افسانه و واقعیت در لیگ برتر فوتبال انگلیس؛ آمار چه می‌گوید

حق نشر عکس EPA

آیا هیچ تیمی در لیگ برتر موفق می‌شود در هر دقیقه به طور میانگین کمتر از یک پاس سالم بدهد؟ دروازه‌بانی هست که دقت پاسش از پل پوگبا بهتر باشد؟ آیا در مورد تأثیر تعداد گل در موفقیت تیم زیادی غلو شده است؟

در آستانه شروع بازی‌های لیگ برتر انگلستان، این مطلب نگاهی انداخته به آمار لیگ برتر و اتفاقاتی که انتظار می‌رود در فصل پیش رو بیافتد.

کاردیف سیتی جا پای ویمبلدون گذاشته؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ۵۰۰ پاس اختلاف قهرمان و تیم تازه وارد لیگ برتر: منچستر سیتی فصل گذشته ۶۶۶ پاس سالم داشت در حالی که تعداد پاس‌های سالم کاردیف ۱۶۶ بود

در فوتبال، درست یا غلط بازی کردن معنا ندارد، بلکه تیم‌های مختلف فقط روش‌های بازی متفاوت دارند. بهترین نمونه‌اش هم شاید تفاوت در روش بازی دو تیم کاردیف سیتی و منچستر سیتی باشد. کاردیف که این فصل از "چمپیونشیپ" ( دسته دوم فوتبال انگلیس) به لیگ برتر صعود کرده، فصل ۱۸-۲۰۱۷ تنها ۱۶۶ پاس سالم در هر بازی به ثبت رسانده و این در حالی است که در فصل گذشته لیگ برتر در هر بازی ۶۶۶ پاس سالم میان مردان پپ گواردیولا رد و بدل شده است.

اختلاف ۵۰۰ تایی بین میانگین پاس سالم این دو تیم بسیار زیاد به نظر می‌رسد و البته همین‌طور هم است.

اگر تکلیف بازی‎های چمپیونشیپ فصل گذشته بر اساس تعداد پاس سالم تعیین می‌شد، فقط تیم‌های فولام و ولورهمپتون به لیگ برتر صعود می‎کردند و کاردیف با تنها ۵۹ درصد پاس صحیح پائین جدول قرار می‎گرفت و سقوط می‌کرد.

آخرین باری که میانگین پاس‌های سالم یک تیم حاضر در لیگ برتر کم‌تر از ۵۹ درصد ثبت شد فصل ۰۷-۲۰۰۶ بود؛ وقتی میانگین دقت پاس واتفورد تنها ۵۷ درصد بود و دست آخر با ۱۰ امتیاز اختلاف نسبت به آخرین تیمی که در لیگ برتر ماند، به دسته پائین‎تر سقوط کرد.

براساس اولین داده‎های مرکز آمار ورزشی "اوپتا"، در فصل ۲۰۰۰-۱۹۹۹ تیم ویمبلدون اتفاقی مشابه با آن‌چه فصل قبل برای کاردیف سیتی پیش آمد را تجربه کرد. این تیم در آن دوره ۵۹ درصد پاس سالم داشت و در پایان فصل به دسته بالاتر صعود کرد.

جدول زیر نشان می‎دهد که در دهه ۲۰۱۰ میلادی هیچ‌یک از تیم‌هایی که پائین‎ترین میانگین پاس سالم را در لیگ برتر داشته‎اند، به چمپیونشیپ سقوط نکرده‎اند. هر چند این تیم‌ها که اغلب تونی پیولیس هدایت‌شان را برعهده داشته ، آماری به مراتب بهتر از نیل وارناک، مربی کاردیف سیتی داشته‌اند.

