بسکتبال انتخابی جام جهانی؛ ایران به ژاپن باخت اما چقدر بخت صعود دارد؟

بسکتبال حق نشر عکس Getty Images

تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی از دور دوم رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱۹ با نتیجه ۵۶-۷۰ مقابل ژاپن در توکیو شکست خورد. این دومین باخت ایران در انتخابی جام جهانی و اولین شکست این تیم در مرحله دوم مسابقات بود.

ایران که در این مسابقه صمد نیکخواه بهرامی و حامد حدادی، دو بازیکن تاثیرگذارش را در اختیار نداشت، بازی را خوب آغاز کرد و میزبان را در کوارتر اول ۱۶-۲۲ شکست داد. در ادامه اما ژاپن تیم برتر زمین بود و توانست ایران را در کوارترهای بعدی ۱۳-۱۵، ۸-۲۶ شکست دهد. در کوارتر چهارم هم نتیجه ۱۳-۱۳ تمام شد.

رضا طاهری، کارشناس بسکتبال که در محل برگزاری مسابقات حضور دارد، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "بعد از یک شروع خوب در کوارتر اول بازی، رفته رفته بازیکنان ایران تمرکز لازم را از دست دادند. ایران در دو پست ۴ و ۵ خوب نبود و در پست ۳ هم محمد جمشیدی (با ۳ امتیاز و ۳ ریباند) یکی از بدترین بازی‌های دو سال اخیر خود را به نمایش گذاشت. بهنام یخچالی پر ثمرترین و فعال‌ترین بازیکن ایران در این مسابقه بود. ایران در حمله بسیار پراشتباه و در ریباند بد عمل کرد. بازیکنان در مجموع شب کم‌فروغی داشتند."

در این مسابقه روی هاشیمورا بازیکن تیم ملی ژاپن با ۲۵ امتیاز و ۷ ریباند بهترین بازیکن زمین بود. در تیم ایران هم بهنام یخچالی با ۲۱ امتیاز و ۷ ریباند بهترین بود.

ایران که در بازی قبلی فیلیپین را شکست داده بود به رغم واگذاری این بازی هنوز بخت خوبی برای راه‌یابی به جام جهانی دارد.

رضا طاهری می‌گوید: "شانس ایران برای صعود همچنان خوب است و دو بازی مهم ۲۹ نوامبر در مقابل استرالیا و ۳ دسامبر مقابل فیلیپین تا حد زیادی تکلیف صعود‌کنندگان این گروه را مشخص می‌کند. هر چند که به نظر من همه چیز در پنجره ۶ و در فوریه آینده مشخص می‌شود. با توجه به این که بخش عمده قدرت ژاپن متکی به هاشیمورا و واتانابه است، اگر این دو بازیکن شرایط بازی نداشته باشند، توان این تیم به مقدار قابل ملاحظه‌ای افت می‌کند. ضمن این که فیلیپین هم پس از دعوا در بازی مقابل استرالیا ده بازیکن محروم دارد و مشخص نیست چند نفر از آن‌ها به بازی برگشت مقابل ایران می‌رسند. البته این مسئله برای ایران هم صادق است. اگر مصدومیت حامد حدادی خوب نشود و یا صمد نیکخواه‌بهرامی نتواند از آمریکا برگردد و برای تیم ملی بازی کند، آن‌گاه شرایط ایران پیچیده‌ خواهد شد."

در حال حاضر استرالیا با ۱۵ امتیاز صدرنشین گروه است و ایران (۱۴)، ژاپن (۱۲) و فیلیپین (۱۱) در رتبه‌های بعدی قرار دارند. سه تیم اول هر گروه به طور مستقیم راهی جام جهانی می‌شوند. با توجه به این که چین میزبان جام جهانی است، تیم برتر امتیازی چهارم در دو گروه به عنوان تیم هفتم به جام جهانی خواهد رفت و این قضیه هم شانس ایران را برای راهیابی به مسابقات افزایش می‌دهد.

موضوعات مرتبط