شش قدم؛ وینفرید شفر نیازمندتر از برانکو ایوانکوویچ

بازیکن هفته حق نشر عکس YJC/Payam Parsaei
Image caption گادوین منشا اثرگذارترین بازیکن پرسپولیس برای حذف الدحیل قطر بود

پنجشنبه پنجم مهر مهم‌ترین بازی باشگاهی فوتبال ایران برگزار می‌شود؛ دربی تهران بین استقلال و پرسپولیس.

استقلال پنج بازی است که نبرده. در ۸ بازی آخر فقط یک پیروزی به دست آورده و به رتبه یازدهم سقوط کرده.

آبی پوشان سوپر جام را بدون انجام بازی و به حکم کمیته انضباطی به پرسپولیس واگذار کردند. در لیگ قهرمانان آسیا هم از دور رقابت‌ها حذف شدند.

پرسپولیس در رده دوم جدول لیگ برتر است. سه بازی آخرش را با پیروزی تمام کرده. در لیگ قهرمانان آسیا به نیمه نهایی رسیده و بازی قبل از شهرآورد را هم با گلزنی در دقیقه ۹۰ به سود خود خاتمه داده.

این وضعیت یعنی وینفرید شفر بیشتر از برانکو ایوانکوویچ برای بردن تحت فشار است و به این پیروزی نیاز دارد. سه امتیاز دربی می‌تواند ناکامی‌ هفته‌های اخیر را از خاطر هواداران استقلال پاک کند.

تساوی دردی از سرمربی آلمانی استقلال دوا نمی‌کند اما برای سرمربی کروات پرسپولیس، یک امتیاز هم بد نیست. این موضوع ممکن است در تاکتیک و برنامه‌های مدنظر سرمربیان دو تیم تاثیر بگذارد.

استقلال و پرسپولیس بدون مصدوم و محروم، با نفرات کامل به میدان می‌آیند. برانکو مقابل سپیدرود از کمال کامیابی‌نیا استفاده نکرد تا مبادا با گرفتن کارت، دربی را از دست بدهد.

پرسپولیس پنج روز پس از دربی باید در دور رفت نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا مقابل السد قطر بایستد. همان تیمی که توانست استقلال را حذف کند.

رقابت حساس در لیگ قهرمانان از اهمیت دربی کم نمی‌کند. پرسپولیس با بازیکنان شاخصی مانند بیرانوند، سیدجلال حسینی، خلیل‌زاده، سیامک نعمتی، بشار رسن، گادوین منشا و علی علیپور امیدوار به تداوم پیروزی‌هایش است.

استقلال نیز با بازیکنانی چون رحمتی، منتظری، چشمی، غفوری، گرو، نویمایر، قائدی، تبریزی، فرشید و روح‌الله باقری، اسماعیلی و همام طارق می‌خواهد به ۴۹ روز دوری از پیروزی خاتمه دهد.

بازیکن هفته

گادوین منشا اثرگذارترین بازیکن پرسپولیس برای حذف الدحیل قطر بود. در روزی که همه یاران پرسپولیس انتظارات را برآورده کردند، منشا نمایشی شگفت‌انگیز داشت.

در گزارش تصویری سایت‌های مختلف از این بازی منشا در اغلب عکس‌ها دیده می‌شد. زیرا در زمین هم در نقاط مختلف حاضر بود و به تیمش کمک می‌کرد. مهاجم نیجریه‌ای با زدن گل سوم، پرسپولیس را به جمع چهار تیم برتر آسیا رساند.

حق نشر عکس Mohammad Karamali
Image caption شلیک سنگین سه امتیازی او به انتقادات خاتمه داد و هم اینکه پرسپولیس را با روحیه‌ای خوب مهیای دربی کرد

گل هفته

در نظرسنجی کنفدراسیون فوتبال آسیا گل سیدجلال حسینی به الدحیل بهترین گل انتخاب شده.

ضربه ایستگاهی رسول بهاروندی بازیکن تیم قشقایی شیراز در لیگ دسته اول در دقیقه ۹۲ مقابل شهرداری ماهشهر هم بسیار زیبا بود که باعث شد دو بر یک به برتری برسند.

اما انتخاب ما گل آدام همتی به سپیدرود رشت است. شلیک سنگین سه امتیازی او به انتقادات خاتمه داد و هم اینکه پرسپولیس را با روحیه‌ای خوب مهیای دربی کرد.

همتی متولد کاناداست و نوه سعید راد بازیگر بلندآوازه سینمای ایران. او که ۲۳ ساله است، در فوتبال باشگاهی کانادا و فرانسه نیز سابقه بازی دارد.

ناکام هفته

نفت مسجدسلیمان یک بر صفر از سایپای ۱۰ نفره پیش بود و در هفته ششم می‌توانست اولین برد خود را در لیگ برتر جشن بگیرد اما دو گل خورد و باز هم باخت. آنها با سه امتیاز از سه تساوی، در جدول فقط سپیدرود ۲ امتیازی را پایین‌تر از خود می‌بینند.

گفتار هفته

مهدی تاج: «با توجه به ضایعات به وجود آمده در لگن و ضرورت تعویض لگن، با نظر پزشک متخصص ممکن است تغییراتی در درصد جانبازی‌ام به وجود آید.»

مدیر کل کمیسیون پزشکی بنیادشهید: «مهدی تاج بیش از ۱۰ سال است به کمیسیون مراجعه نکرده. او ۴۵ درصد جانبازی دارد و با گذشت زمان مثل بقیه می‌تواند درخواست تجدیدنظر کند.»

