قرعه‌کشی لیگ قهرمانان اروپا: نبرد آلمان و انگلیس در یک‌هشتم

لیورپول در آخرین مسابقه و با گل محمد صلاح مقابل ناپولی توانست از گروه صعود کند حق نشر عکس Getty Images
Image caption لیورپول در آخرین مسابقه مرحله گروهی و با گل محمد صلاح مقابل ناپولی توانست صعود کند

قرعه‌کشی مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان فوتبال اروپا انجام شد و در این مرحله سه تیم انگلیسی باید با سه تیم آلمانی بازی کنند از جمله لیورپول که با سرمربی آلمانی‌اش باید به مصاف بایرن مونیخ برود.

گذشته از لیورپول، منچستر سیتی و تاتنهام هم باید با حریفانی از بوندس‌لیگا بازی کنند. منچستر سیتی باید با شالکه مسابقه دهد و تاتنهام به مصاف دورتموند، صدرنشین کنونی بوندس‌لیگا می‌رود. منچستر یونایتد، دیگر تیم انگلیسی اما باید با پاری‌سن‌ژرمن، قهرمان فرانسه بازی کند.

در دیگر بازی‌های این مرحله اتلتیکو مادرید با یوونتوس، لیون با بارسلونا، رم با پورتو و آژاکس با رئال‌مادرید بازی می‌کنند.

دیدارهای رفت ۱۳-۱۲ و ۲۰-۱۹ فوریه برگزار می‌شود و تاریخ دیدارهای برگشت ۶-۵ و ۱۳-۱۲ مارس است. در این مرحله تیم‌هایی که در مرحله گروهی صدرنشین شدند، دیدار رفت را در خانه حریف برگزار می‌کنند.

در مرحله یک‌هشتم نهایی تیم‌هایی که در دور قبل هم‌گروه بودند و یا تیم‌هایی که از یک کشور هستند، نمی‌توانستند مقابل هم قرار بگیرند.

بازگشت کلوپ به آلمان

لیورپول که فصل گذشته در فینال لیگ قهرمانان ۱-۳ به رئال مادرید باخت، برای نخستین بار در این مسابقات به مصاف بایرن می‌رود. بایرن مونیخ در هفت دوره از نه دوره اخیر لیگ قهرمانان به نیمه‌نهایی رسیده است.

قهرمان آلمان این فصل با هدایت نیکو کواچ، عملکرد چندان مطلوبی نداشته و با ۹ امتیاز اختلاف نسبت به دورتموند صدرنشین، در رتبه سوم جدول قرار دارد؛ هرچند که این تیم توانست بدون شکست از گروه خود (آژاکس، بنفیکا و آاِک آتن) صعود کند.

یورگن کلوپ، هم باید به زادگاهش برگردد و مقابل تیمی بایستد که در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۳ با دورتموند موفق به شکست دادن آن نشد.

استیو مک‌منمن، بازیکن پیشین لیورپول معتقد است که این تیم توانایی پیروزی مقابل بایرن مونیخ را دارد: "لیورپول همیشه با قرعه سختی روبرو می‌شود. نمی‌خواهم به پورتو بی‌احترامی کنم، اما آن‌ها احتمالا حریف دلخواه هر تیمی هستند. ولی بایرن هم تیم سابق نیست. این تیم جوان، سرحال و سریع لیورپول برای آن‌ها زیادی خوب است."

اولین تقابل منچستر یونایتد و پاریس

حق نشر عکس EPA

منچستر یونایتد تا به حال در مسابقات رسمی با پاری‌سن‌ژرمن روبرو نشده است؛ مصاف تیمی که سه دوره قهرمان لیگ قهرمانان شده با تیمی که بهترین خط حمله رقابت‌های این فصل را دارد.

قهرمان لیگ فرانسه در حالی به عنوان صدرنشین گروه صعود کرد که در اولین گام به لیورپول باخت. پاری‌سن‌ژرمن به رغم این که در سال‌های اخیر قهرمان بلامنازع لیگ داخلی بوده از مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان بالاتر نرفته است.

قرعه آسان قهرمان لیگ برتر

روی کاغذ آسان‌ترین حریف تیم‌های انگلیسی نصیب منچستر سیتی شده است. منچستر سیتی در لیگ برتر فوتبال انگلیس حریفان را گل‌باران می‌کند و بخت بالایی برای دفاع از عنوان قهرمانی‌اش دارد. این در حالی است که شالکه با ۸ باخت از ۱۵ بازی ابتدای فصل در نیمه پایین جدول بوندس‌لیگا دست و پا می‌زند.

مبارزه با مخوف‌ترین تیم حال حاضر آلمان

وضعیت تاتنهام درست برعکس منچستر سیتی است. این تیم باید با دورتموندی بازی کند که در لیگ آلمان شکست‌ناپذیر است و بخت بالایی برای پایان دادن به شش سال قهرمانی پیاپی بایرن مونیخ دارد.

این همچنین نخستین باری است که جردن سانچو، بال انگلیسی با استعداد و ۱۸ ساله دورتموند در یک مسابقه رسمی مقابل تیمی از لیگ برتر قرار می‌گیرد.

موضوعات مرتبط