بوکس وایلدر-فیوری؛ 'بزرگ‌ترین بازگشت تاریخ' دزدیده شد؟

بوکس فیوری-وایلدر حق نشر عکس PA

در یکی از جذاب‌ترین مسابقات سنگین‌وزن سال‌های اخیر تایسون فیوری و دیونتی وایلدر به مصاف هم رفتند. مبارزه‌ای نفس‌گیر که وایلدر حریف را دوبار نقش بر زمین کرد، داوران آن را مساوی اعلام کردند، بسیاری گفتند حق فیوری بود که برنده شود، در پایان وایلدر کمربند قهرمانی "دبلیو‌بی‌سی" را حفظ کرد و حالا همه خواهان تکرار مبارزه هستند.

تایسون فیوری در حالی پا به این مسابقه گذاشت که ۳۰ ماه از مسابقات دور بود (به دلیل افسردگی و محرومیت دوپینگ) و فقط یکبار در ماه ژوئن و در مسابقه‌ای نه چندان سطح بالا (مقابل صفر صفری) روی رینگ رفته بود. او که به شدت چاق شده بود در ۱۲ ماه اخیر بیش از ۶۰ کیلوگرم وزن کم کرد تا به قول خودش "بزرگ‌ترین بازگشت تاریخ بوکس" شکل بگیرد.

بوکسور ۳۰ ساله بریتانیایی در مسابقه با وایلدر بارها از مبارزه مستقیم پرهیز کرد، روی به ضد حمله آورد و دو بار هم ناک‌دان شد تا در پایان و در اتفاقی که چندان در بوکس معمول نیست، نتیجه مساوی اعلام شود.

آلخاندرو روچین، داور مکزیکی ۱۱۱-۱۱۵ به نفع وایلدر رای داد، روبرت تپر، داور کانادایی ۱۱۲-۱۱۴ به نفع فیوری رای داد و از نظر فیل ادواردز، داور بریتانیایی هم مبارزه ۱۱۳-۱۱۳ مساوی شد.

شاید در مورد نتیجه مسابقه و برنده واقعی آن اختلاف نظر زیاد باشد، اما به نظر می‌رسد تنها چیزی که همه سر آن توافق دارند، تکرار این مبارزه است.

تایسون فیوری که کارگزارش فرانک وارن گفته بود "هرکسی می‌داند فیوری برنده مسابقه شده"، پس از مبارزه گفت: "دوبار ناک‌دان شدم، اما همچنان عقیده دارم من برنده‌ام. من یک رفتار کاملا حرفه‌ای نشان دادم. جیپسی کینگ (لقب فیوری) بازگشته است. من یک ورزشکار حرفه‌ای و عاشق مبارزه هستم. او یک بوکسور مخوف است و دنیا حقیقت را دید."

اما وایلدر معتقد است که دوبار ناک‌دان کردن حریف نشان داده که او "برنده بی چون و چرای مبارزه" است. بوکسور ۳۳ ساله آمریکایی گفت: "مطمئن نیستم که مبارزه بعدی‌ام تکرار این مسابقه باشد اما از آن استقبال می‌کنم. ما باید یکبار دیگر این را تکرار کنیم."

فیوری یک بار در راند نهم نقش زمین شد و یکبار هم در راند دوازدهم. در آخرین راند مسابقه وایلدر یک ضربه راست و یک هوک چپ را روی هدف نشاند و خودش هم فکر نمی‌کرد که حریف بار دیگر روی پا بایستد: "دیدم که چشمانش سفید شد و سرش عقب رفت و با خودم گفتم مسابقه تمام شد."

چه کسی برنده شد؟

حق نشر عکس PA
Image caption وایلدر در راند نهم و راند دوازدهم فیوری را ناک‌دان کرد

لنوکس لوئیس، قهرمان پیشین سنگین‌وزن جهان می‌گوید که فیوری قطعا برنده مسابقه شده اما خیلی سخت است که یک بریتانیایی به آمریکا بیاید و کمربند قهرمانی ار از یک بوکسور آمریکایی بگیرد.