فصل تیم دقت پاس سقوط به دسته پائین‎تر
۱۰-۲۰۰۹ استوک سیتی ۶۲/۹۸ خیر
۱۱-۲۰۱۰ استوک سیتی ۶۴/۰۳ خیر
۱۲-۲۰۱۱ استوک سیتی ۶۹/۴۹ خیر
۱۳-۲۰۱۲ استوک سیتی ۷۰/۲۳ خیر
۱۴-۲۰۱۳ کریستال پالاس ۷۰/۸۸ خیر
۱۵-۲۰۱۴ کریستال پالاس ۶۹/۴۳ خیر
۱۶-۲۰۱۵ وست برومویچ ۷۰/۰۵ خیر
۱۷-۲۰۱۶ برنلی ۶۷/۸۶ خیر
۱۸-۲۰۱۷ برنلی ۷۰/۵۳ خیر

از سوی دیگر فصل گذشته هادرسفیلد ثابت کرد برای ماندن در لیگ برتر حتی دیگر آن‌قدرها به گل زدن هم نیاز نیست. این تیم در ۳۸ بازی فقط ۲۸ گل زد، یعنی کم‎ترین تعداد گل زده برای یک تیم لیگ برتری در فصلی که از خطر سقوط به دسته پائین‌تر جان سالم به در برده است. آن‌ها در ۲۱ مسابقه اصلا پایشان به گل باز نشد تا اولین تیم در تاریخ این رقابت‎ها باشند که در این تعداد بازی گل نزدند و موفق به بقا در لیگ برتر شدند.

به نظر می‌رسد مواردی مانند گل، پاس سالم و خیلی چیزهای دیگر بیش از حد بزرگ شده‌اند.

"۴۰ امتیاز جادویی"؛ زمان کاهش این عدد فرا رسیده

در پایان فصل ۱۹-۲۰۱۸ شاید کسب ۴۰ امتیاز برای ماندن در لیگ برتر کلا معنای خود را از دست بدهد. فصل گذشته برای باقی ماندن در لیگ برتر، کسب ۳۴ امتیاز کافی بود، سال پیش از آن ۳۵ و یک سال قبل‎تر از آن هم ۳۸ امتیاز جایگاه تیم در این لیگ را حفظ می‌کرد.

بنابراین هر چند همیشه صحبت از لزوم کسب ۴۰ امتیاز برای ماندن در لیگ برتر است، اما عملا می‌بینیم که امتیازهای بسیار پائین‎تر هم تیم‎ها را در این رقابت‎ها نگه داشته است. از آخرین باری که یک تیم با به دست آوردن ۴۰ امتیاز یا بیشتر راهی دسته پائین‎تر شد، ۱۵ سال می‌گذرد، فصل ۰۳-۲۰۰۲ وستهم با ۴۲ امتیاز سقوط کرد. در این ۱۵ سال فقط در فصل ۱۱-۲۰۱۰ بوده که دو تیم بیرمنگام و بلک‌پول با ۳۹ امتیاز به دسته پایین‌تر سقوط کرده‌اند.

بدشانس‌ترین تیم در بالاترین سطح فوتبال انگلیس هم شاید شفیلد ونزدی باشد. این تیم در پایان فصل ۹۰-۱۹۸۹، ۴۳ امتیازی بود اما سقوط کرد. این در حالیست که فصل ۱۳-۲۰۱۲ فولام با امتیازی مشابه، لیگ برتر را در جایگاه دوازدهم به پایان رساند.

دروازه‌بان‌ها بهتر فوتبال بازی می‎کنند

حق نشر عکس Reuters
Image caption پپ گواردیولا یک‌شنبه این هفته با منچسترسیتی قهرمان "کامیونیتی شیلد" (سوپر جام فوتبال انگلیس) شد.

پپ گواردیولا را شاید بتوان پیشگام جنبش بهتر شدن مهارت پاس دادن دروازه‌بان‌ها دانست، به خصوص موقع زدن ضربات دروازه. هرچند این سبک بازی در لیگ برتر پیشینه‌ای طولانی‎تر دارد.

