ژوزه مورینیو سرمربی منچستر یونایتد اخراج شد

مورینیو حق نشر عکس Getty Images

ژوزه مورینیو، سرمربی منچستر یونایتد پس از دو سال و نیم حضور در این باشگاه اخراج شد. منچستر یونایتد با این مربی ۵۵ ساله قهرمان جام حذفی فوتبال انگلیس و لیگ فوتبال اروپا شد.

منچستر یونایتد وضعیت خوبی در لیگ برتر فوتبال انگلیس ندارد و در حال حاضر با ۱۹ امتیاز اختلاف نسبت به صدر جدول در رتبه ششم قرار دارد. این تیم در آخرین بازی ۱-۳ به لیورپول باخت.

باشگاه با انتشار بیانیه‎‌ای اعلام کرد: "یک مربی موقت تا پایان فصل هدایت تیم را به عهده می‌گیرد تا این که باشگاه یک مربی تمام وقت را استخدام کند. باشگاه از ژوزه به دلیل کارهایی که در دوران حضورش انجام داد ممنون است و برای او در آینده آروزی موفقیت می‌کند."

منچستر یونایتد با هدایت مورینیو از هفده بازی ابتدای این فصل لیگ برتر ۲۶ امتیاز به دست آورده است که بدترین شروع این تیم در بالاترین سطح فوتبال انگلیس از فصل ۹۱-۱۹۹۰ است.

منچستر یونایتد ۱۱ امتیاز با تیم چهارم جدول (آخرین سهمیه لیگ قهرمانان فوتبال اروپا) فاصله دارد.

یکی از مشکلات ژوزه مورینیو در منچستر یونایتد اختلاف با پل پوگبا، گران‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه (۸۹ میلیون پوند) بود. او در شکست روز یکشنبه یونایتد مقابل لیورپول ۹۰ دقیقه روی نیمکت نشست.

طلسم فصل سوم؛ داستان تکراری در دوره‌ای سخت

Image caption پس از انتشار خبر اخراج مورینیو، پوگبا در توییترش عکسی "معنادار" گذاشت و از مردم خواست برای آن شرحی بنویسند. او کمی بعد این عکس را پاک کرد.

مورینیو همچنین با این اخراج یک "رکورد" دیگر خودش را حفظ کرد: او تا کنون نتوانسته چهار فصل متوالی کامل در یک باشگاه دوام بیاورد.

او فقط در چلسی چهار فصل حضور (غیر متوالی) را تجربه کرده است: ۱۷ دسامبر ۲۰۱۵ در دومین دوره حضورش در استمفورد بریج.

یکی از مشکلات ژوزه مورینیو در منچستر یونایتد اختلاف با پل پوگبا، گران‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه (۸۹ میلیون پوند) بود. او در شکست روز یکشنبه یونایتد مقابل لیورپول ۹۰ دقیقه روی نیمکت نشست.

سابقه اختلاف مربی و بازیکن منچستر یونایتد به بازی با لیورپول محدود نمی‌شود. این ملی‌پوش فرانسوی پس از تساوی ۱-۱ مقابل ولورهمپتون گفت، می‌خواهد منچستر یونایتد در خانه "حمله، حمله و حمله" کند. حرفی که موجب شد مورینیو بگوید پوگبا دیگر "کاپیتان دوم" منچستر یوناتید نیست.

پس از این که خبر اخراج مورینیو (که در ژانویه قراردادش را تمدید کرده بود) منتشر شد، پوگبا در توییترش عکسی "معنادار" گذاشت و از مردم خواست برای آن شرحی بنویسند. البته پوگبا کمی بعد این عکس را پاک کرد.

قبل از بازی خانگی مقابل نیوکاسل در ماه اکتبر شایعه اخراج مورینیو اوج گرفت، اما پس از این که تیم توانست بازی ۰-۲ باخته را ۲-۳ ببرد، "آقای خاص" توانست زمان بیشتری به دست آورد.

ژرژ مندس، مدیر برنامه‌های مورینیو در دسامبر تلاش کرد، طوفان اطراف موکلش را آرام کند و گفت که او "خیلی خوشحال" و "کاملا متعهد به باشگاه" است.

ولی به رغم راه ‌یافتن به مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا (که یونایتد باید با پاری‌سن‌ژرمن بازی کند)، کسب فقط یک پیروزی در شش بازی اخیر تیم در لیگ برتر موجب شد تا مدیران درهای خروجی با سرمربی پرتغالی نشان دهند.

آمار و ارقام مورینیو در منچستر یونایتد:

سرمربی بازی پیروزی تساوی باخت گل زده گل خورده درصد پیروزی
ژوزه مورینیو ۱۴۴ ۸۴ ۳۲ ۲۸ ۲۴۳ ۱۱۷ ۵۸/۳۳
الکس فرگوسن ۱۵۰۰ ۸۹۵ ۳۳۸ ۲۶۷ ۲۷۶۹ ۱۳۶۵ ۵۹/۶۷
دیوید مویز ۵۱ ۲۷ ۹ ۱۵ ۸۶ ۵۴ ۵۲/۹۴
لوئیس فان‌خال ۱۰۳ ۵۴ ۲۵ ۲۴ ۱۵۸ ۹۸ ۵۲/۴۳

موضوعات مرتبط