لوئیس تجربه مشابهی هم داشته است. او سال ۱۹۹۹ در نیویورک با ایواندر هالیفیلد مبارزه کرد و در حالی که عده‌ای عقیده داشتند او برنده مسابقه بوده، نتیجه مساوی اعلام شد. البته لوئیس مبارزه تکرای را با رای هر سه داور برد.

لوئیس گفت: "این اتفاق برای من افتاد و می‌دانستم که برای او هم خواهد افتاد. شما باید اجازه دهید که مشت‌هایتان قضاوت کنند. از نظر من تایسون فیوری مسابقه را برد. به نظرم دیونتی عملکرد ضعیفی داشت. من دیدم که تایسون فیوری دوپینگ، افسردگی، دو سال دوری از رینگ و حجم بزرگی از کاهش وزن را پشت سرگذاشت و مقابل قهرمان سنگین‌وزن دبلیو‌بی‌سی ایستاد و آن وقت به حریف یک تساوی هدیه دادند... آن‌ها باید داوران بهتری بیاورند، این داوران افتضاح بودند."

بن داویسون، مربی فیوری هم پس از مبارزه گفت: "این که چیزی را از کسی که از جهنم برگشته بگیرید، نابود کردن بزرگ‌ترین بازگشت تاریخ بوکس و شاید بزرگ‌ترین بازگشت تاریخ کل ورزش و یک رسوایی بود."

ریکی هاتن، بوکسور پیشین و کسی که سابقه قهرمانی جهان در دو وزن را دارد، به بی‌بی‌سی گفت: "وقتی رفیق شما یک طرف مسابقه است، سخت بتوان بدون تعصب حرف زد. اما من از وایلدر غیر از دو ناک‌دان چیزی ندیدم و این یعنی ۴ امتیاز. داورها چگونه بقیه راند‌ها را به وایلدر دادند؟ این یکی بزرگ‌ترین بازگشت‌های تاریخ بوکس بود و حیف شد که یک ضربه در راند آخر برای او گران تمام شد. وقتی تایسون پس از دومین ناک‌دان بلند شد، بیشتر نگران سلامتی‌اش بودم تا چیز دیگر. اما او حتی قوی‌تر به مسابقه ادامه داد."

بری هرن، کارگزار بوکس که شرکتش مسابقات آنتونی جاشوا، صاحب سه کمربند دیگر قهرمانی بوکس جهان را برنامه‌ریزی می‌کند، در توییتر نوشت: "کلاه‌ها را به احترام تایسون فیوری باید از سر برداشت؛ یک نمایش عالی. خیلی خوشحالم که آنتونی جاشوا پیشنهاد ۵۰ میلیون دلاری او را قبول نکرد که داوران آمریکایی جیبش را بزنند!"

البته در این میان افرادی هم بودند که فارغ از نتیجه، تنها از یک بوکس درجه یک لذت بردند، از جمله لبرون جیمز، اسطوره بسکتبال آمریکا که در توییتر نوشت: "پسر این دیوانه‌کننده‌ترین و بامزه‌ترین مبارزه‌ای بود که من در زندگی‌ام دیدم."

مساوی به نفع طرفین

حق نشر عکس PA
Image caption گزارش شده که وایلدر ۱۰ میلیون پوند و فیوری ۷ میلیون پوند از این مسابقه درآمد داشته‌اند

احتمالا هیچ‌یک از طرفداران بوکس نتیجه مساوی را دوست ندارد، اما سخت بتوان گفت که هر دو بوکسور از نتیجه کاملا ناراضی هستند. در پایان رکورد شکست‌ناپذیری دو بوکسور دست نخورده باقی ماند (وایلدر ۴۰ پیروزی شامل ۳۹ ناک‌اوت و فیوری ۲۷ پیروزی).

آن طور که گزارش شده تایسون فیوری ۷ میلیون پوند از این مبارزه به جیب زد و سهم وایلدر ۳ میلیون پوند بیشتر بود. دیدار تکراری به احتمال فراوان در لاس‌وگاس یا ورزشگاه ومبلی لندن برگزار می‌شود و بدون شک درآمد دو بوکسور از آن بیشتر خواهد بود.