مک‌گرگور- نورماگمدف؛ مبارزه در قفس با چاشنی مذهب و سیاست

حبیب نورماگمدف (چپ) و کانر مک‌گرگور حق نشر عکس Getty Images
Image caption حبیب نورماگمدف (چپ) تاکنون در قفس شکست نخورده است اما کانر مک‌گرگور سه شکست در کارنامه‌اش دارد

کانر مک‌گرگور از جمهوری ایرلند بامداد یکشنبه در لاس وگاس به مصاف حبیب نورماگمدف می‌رود.

مهم‌ترین مبارزه‌ در تاریخ رشته MMA یا هنرهای رزمی ترکیبی. ورزشی که تلفیقی است از چندین رشته ورزشی و اغلب قهرمانانش سابقه فعالیت و قهرمانی در یک رشته دیگر را داشته‌اند.

کشتی آزاد و فرنگی، بوکس، جوجیتسو، کیک بوکسینگ، جودو، موی تای، فول کنتاکت، کاراته و ... که ورزشکاران MMA باید برنامه تمرینات خود را به گونه‌ای طراحی کنند که بتوانند به سطح مطلوبی از تبحر در اغلب این رشته‌ها برسند.

حبیب نورماگمدف تاکنون در قفس شکست نخورده است اما کانر مک‌گرگور سه شکست در کارنامه‌اش دارد.

قفس مبارزه در همان ورزشگاهی نصب شده است که پارسال کانر مک‌گرگور در اولین و آخرین مبارزه بوکس حرفه‌ای خود به مصاف به مصاف فلوید می‌ودر آمریکایی رفت و مغلوب شد.

مک‌گرگور از آن تاریخ تاکنون مبارزه دیگری برگزار نکرده اما با جنجال آفرینی‌های مداوم خود، همیشه در صدر خبرهای این رشته بوده.

نورماگمدف ملقب به عقاب داغستان با ۲۶ برد و بدون باخت، فروردین امسال به کمربند قهرمانی سازمان UFC دست یافت.

او قرار بود با تونی فرگوسن رویارو شود اما مصدومیت زانوی فرگوسن در آستانه مسابقه باعث شد مکس هالووی جایگزین شود.

اما هالووی هم به مسابقه نرسید تا ال یاکوئنتا در نیویورک به مصاف حبیب برود و بر خلاف انتظارات، پنج راند کامل دوام آورد.

اما جنجال خارج از مبارزه، به مراتب جذاب‌تر بود و بازتاب جهانی پیدا کرد. آرتم لوبف روسی‌تبار ایرلندی که دوست مک‌گرگور است، از قهرمانانی بود طبق برنامه باید در نیویورک مبارزه می‌کرد.

پیش از مسابقات در راهروی هتل ورزشکاران، حبیب مشاجره تندی با لوبف داشت و با دوستانش او را دوره کرده بودند. بلافاصله فیلم این اتفاقات منتشر شد. لوبف هتلش را تغییر داد.

کانر مک‌گرگور که ماجرا را پیغامی برای خودش تعبیر کرده بود، شب مبارزه به اتفاق دوستانش از اروپا با جت اختصاصی به نیویورک آمد و در اقدامی تلافی جویانه، به اتوبوس ورزشکاران حمله کردند. اتوبوسی که حبیب و مربی‌اش نیز در آن بودند.

مک‌گرگور ابتدا چرخ دستی و سپس یک صندلی را به شیشه اتوبوس کوبید. چند نفر از جمع مبارزین و یکی از کارکنان UFC دچار مصدومیت شدند.

لوبف به خاطر مشارکت در حمله به اتوبوس، از برنامه رقابت‌های نیویورک حذف شد. دانا وایت رییس سازمان UFC گفت مک‌گرگور مرتکب عملی شرم‌آور‌ شده. حکم جلب او صادر شده و هواپیمایش نمی‌تواند نیویورک را ترک کند.

رسانه‌ها فیلم بازداشت مک‌گرگور توسط پلیس نیویورک و انتقال او را با دستبند به دادگاه منتشر کردند.

نورماگمدف پیش از آنکه برای تصاحب کمربند وارد قفس شود، درباره رفتار مک‌گرگور گفت: "چرا شیشه می‌شکنی؟ بروکلین تاریخ گانگسترهاست. می‌خوای باهام حرف بزنی؟ بگو کجا تا بیام. من این مدلی بزرگ نشدم که صندلی پرت کنم به شیشه اتوبوسی که مال خودم نیست. دوست ندارم مک‌گرگور بره زندان. آدرس بده بیام دعوا. هرکجا تو بگی."