۱۵ سال پیش دقت پاس دروازه‎بان‌ها کمتر از ۴۳ درصد بود، در فصل ۱۸-۲۰۱۷ اما این آمار به ۵۴ درصد رسید و در نهایت فصل گذشته ادرسون، دروازه بان برزیلی منچسترسیتی با ثبت دقت پاس ۸۵/۳ درصد رکورد بر جای گذاشت. میزان دقت پاس او با پل پوگبا، هافبک منچستر یونایتد برابر است.

اوضاع اما برای برد جونز، دروازه بان میدلزبرو در فصل ۰۶-۲۰۰۵ کاملا متفاوت بود، دقت پاس او در آن دوره چهار برابر یکی از هم‌تیمی‌هایش بود. جالب اینجاست که گفته می‌شود گواردیولا در طول همان فصل به پیشنهادهای چندین باشگاه لیگ برتری جواب رد داد گویا به این دلیل که با فرهنگ بی‌ثبات پاس دادنی که در بین دروازه‌بانان در انگلیس جا افتاده بود، مشکل داشت.

آلیسون بکرچقدر خوب است؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آلیسون بکر با قراردادی ۶۷ میلیون پوندی از رم به لیورپول رفت تا به گران‌ترین دروازه‌بان دنیا تبدیل شود.

حالا که بحث دروازه‌بانانی پیش آمد که در بازی با پا مهارت دارند، بد نیست در مورد دروازه‌بان جدید لیورپول هم حرف بزنیم.

لیورپول با قراردادی نجومی، آلیسون بکر برزیلی را به گران‎ترین دروازه‌بان تاریخ تبدیل کرد تا بعد از ویرجیل فان‌دایک، گران‎ترین بازیکن تدافعی تاریخ قرار بگیرد.

اما آیا دروازه‎بانی که کار حرفه‌ای خود را به عنوان ذخیره برادرش شروع کرده و فقط یک فصل در فوتبال اروپا تجربه دارد، واقعا ۶۶ میلیون و ۸۰۰ هزار پوند می‌ارزد؟ این از آن دست سوال‎هایست که استعدادیاب‎ها، مربیان و رؤسای باشگاه‌ها در طول فصل نقل و انتقالات مدام با آن روبرو هستند. این که می‌توان درخشش ناگهانی یک بازیکن را پای استعداد و توانایی او گذاشت؟

آمار و ارقام شاید بهترین کمک برای پاسخ دادن به این سوال‎ها باشد. طبق داده‌های اوپتا، آلیسون بکر فصل قبل در سری آ فوتبال ایتالیا بهترین آمار را در میان دروازه‌بانان به ثبت رسانده است. دروازه آلیسون در فصل ۱۸-۲۰۱۷، بیست و هشت مرتبه باز شد و این یعنی او از آن‌چه اوپتا بر اساس کیفیت فرصت‌های گل احتمالی، پیش بینی کرده بود (۳۶/۳۱ گل) ۸ گل هم کمتر خورده است.

در لیگ برتر فقط داوید دخه‌آ و نیک پوپ، دروازه‎بان‎های منچستریونایتد و برنلی توانستند آماری بهتر از آنچه برایشان پیش‌بینی شده بود، به جای بگذارند.

سری آ فصل ۱۸-۲۰۱۷ گل‌های پیش‌بینی شده گل‎ خورده تفاضل گل
آلیسون بکر ۳۶/۳۱ ۲۸ ۸/۳۱
الکس مرت ۲۰/۶۱ ۱۴ ۶/۶۱
توماس استراکوشا ۵۲/۶۴ ۴۷ ۵/۶۴
لیگ برتر فصل ۱۸-۲۰۱۷ گل‌های پیش‌بینی شده گل‎ خورده تفاضل گل
داوید دخه‌آ ۳۹/۶۶ ۲۶ ۱۳/۶۶
نیک پوپ ۴۴/۲۶ ۳۴ ۱۰/۲۶
لوکاس فابیانسکی ۶۰/۱۲ ۵۴ ۶/۱۲

هری کین در ماه اوت می‌تواند گل بزند؟

حق نشر عکس AFP
Image caption هری کین با ۶ گل، بهترین گلزن جام جهانی روسیه شد

آمار و ارقام گاهی اوقات بازتابی از فوتبال هستند و گاهی هم آن را شکل می‎دهند. سال ۲۰۱۶ اوپتا آماری منتشر کرد که نشان می‌داد هری کین هیچ‌وقت در ماه اوت موفق به گل زدن در لیگ برتر نشده است.

