ایرج دانایی‌فرد، نخستین گلزن ایران در جام جهانی درگذشت

حق نشر عکس Takhtjamshidcup.com

ایرج دانایی‌فرد، بازیکن پیشین تیم ملی ایران و باشگاه تاج در ۶۷ سالگی درگذشت. او اولین گل ایران در جام جهانی را سال ۱۹۷۸ مقابل اسکاتلند زد.

آقای دانایی‌فرد که در بیمارستان نمازی شیراز بستری شده بود، به دلیل ایست قلبی درگذشت. احمد حسین‌زاده، رئیس این بیمارستان به خبرگزاری مهر گفت: "او به دلیل بیماری التهاب کبدی از تهران به بیمارستان نمازی انتقال داده شده بود اما متاسفانه صبح امروز چهارشنبه در این بیمارستان درگذشت. دانایی‌فرد دو روز پیش نیز ایست قلبی کرده بود که با تلاش پزشکان احیا شده بود. دانایی فرد صبح امروز به دلیل ایست قبلی درگذشت."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
در‌گذشت ایرج دانایی‌فرد اولین گلزن تیم فوتبال ایران در جام‌جهانی

ایرج دانایی‌فرد، پسر علی دانایی‌فرد اولین مربی تاریخ باشگاه تاج (استقلال بعدی) بود. او که معمولا در پست‌های هافبک و گوش چپ بازی می‌کرد، سابقه حضور در تیم‌های نیروی هوایی، عقاب، پاس، تاج و تولسا رافنکز در آمریکا را داشت.

او از معدود بازیکنانی است که در هر شش دوره رقابت‌های جام تخت جمشید (لیگ فوتبال ایران) حاضر بود و دو فصل برای هرکدام از باشگاه‌های عقاب، پاس و تاج بازی کرد.

اولین گل ایران در ادوار جام جهانی

ایرج دانایی‌فرد حدود سه سال برای تیم ملی ایران بازی کرد ولی برجسته‌ترین لحظه در کل دوران فوتبالش گلی بود که به اسکاتلند زد.

ایران برای نخستین‌بار در سال ۱۹۷۸ توانست به جام جهانی برسد. تیم ملی ایران که در اولین مسابقه‌اش در آرژانتین با نتیجه ۰-۳ به هلند باخت، در دومین گام مقابل اسکاتلند ایستاد.

حشمت مهاجرانی، سرمربی ایران که به دنبال مهار آرچی گمیل، ستاره تیم ملی فوتبال اسکاتلند بود، در آن بازی ایرج دانایی‌فرد را به جای حسن نایب‌آقا به زمین فرستاد.

دانایی‌فرد در آن بازی آرچی گمیل را کاملا مهار کرد، هرچند که ایران با گل به خودی دقیقه ۴۴ آندرانیک تیموریان از حریف عقب افتاد. در دقیقه ۶۶ بازی ایرج دانایی‌فرد که اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده بود به قول خودش "با دریبل هفت و هشت که آن‌وقت‌ها مد بود"، ستاره اسکاتلند را جا گذاشت و از زاویه بسته دروازه آلن راف را باز کرد. این اولین گل ایران در ادوار جام جهانی بود که منجر به کسب اولین امتیاز این تیم هم شد.

حشمت مهاجرانی، سرمربی ایران در جام جهانی آرژانتین در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا در مورد این بازیکن گفت: "ایرج دانایی‌فرد انسان شریف و بزرگی بود که در خانواده‌ای فوتبالی رشد کرد. دو نسل از فوتبال ایران به او و پدرش، ایرج دانایی‌فرد مدیون هستند. علی دانایی‌فرد فوتبالیست‌های بزرگی پرورش داد و ایرج هم در مکتب تاج و استقلال رشد کرد و از بزرگ‌ترین تکنسین‌های فوتبال ایران بود. او توانست اولین گل ایران در جام‌جهانی را به ثمر برساند. ایرج خصوصیات اخلاقی بسیار خوبی داشت و هیچ‌کس از او ناراحت نشد."

ستاره تاج در پرسپولیس

حق نشر عکس .
Image caption ایرج دانایی‌فرد، هادی نراقی و حسن روشن

دانایی‌فرد با این که در تیم‌های پایه تاج بازی می‌کرد، راهی دانشکده افسری شد و با استخدام در نیروی هوایی ارتش به تیم عقاب ملحق شد. در این میان او دوبار تا آستانه حضور در پرسپولیس پیش رفت.

از میانه‌های دوره دوم جام تخت جمشید، باشگاه پرسپولیس به فکر جذب ایرج دانایی‌فرد افتاد. این بازیکن هم تمایلش برای پیوستن به قرمزها را اعلام کرد. او ۲۴ آذر ۱۳۵۲ به مجله دنیای ورزش گفت: "سال‌ها در تیم‌های تاج بودم، ولی هرگز فرصت به من داده نشد و حالا که موقعیت تقریبا مناسبی دارم پرسپولیس را انتخاب کرده‌ام."

اما در حالی که گفته می‌شد دانایی‌فرد قرارداد دوساله‌ای با پرسپولیس امضا کرده، از سوی دادگستری نامه‌ای به فدراسیون رسید که چون ایرج دانایی‌فرد کارمند ارتش است فقط می‌تواند به تیمی نظامی ملحق شود و او راهی پاس (متعلق به شهربانی) شد.

ایرج دانایی‌فرد در پایان دوره چهارم جام تخت جمشید هم با پرسپولیس قرارداد بست؛ کیهان ورزشی در دوم بهمن ۱۳۵۵ نوشت که این بازیکن "پس از گذشت دوسال باز قراردادی تازه با تیم پرسپولیس امضا کرده است چکی هم در حدود ۸۰ هزار تومان به عنوان پیش‌پرداخت دریافت کرده است."

حق نشر عکس Takhtjamshidcup.com

با اینکه گفته می‌شد این بار مشکلی قانونی برای انتقال این بازیکن وجود نداشت، اما گفته شد که باشگاه پاس به دانایی‌فرد اعلام کرده که فقط برای حضور در تاج به او رضایت‌نامه می‌دهد و سرانجام این بازیکن پس از دو بار تلاش ناکام برای حضور در پرسپولیس اواخر سال ۱۳۵۶ به رقیب این تیم پیوست.

حضور در فوتبال آمریکا

حق نشر عکس .
Image caption پله و ایرج دانایی‌فرد

ایرج دانایی‌فرد به همراه آندرانیک اسکندریانیقی پاییز ۱۳۵۷ دعوت‌نامه‌ای برای حضور در بازی خداحافظی پله دریافت کرد. آن‌ها که قرار بود در تیم منتخب جهان مقابل کاسموس نیوریورک (تیم باشگاهی آن زمان پله) بازی کنند، راهی آمریکا شدند.

آقای دانایی‌فرد پس از آن بازی به ایران برنگشت. او در سال ۱۹۸۰ به تیم تولسا رافنکز در آمریکا پیوست و طی چهار سال نزدیک به ۷۰ بازی برای این تیم انجام داد برای این تیم بازی کرد.

ایرج دانایی‌فرد در ۳۳ سالگی بازنشسته شد و پس از آن مشغول اداره یک فروشگاه ورزشی در دالاس آمریکا شد و در ادامه هم در فوتبال ایران یا آمریکا فعالیتی نداشت.

موضوعات مرتبط