فوتبال ایران و یمن؛ کوچیان: در قراردادم هست که به یمن نروم

کوچیان بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ هدایت اسلواکی را به عهده داشت و در اتریش هم به عنوان دستیار کار کرده است حق نشر عکس AFP
Image caption کوچیان بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ هدایت اسلواکی را به عهده داشت و در اتریش هم به عنوان دستیار کار کرده است

تیم ملی فوتبال یمن امروز باید با ایران، با ثبات‌ترین تیم حاضر در امارات بازی کند. تیمی که دو دوره پیاپی به جام جهانی رسیده و از بخت‌های قهرمانی است. اما این تمام مشکلات سرمربی یمن نیست؛ یک مربی با "سخت‌ترین" کار دنیا.

یان کوچیان، سرمربی تیم ملی فوتبال یمن، اهل اسلواکی است. او کمی قبل از انقلاب سال ۱۹۹۳ برای بیست و ششمین و آخرین بار برای تیم ملی چکسلواکی بازی کرد.

کوچیان، ماه نوامبر به عربستان سعودی رفت تا اردوی آمادگی تیم را آغاز کند. او که به اعتقاد عده‌ای "سخت‌ترین" شغل‌ جهان در میان مربیان فوتبال را به عهده دارد، می‌گوید: "شرایط سیاسی موجب شده وضعیت تمرین تیم ملی غیر عادی باشد. برای مثال در قرارداد من هست که وارد کشور نخواهم شد. ولی افتخار می‌کنم که هدایت این تیم را به عهده دارم."

این مربی ۶۶ ساله که به فوتبال تکنیکی با پاسکاری زیاد علاقه دارد، گزینه‌ای ایده‌آل برای تیم جوان یمن است. او که در دوران بازی در پست دفاع وسط بازی می‌کرد، هیچگاه پیراهن تیم ملی فوتبال اسلواکی را نپوشیده است. کوچیان اما بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ هدایت این تیم را به عهده داشت و مارک همسیک، بزرگ‌ترین ستاره فوتبال این کشور را که آن زمان ۲۰ ساله بود به دنیا معرفی کرد.

کوچیان می‌گوید بازیکنان تیمش با انگیزه و متمرکز هستند، هرچند که حاضر نیست از مشکلاتی که سر راه این تیم وجود داشته سخن بگوید: "می‌دانیم که جزو مدعیان این گروه نیستیم، اما در فوتبال، یک کشور کوچک می‌تواند رویاهای بزرگی داشته باشد و همه ما می‌دانیم که مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از ماه مارس آغاز می‌شود."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیم یمن پیش از بازی با قطر - دسامبر ۲۰۱۷

گرچه کوچیان تلاش می‌کند فارغ از هر چیزی فقط به نمایش خوب در جام ملت‌های آسیا فکر کند، تیم ملی یمن را نمی‌توان جزیره‌ای جدا از وضعیت این کشور تصور کرد.

بازیکنان این تیم وضعیت چندان مطلوبی ندارند و آن‌هایی که آن قدر خوش شانس بوده‌اند که هنوز با باشگاهی قرارداد دارند، در بهترین حالت فقط می‌توانند پول تو جیبی‌شان را درآورند. شماری از بازیکنان این تیم راننده تاکسی شده‌اند و برخی در سوپر مارکت کار می‌کنند.

احمد امر طلال، اخیرا در حالی که کنار خرابه‌های باشگاه التلال (که زمانی یکی از بزرگ‌ترین باشگاه‌های یمن بود) ایستاده بود، گفت: "به نظرم برای پول درآوردن باید به کار دیگری فکر کنم. شاید وارد ارتش شوم."

یکی دیگر از اعضای تیم کوچیان می‌گوید که با وجود داشتن یک کار تمام وقت، درآمد کافی برای گذراندن زندگی‌اش را نداشته اما با این حال خودش باید پول سفر به عربستان و شرکت در اردوی آمادگی جام ملت‌های آسیا را بپردازد.

به این ترتیب چندان هم اغراق‌آمیز نیست که کوچیان را صاحب سخت‌ترین شغل در دنیای مربی‌گری بدانیم. تیمی که بازی‌های انتخابی جام ملت‌های آسیا را در قطر برگزار کرد و برای اولین بار به این مسابقات رسید.

ضمن این که نباید فراموش کرد یمن در گروه نسبتا سختی قرار دارد و در اولین گام هم باید با بهترین تیم آسیا مبارزه کند؛ رویارویی تیم ۱۳۵ رده‌بندی جهانی با تیمی که در رتبه ۲۹ فهرست فیفا قرار دارد.

موضوعات مرتبط