کرواسی قهرمان آخرین دوره جام دیویس شد

کرواسی جام دیویس حق نشر عکس AFP

با پیروزی مارین چیلیچ بر لوکاس پویی، کرواسی در فینال جام دیویس مقابل فرانسه پیروز شد و به مقام قهرمانی این مسابقات رسید. چیلیچ با نتیجه ۶-۷ و ۳-۶، ۳-۶ حریفش را شکست داد تا کرواسی در مجموع با نتیجه ۱-۳ از مدافع قهرمانی مسابقات، پیش بیافتد و قهرمانی‌اش را قطعی کند.

مسابقات جام دیویس در گروه جهانی شامل دو بازی انفرادی، یک بازی دو نفره و دو بازی انفرادی دیگر است که طی سه روز انجام می‌شود و هر تیمی که به امتیاز سه دست پیدا کند، برنده است.

مارین چیلیچ و برنا چوریچ دو بازی انفرادی روز نخست را بردند تا کرواسی در آستانه قهرمانی قرار بگیرد. اما تیم دو نفره نیکلا ماهوت و پی‌یر هوگو هربر، دیروز (شنبه ۲۴ نوامبر) در بازی دو نفره پیروز شدند تا امیدهای فرانسه زنده شود. اما با پیروزی چیلیچ، کرواسی توانست در بازی چهارم تکلیف قهرمانی را یکسره کند.

چیلیچ ۳۰ ساله گفت: "هر روز پیش نمی‌آید که شما قهرمان جهان شوید. برای ما این رویایی بود که محقق شد؛ برای ملت ما. دیدید که تماشاگران چه شور و حالی داشتند و چقدر از بازی لذت بردند. در کرواسی هم شور و حال مردم باورنکردنی بود."

کرواسی پیش از این در سال ۲۰۰۵ قهرمان و در سال ۲۰۱۶ نایب قهرمان این مسابقات شده بود، در حالی که قهرمانی سال گذشته فرانسه، دهمین قهرمانی این تیم بود.

این آخرین دوره جام دیویس در شکل کنونی بود و از سال آینده این مسابقات به شکل متفاوتی برگزار می‌شود. مسابقات جام دیویس از سال آینده به صورت جام جهانی با شرکت ۱۸ تیم برگزار می‌شود. این مسابقات نوامبر ۲۰۱۹ در مادرید اسپانیا برگزار می‌شود.

موضوعات مرتبط