگران زن و مرد ایرانی را توصیف کند بلکه قومیت بازیکنان حاضر در تیم ملی فوتبال ایران در این دوره از مسابقات جام جهانی را به تصویر کشیده است."

مسعود شجاعی حذف شد؟

در پوستر دوم که موسسه اوج آن را در اینستاگرام خود گذاشته، عکس مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی ایران به عنوان نفر سوم دیده می‌شود؛ اما چهره او در بیلبورد میدان ولیعصر حذف شده و مهدی طارمی جای او را گرفته است.

پوستر اولیه که مسعود شجاعی در آن دیده می‌شود در بعضی نقاط دیگر پایتخت تهران دیده شده اما حذف او از پوستر میدان ولیعصر در قلب تهران توجه‌ها را جلب کرده است.

موسسه خانه طراحان انقلاب اسلامی در واکنش به این اعتراض‌ها اخبار منتشر شده را "حاشیه‌سازی" خوانده و نوشته که دو نسخه از یک پوستر طراحی کرده و هر دو نسخه هم در شهر استفاده شده است.

حق نشر عکس Sedayeiran
Image caption صورت مسعود شجاعی در پوسترهای دیگر در تهران دیده شده است

خبرآنلاین و روزنامه ورزشی ایران حذف مسعود شجاعی را "سانسور" توصیف کرده‌اند.

مسعود شجاعی بازیکن تیم پانینیوس یونان و یک بازیکن دیگر به خاطر بازی مقابل اسرائیل از تیم ملی ایران محروم شده بودند. این موضوع مردادماه پارسال فضای فوتبال ایران را تا چند هفته متشنج کرد تا جایی که فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال، به خاطر این توبیخ از ایران توضیح خواست و در نهایت آقای شجاعی دوباره در ترکیب تیم ملی ایران قرار گرفت.

شماری از کاربران شبکه اجتماعی حذف تصویر او از پوستر میدان ولیعصر را به این موضوع نسبت داده‌اند.