برنده کفش طلای لیگ برتر در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ و بهترین گلزن جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بارها ثابت کرده حتی اگر در ماه اوت موفق به باز کردن دروازه حریف‎ها نشود، باز هم از نظر تعداد گل حرف اول را خواهد زد. این رکورد عجیب و غریب اما احتمالا یک فصل دیگر دوام نخواهد آورد.

کین در ماه‌ اوت سال‌های مختلف در مجموع ۴۴ شوت به سمت دروازه داشته که با توجه به آن انتظار می‎رود در این ماه تقریبا ۵ گل بزند. در واقع می‌توان گفت یا هری کین باید در این ماه اوت گل بزند یا تمام آن‌چه ما می‌دانیم و فهمیده‌ایم بی‌ارزش است!

هری کین در لیگ برتر آمار کلی آمار در ماه اوت
گل ۱۰۸ ۰
پیشبینی تعداد گل ۸۴/۵ ۴/۶
شوت ۵۹۶ ۴۴
پیشبینی تعداد گل به نسب هر شوت ۰/۱۴ ۰/۱۰

رکورد پاس گل شکسته می‌شود؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کوین دبروینه می‎تواند رکورد تیری آنری را در لیگ برتر بشکند؟

بازیکنان منچستر سیتی فصل گذشته در حمله انواع و اقسام رکوردها را به جا گذاشتند به غیر از: بیشترین پاس گل توسط یک بازیکن در یک فصل.

این رکورد هنوز هم به اسم تیری آنری ثبت شده؛ او در فصل ۳-۲۰۰۲، ۲۰ پاس گل داد. هر چند آن فصل در نهایت منچستر یونایتد قهرمان شد و آرسنال در جایگاه دوم ایستاد.

فصل ۱۶-۲۰۱۵ مسعود اوزیل تا یک قدمی رسیدن به رکورد آنری پیش رفت. او کارش را عالی شروع کرد اما در چند ماه آخر چندان موفق عمل نکرد و در نهایت با ۱۹ پاس گل فصل را به پایان رساند.

در فصل ۱۷-۲۰۱۶ کوین دبروینه همه تلاشش را برای شکستن این رکورد کرد اما تا ۱۸ پاس گل بیشتر جلو نرفت. دبروینه و لروی سانه فصل قبل در مجموع ۳۱ پاس گل دادند که ۱۶ پاس گل جلوی نام دبروینه نوشته شد و ۱۵ پاس گل مقابل نام هم‎تیمی آلمانی‌اش.

رکورد تیری آنری آن‌قدرها هم دور از دسترس به نظر نمی‎آید اما همچنان دست نخورده باقی مانده آن هم در لیگی که ۶ گلزن برتر آن در ۱۰ سال گذشته به طور متوسط ۷۰ گل زده‎اند.

اوزیل و دبروینه محتمل‎ترین گزینه‎ها برای جلو زدن از آنری در تعداد پاس گل هستند اما این بازیکن فرانسوی یک رکورد دیگر هم دارد؛ او تنها بازیکنی است که در یک فصل بیشتر از ۲۰ گل و پاس گل ( فصل ۰۳-۲۰۰۲ آنری در مجموع برای آرسنال ۳۲ گل زد و ۲۳ پاس گل داد) داشته و این رکوردی است که شکستن آن احتمالا به ۱۵ سال دیگر زمان نیاز دارد!

موضوعات مرتبط