مبارزه‌ای با جنبه‎های سیاسی و مذهبی

سازماندهی مبارزه این دو نفر، اوج جنجال بود که حتی برای نخستین بار، پای پلیس‌های مسلح هم به صحنه مراسم معارفه باز شد. آنها در یک قدمی مک‌گرگور و نورماگمدف ایستاده بودند.

علی عبدالعزیز مدیر برنامه‌های حبیب گفت: "چرا مک‌گرگور با دو کمربند قهرمانی‌اش به مراسم آمده؟ در حالی که دیگر این کمربندها را در اختیار ندارد."

مک‌گرگور پاسخ داد: "دهنتو ببند. خیلی چیزا ازت می‌دونم تروریست."

چرا مک‌گرگور چنین اتهامی را مقابل دوربین‌ها به عبدالعزیز وارد کرد؟ واشنگتن پست نوشته است مک‌گرگور می‌گوید عبدالعزیز ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ با پنج پاسپورت از قاهره به نیویورک آمده و اصلاً مشخص نیست چرا چنین فردی باید در آمریکا باشد.

اشاره مک گرگور همچنین به سازمان تروریستی "جماعة الفقراء‎" بود که گویا عبدالعزیز در گذشته، عضو این سازمان بوده.

علی عبدالعزیز چندین قهرمان دیگر را در این رشته ورزشی مدیریت می‌کند. از کودی گاربرانت آمریکایی تا فرانکی ادگار و فابریسیو وردوم.

عبدالعزیز گفت: "مک‌گرگور و هرکس دیگری هر چه دلشان می‌خواهد بگویند. اهمیتی نمی‌دهم. او قرار نیست با من مبارزه کند. قرار است با حبیب بجنگد، بدون حضور پلیس."

نشست خبری با تدابیر امنیتی برگزار شد و بر خلاف همیشه تماشاگران را راه ندادند. مک‌گرگور با تبلیغ ویسکی ایرلندی به حبیب گفت حالا که روز تولدت است بیا بنوشیم. حبیب ویسکی را پس زد و گفت لب به الکل نمی‌زند.

مک‌گرگور طعنه‌ای هم به پدر حبیب زد که در اینستاگرام زیر عکسش با رمضان قدیروف رییس جمهور چچن نوشته بود: "با هم قویتریم."

مک گرگور گفت این "احترام جعلی از سر ترس" است. خود حبیب را هم به خاطر کتمان ارتباطاتش با ضیاءالدین ماگومدوف از غول‌های اقتصادی روسیه که هنگام به پرواز به آمریکا، به اتهام اختلاس دستگیر شده، "موش دروغگو" نامید.

دانا وایت رییس UFC می‌گوید مک گرگور در جنگ روانی از محمدعلی "کلی" بوکسور افسانه‌ای هم برتر است.

مک‌گرگور در مناظره گفت: "همان راند اول کارت را تمام می‌کنم. خدا روحت را در روز مبارزه بیامرزد. از حالا لب‌های کبودت را می‌بینم. تو مرده‌ای."

حبیب می‌دانست به زبان انگلیسی، حریف رقیب ایرلندی نخواهد شد، روش آرامش و کم‌گویی را برگزید و هرگز عصبی نشد. او با کنایه به شکست مک گرگور از فلوید می‌ودر در بوکس گفت: "من می‌ودر MMA هستم."

کانر گفت: "از عیسی مسیح متشکرم که این مرد جرات نداشت از اتوبوس پیاده شود وگرنه الان مرده بود و من هم در سلول خوابیده بودم."

مراسم وزن‌کشی که روز قبل از مبارزه برگزار شد هم جنجالی بود. حبیب با "پاپاخا" کلاه پشمی روسی آمده بود. جمعیتی عظیم گردهم آمدند.

دانا وایت بارها به هر دو نفر هشدار داد که هرگونه تماس ممنوع است اما مک‌گرگور روی دست حبیب کوبید تا صحنه را به هم بریزد.

حبیب روی صحنه، نشان یو‌اف‌سی روی پیراهنش را نشان داد و با اشاره دست گفت: "نه!" سپس آسمان را نشان داد که یعنی خدا.

مک‌گرگور پشت میکروفن جو روگان گفت: "اجازه نده این موش بد بو، کلاهش را روی سرت بگذارد." اتفاقی که پارسال بعد از پیروزی حبیب مقابل باربوسا رخ داده بود.

نورماگمدف هم گفت: "خدا به من همه چیز داده است." سپس بارها به عربی گفت الحمدالله و رو به جمعیت تاکید کرد: "پسرتان را تنبیه خواهم کرد."

بنگاه‌های شرط بندی، بخت عقاب داغستان را بیشتر ارزیابی می‌کنند و شانس کمتری برای مک‌گرگور قائل شده‌اند.

موضوعات مرتبط