وینفرید شفر: «در ایران فرش، خاویار و شایعات فراوان است. شاید به فردی ۱۰۰ دلار بدهی بهترین مطالب را در فضای مجازی برای شما بنویسد اما اگر ندهی بدترین مطالب را بنویسد. من این ۱۰۰ دلار را به فردی می‌دهم که نیاز دارد. نه فردی که بخواهد در فضای مجازی برایمان بنویسد.»

حق نشر عکس ISNA
Image caption دیدار ملوان بندرانزلی و سیاه جامگان مشهد به دستور سازمان لیگ لغو شد

جنجال هفته

از بازی‌های هفته پنجم لیگ دسته اول، دیدار ملوان بندرانزلی و سیاه جامگان مشهد به دستور سازمان لیگ لغو شد. پس از حضور دو تیم در زمین، مسئولان سازمان لیگ به دلیل عدم انجام تعهدات تیم مشهدی، اجازه انجام بازی را ندادند.

محمدرضا عباسی مالک سیاه جامگان گفت: اصلاً قرار نبود که تیم راهی انزلی شود. چون سازمان لیگ اولتیماتوم داده بود در صورتی که بدهی کمیته انضباطی پرداخت نشود تیم حق ندارد به میدان برود. به همین دلیل رفتن به انزلی فایده ای نداشت.

عباسی به سایت ورزش سه گفت: «واقعاً متاسفم که خداداد عزیزی حرف‌های عجیبی به زبان آورد و باعث شد حامیان مالی ناراحت شوند و فرار کنند. صحبت‌هایی که فقط فضا را متشنج کرد. ما ۱۹۸ هزار دلار به علاوه هفتاد میلیون تومان بدهی داریم. این درست است که بگوید نمی‌دانم این تیم چند میلیارد بدهی دارد؟»

خداداد عزیزی رییس کمیته انتقالی سیاه جامگان، در واکنش به اظهارات مالک باشگاه گفت: «به خاطر شکایت میثاقیان، حسین کریمی، ترائوره، محمدرضا مهدوی، کرمانی مقدم و ... نبود که به شما اجازه بازی داده نشد. بلکه از سمت روسیه توفان آمد تا بازی لغو شود. معذرت می‌خواهم که واقعیت را گفتم تا همگان بدانند این باشگاه با چه وضعیتی روبروست.»

مسئولین سازمان لیگ درباره ماجرای سیاه جامگان می‌گویند: «آنها مقابل اروند خرمشهر به زمین نیامدند و نتیجه ۳-۰ شد. اما بازی با ملوان فرق می‌کند. چون سیاه جامگان حاضر به بازی بود اما کمتیه انضباطی مجوز بازی را صادر نکرد.»

فریبرز محمود زاده تاکید می‌کند سیاه جامگان به دسته سوم سقوط نخواهد کرد. هر تیمی غیبت غیر موجه در دو بازی داشته باشد از جدول کنار گذاشته می‌شود و به دو دسته پایین‌تر فرستاده می شود اما سیاه جامگان فقط در یک بازی حضور نداشته.

حق نشر عکس Mohammad Amin Ansari
Image caption دقیقه ۸۷ در اعتراض به قضاوت مسابقه، پرتاب سنگ شدت گرفت و تعدادی از تماشاگران هم وارد زمین شدند

حادثه هفته

حادثه‌ای که چیزی نمانده بود به فاجعه بیانجامد. پیکان دو بر یک از صنعت نفت آبادان پیش بود. دقیقه ۸۷ در اعتراض به قضاوت مسابقه، پرتاب سنگ شدت گرفت و تعدادی از تماشاگران هم وارد زمین شدند.

چشم براتعلی مولوی کمک داور بازی با برخورد سنگ آسیب دید و داور تصمیم گرفت مسابقه را نا تمام بگذارد. اتوبوس حامل اعضای تیم پیکان با اسکورت یگان ویژه از ورزشگاه تختی به فرودگاه آبادان رفت.

رییس کمیته انضباطی گفت: آیین‌نامه به ما اجازه می‌دهد هویت "تماشاگر معلوم‌الحال" که باشگاه‌ها اصرار دارند بگویند از ما نیست را شناسایی کرده و حداقل دو سال از حضور در استادیوم‌ها محروم کنیم. نیاز داریم مقامات انتظامی و امنیتی یا باشگاه‌ها این افراد را به ما معرفی کنند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption در دیدار نساجی با استقلال، مسئولان با نصب داربست و یک پارچه بزرگ سعی کردند مقابل دید این ساختمان را بگیرند

تماشاگر هفته

خانه مشرف به استادیوم وطنی قائمشهر در فوتبال ایران به شهرت رسیده.

در هفته اول وقتی می‌خواستند بازی نساجی با ذوب آهن را ببینند با مخالفت ناظر بازی روبرو شدند که بحث‌شان به جنجال کشید.

در دیدار نساجی با استقلال، مسئولان با نصب داربست و یک پارچه بزرگ سعی کردند مقابل دید این ساختمان را بگیرند.

اما صاحبخانه با نصب یک داربست بلندتر در حیاط خانه‌اش، ارتفاع را تا جایی بالا برد که بتوانند زمین را ببینند. او گفت: اجاره داربست برایم ۳۰۰ هزارتومان خرج برداشت. در خانه خودم نشسته‌ام و فوتبال تماشا می‌کنم. مگر خلاف می‌کنیم؟ اگر داربست‌شان را بالا ببرند، من هم داربستم را بلندتر می‌کنم.»