مسابقه جنجالی ام‌ام‌ای؛ پدر حبیب عذرخواهی کرد

حبیب نورماگومدوف (نورمحمداف) حق نشر عکس Getty Images
Image caption حبیب نورماگومدوف (نورمحمداف)در ۴ راند کانر مک‌گرگور ایرلندی را شکست داد

عبدالمناف نورماگومدوف (نورمحمداف)، به نمایندگی از پسرش حبیب در رابطه با اتفاقات مسابقات ام‌ام‌ای (هنرهای رزمی ترکیبی) عذرخواهی کرده است.

وی گفته که "نظم مهمترین اولویت است. در داخل رینگ (قفس) هرکاری می شود کرد اما بیرون از آن تماشاچیان از جمله زنان و کودکان هستند."

در مسابقه‌ا‌ی جنجالی که اوایل صبح یکشنبه ۷ اکتبر در لاس وگاس برگزار شد، حبیب نورماگومدوف (نورمحمداف) که بیشتر با نام حبیب شناخته می‌شود در چهار راند، کانر مک‌گرگور ایرلندی را شکست داد.

اما پس از اعلام پایان مسابقه حبیب از روی قفس بیرون پرید و به نظر می‌رسید که به سوی یکی از اعضای تیم کانر می‌رود. هم‌زمان اعضای تیم حبیب هم داخل قفس در اطراف کانر جمع شده بودند. این اتفاقات باعث تنش شدید در سالن شد و رئیس یو اف سی (برگزارکننده مسابقات) حاضر نشد در محل سالن کمربند قهرمانی را به حبیب دهد.

به دنبال آن سه نفر از اعضای تیم نورماگومدوف دستگیر شدند. براساس گزارش‌ها این سه نفر ساعاتی بعد آزاد شدند.

واکنش‌ها به این حادثه زیاد بوده و از جمله دن هاردی از قهرمانان این رشته ورزشی از مقامات رسمی خواسته تا فعالیت حبیب به حالت تعلیق درآید و کمربند قهرمانی از او گرفته شود.

در حال حاضر حبیب هر ۲۷ مبارزه‌اش در ام‌ام‌ای را برده است. مک‌گرگور اکنون ۴ شکست در کارنامه‌اش دارد.

حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس Getty Images

جنجال در نشست خبری

نشست خبری این دو چند روز قبل از مسابقه نیز با جنجال همراه بود.

این نشست خبری با تدابیر امنیتی برگزار شد و بر خلاف همیشه تماشاگران را راه ندادند. مک‌گرگور با تبلیغ ویسکی ایرلندی به حبیب گفت حالا که روز تولدت است بیا بنوشیم. حبیب ویسکی را پس زد و گفت لب به الکل نمی‌زند.

مک‌گرگور طعنه‌ای هم به پدر حبیب زد که در اینستاگرام زیر عکسش با رمضان قدیروف رییس جمهور چچن نوشته بود: "با هم قوی‌تریم."

حبیب می‌دانست به زبان انگلیسی، حریف رقیب ایرلندی نخواهد شد، روش آرامش و کم‌گویی را برگزید و هرگز عصبی نشد. او با کنایه به شکست مک‌گرگور از فلوید می‌ودر در بوکس گفت: "من می‌ودر ام‌ام‌ای هستم" (اشاره‌ای به شکست مک‌گرگور در مقابل می‌ودر).

رشته ام‌ام‌ای یا هنرهای رزمی ترکیبی؛ ورزشی است تلفیقی از چندین رشته ورزشی و اغلب قهرمانانش سابقه فعالیت و قهرمانی در یک رشته دیگر را داشته‌اند.

کشتی آزاد و فرنگی، بوکس، جوجیتسو، کیک بوکسینگ، جودو، موی تای، فول کنتاکت، کاراته و ... از جمله ورزش‌هایی است که ورزشکاران ام‌‌ام‌ای باید برنامه تمرینات خود را به گونه‌ای طراحی کنند که بتوانند به سطح مطلوبی از تبحر در اغلب این رشته‌ها برسند.

موضوعات مرتبط