قهرمانی سنگین‌وزن جهان؛ جدال بوکسورهایی که میانه‌ای با باخت ندارند

آنتونی جاشوا، الکساندر پوتکین حق نشر عکس PA

آنتونی جاشوا، صاحب سه کمربند قهرمانی سنگین وزن بوکس جهان از منظر سازمان‌های "دبلیو‌بی‌ای"، "آی‌بی‌اف" و "دبلیو‌بی‌او" شنبه ۲۲ سپتامبر در وزشگاه ومبلی به مصاف الکساندر پوتکین می‌رود.

از حدود پنج سال پیش که او بوکس حرفه‌ای را آغاز کرد، تا آخرین مسابقه‌اش در مارس گذشته که توانست جوزف پارکر نیوزلندی را در کاردیف، پایتخت ولز شکست دهد، این بوکسور ۲۸ ساله راه درازی را پیموده است.

رکورد آنتونی جاشوا در بوکس حرفه‌ای حیرت‌انگیز است: او تمامی ۲۱ مبارزه‌اش را با پیروزی پشت سرگذاشته و ۲۰ حریف را هم ناک‌اوت کرده است. شاید به همین دلیل باشد که او چنان اعتماد به نفسی پیدا کرده، که می‌گوید قصد دارد بیشتر از حریف روی میراث خود تمرکز کند.

جاشوا گفت: "عادت کرده بودم که روی حریف تمرکز کنم و همیشه نگران این باشم که بعد چه پیش می‌آید. با خودم فکر می‌کردم نباید اشتباه کنم. حواسم به توانایی‌هایی بالقوه‌ام بود تا قهرمان جهان شوم. از این به بعد این گونه نخواهد بود. دیگر اویی وجود نخواهد داشت و فقط در فکر هدف نهایی هستم."

در حالی که به نظر می‌رسد برای یک کاسه کردن قهرمانی سنگین‌وزن بوکس جهان او دیر یا زود به مصاف دیونتی وایلدر (صاحب کمربند قهرمانی "دبلیو‌بی‌سی") برود، قبل از آن باید از سد پوتکین بگذرد.

این بوکسور ۳۹ ساله روس فقط یک شکست در کارنامه دارد: سال ۲۰۱۳ که در مسابقه بر سر سه کمربند قهرمانی جهان با ولادیمیر کلیچکو مبارزه کرد.

این مبارزه درست در همان شبی بود که جاشوا در اولین مبارزه حرفه‌ای خود مقابل امانوئله لئو وارد رینگ شد و حریف را در همان راند اول ناک‌اوت کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آنتونی جاشوا

جاشوا گفت: "احساس می‌کنم به تورنمنت‌هایی مانند المپیک یا مسابقات آماتوری برگشته‌ام. باید از سد افرادی مانند پوتکین بگذرم تا بتوانم میراثم را به جا بگذارم. به نظر می‌رسد همیشه چیزهای زیادی در مورد مسابقات من وجود دارد، سر و صدای این که حریف بعدی کیست. حالا من به شدت جدی هستم. این بخش دوم حرفه من است و پوتکین نفر اول فهرست است. بحث فقط پوتکین و وایلدر نیست، موضوع من هستم و میراثی که می‌خواهم از خودم به جا بگذارم."

جاشوا حالا باید با حمایت چیزی در حدود ۸۰ هزار تماشاگر حاضر در ومبلی با حریف روس مبازه کند. شاید بتوان گفت جاشوا دست بالا را در مسابقه دارد، اما مبارزه با حریفی که فقط یک بار در ۳۵ مسابقه شکست خورده، کار آسانی نیست. حتی ادی هرن، کارگزار جاشوا هم گفته که "نگران" این مبارزه است.

جاشوا که در سال ۲۰۱۲ قهرمان المپیک شد، مبارزه با قهرمان المپیک ۲۰۰۴ را سومین مسابقه سخت دوران حرفه‌ای خود، بعد از مبارزه با کلیچکو و مبارزه با جوزف پارکر (تنها مبارزه‌ای که نه با ناک‌اوت که با امتیاز برنده شد)، می‌داند.

جاشوا که برای چهارمین بار پیاپی باید در یک ورزشگاه مبارزه کند، گفت: "پارکر به عنوان یک قهرمان با من مبارزه کرد و باید از احترام یک قهرمان برخوردار شود. برای همین من او را در رتبه دوم و پوتکین را در رتبه سوم قرار می‌دهم. او صاحب مدال طلای المپیک و یک بوکسور بسیار با تجربه است و تعداد قابل توجهی ناک‌اوت هم در کارنامه دارد. می‌روم که او را ناک‌اوت کنم. با گارد بسته داخل رینگ‌ می‌روم و به او فرصت نمی‌دهم و به سر و بدنش ضربه می‌زنم. او ۳۹ ساله است و نمی‌تواند چنین فشاری روی بدنش را تحمل کند."

با توجه به این که مسابقه جاشوا و پوتکین در ورزشگاه ومبلی لندن برگزار می‌شود، طبیعتا جاشوا حمایت بخش عمده هوادران را در اختیار خواهد داشت. گذشته از این به نظر می‌رسد که سابقه پوتکین هم موجب شود که او شب سختی در ومبلی داشته باشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption الکساندر پوتکین

پیش از این دو بار جواب آزمایش دوپینگ الکساندر پوتکین مثبت درآمده است. او البته گفت که زمانی از ماده ملدونیوم (همان ماده‌ای که موجب محرومیت ماریا شاراپووا شد) استفاده کرد که این ماده در فهرست مواد ممنوعه قرار نداشت. او البته در سال ۲۰۱۶ هم از ماده عضله‌ساز اوستارین استفاده کرد.

این سابقه موجب شد که شماری از تماشاگران او را در مسابقه مارس گذشته در منچستر هو کنند. هرچند که این قضیه هم نتوانست مانع پوتکین برای ناک‌اوت کردن دیوید پرایز شود.

پرایز که خودش هم شنبه شب در ومبلی روی رینگ می‌رود، معتقد است جاشوا باید کاملا حواسش به این حریف باتجربه باشد: "او بوکسوری کهنه‌کار، مکار و بسیار باهوش است. رقص پا، دفاع و جایگیری او از آن چیزی که گفته می‌شود، بهتر است. او ضربات بسیار دقیقی دارد و برای همین هم چنین دستاوردی دارد."

شاید الکساندر پوتکین حریفی در اندازه‌های دیونتی وایلدر و یا حتی تایسون فیوری برای آنتونی جاشوا نباشد، اما این مسابقه به احتمال بسیار زیاد آخرین شانس او برای قهرمانی سنگین‌وزن بوکس جهان است. او با تمام قدرت مقابل جاشوایی که گفته می‌خواهد بیش‌تر از مسابقه قبل به حریف نزدیک شود، می‌ایستد و منتظر یک اشتباه او می‌ماند؛ اشتباهی که در بوکس سنگین‌وزن می‌تواند به قیمت دریافت یک ضربه کشنده و ناک‌اوت شدن تمام شود.

موضوعات مرتبط