قیمت دلار و تحریم‌ها حریفان اصلی تیم ملی فوتبال ایران

کارلوس کیروش حق نشر عکس Getty Images

آرزوی تیم ملی فوتبال ایران برای صعود از گروهش در جام جهانی محقق نشد و حالا هواداران ایران در آرزوی قهرمانی در آسیا پس از حدود چهل سال هستند؛ آرزویی که موانع دستیابی به آن بیشتر در خارج زمین فوتبال هستند.

ماه پیش تیم ملی فوتبال ایران با هدایت کارلوس کی‌روش موفق‌ترین عملکرد تاریخ فوتبال ایران در جام جهانی را تجربه کرد و چهار امتیاز به دست آورد. گرچه بسیاری از کارشناسان به شیوه بازی تیم ملی در جام جهانی یا نوع برخورد کی‌روش با رسانه‌ها و مربیان شاغل در لیگ ایران (به خصوص برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس) انتقاد داشتند اما با توجه به فاصله کوتاه جام جهانی تا جام ملت‌های آسیا کمتر کسی بود که مخالف تمدید قرارداد این مربی پرتغالی باشد؛ اتفاقی که تاکنون رخ نداده است.

اکنون برای حضور در جام ملت‌های آسیا، کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران جزئیات برنامه آماده سازی این تیم را اعلام کرده است، پنج اردوی آماده‌سازی و پنج بازی دوستانه. فدراسیون فوتبال ایران کل هزینه این اردوها را ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار تخمین زده است.

جام ملت‌های آسیا حدود پنج ماه (۵ ژانویه تا یک فوریه ۲۰۱۹) دیگر در امارات متحده عربی برگزار می‌شود و ایران بیش از چهار دهه است که قهرمان این مسابقات نشده است. ایران که در آستانه انقلاب سال ۱۳۵۷ قدرت برتر فوتبال آسیا بود، سه دوره پیاپی در سال‌های ۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ قهرمان جام ملت‌های آسیا شد؛ عنوانی که دیگر نتوانست تصاحب کند. تیم ملی ایران در نخستین بازی جام ملت‌های آسیا باید ۱۷ دی ۱۳۹۷ با یمن بازی کند.


برنامه آماده‌سازی تیم ملی ایران برای جام ملت‌های آسیا

  • اردوی اول ۹ تا ۲۱ شهریور و دو بازی دوستانه ۱۵ و ۲۰ شهریور
  • اردوی دوم ۱۳ تا ۲۵ مهر و دو بازی دوستانه ۱۶ و ۱۹ مهر
  • اردوی سوم ۲۴ تا ۲۹ آبان و یک بازی دوستانه
  • اردوی چهارم ۲۹ آذر تا اول دی
  • اردوی پنجم ۸ تا ۱۲ دی

موانع

کی‌روش پیش‌تر گفته بود که برای تمدید قرارداد با فدراسیون فوتبال ایران چهار شرط دارد. او از مسئولان فوتبال ایران خواسته بود از تیم ملی حمایت مالی و تدارکاتی (نه در حد قول بدون عمل) کنند، مسئله سربازی هفت بازیکن تیم ملی حل شود، بدهی‌های عقب افتاده‌اش پرداخت شود و در پایان "همه چیز مکتوب شود و در حد حرف نباشد."

گذشته از بحث سربازی بازیکنان تیم ملی که پس از نامه وزیر ورزش به مسئولان نظام وظیفه ایران مشخص شد به سادگی قابل حل نیست، سایر خواسته‌های کی‌روش قبل از هرچیز نیاز به پول دارد؛ خواسته‌هایی که برآورده کردن آن‌ها با توجه به بالا رفتن سرسام‌آور قیمت ارز خیلی سخت به نظر می‌رسد. اگر بدهی‌هایی قبلی، حقوق کی‌روش و پیش‌پرداخت احتمالی قرارداد جدید را هم حساب نکنیم، او فقط برای برنامه آماده‌سازی‌اش نیاز به حدود ۶۴ میلیارد تومان دارد (اگر دلار را حدود ۱۱ هزار تومان در نظر بگیریم).

پوریا ژافره، خبرنگار ورزشی بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید: "قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی فوتبال ایران را به چالش کشیده و وقتی بحث فوتبال ملی و شرکت در مسابقه‌های بین‌المللی می‌شود ماجرا پیچیده‌تر هم می‌شود. عامل روانی تحریم‌های آمریکا بسیاری از بانک‌های جهانی را ترسانده است و آنها مایل نیستند وقتی یک طرف معامله ایرانی است کار را انجام دهند. "

این بازهم تمام مشکل نیست. به نوشته خبرگزاری فارس، با توجه به نواسانات قیمت ارز، وزارت ورزش ایران از فدراسیون‌های ورزش خواسته که "اردوهای خارجی و دیدارهای دوستانه در خارج از کشور را لغو کنند."

به این ترتیب کی‌روش که قبل از جام جهانی بارها از شرایط نامناسب آماده‌سازی تیم ملی به دلیل تحریم‌ها شکایت کرده بود و در راه جام جهانی هم مجبور شده بود با لغو و تغییر تعدادی از بازی‌های دوستانه کنار بیاید، با شروع دور تازه تحریم‌ها مشکلاتش افزایش قابل توجهی داشته و حتی برای دریافت حقوق خودش هم با چالش‌های جدی روبرو خواهد شد.

پوریا ژافره می‌گوید: "تفاوتی نمی‌کند قیمت ارزهای خارجی چقدر باشد، اگر بانک‌ها نباشند حقوق هیچ فرد یا نهادی پرداخت نمی‌شود. حالا این می‌تواند دستمزد کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم ملی باشد که طبق گفته مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در سال ۲۰۱۸ هنوز پولی دریافت نکرده یا هزینه‌های اردوها و بازی‌های تدارکاتی تیم‌های ملی. روزهای سختی پیش روی فوتبال ایران قرار دارد آن هم وقتی علاقمندان بی‌صبرانه منتظر موفقیت تیم در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در امارات هستند."