آزمایشی بزرگ برای فوتبال آسیا

سردار آزمون حق نشر عکس Getty Images

هفته اول بزرگترین دوره جام ملت های آسیا در حالی به پایان رسید که با وجود بعضی مشکلات در برگزاری این مسابقه ها به نظر می رسد مهم ترین سوال هواداران فوتبال در قاره کهن جواب مناسبی گرفته باشد . البته نه از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا بلکه توسط خود فوتبال در آسیا.

وقتی تصمیم گرفته شد که این تورنمنت برای اولین بار با شرکت ۲۴ تیم برگزار شود این نگرانی وجود داشت که با حضور بعضی از تیم های درجه ۲ و درجه ۳ قاره کیفیت مسابقه ها پایین بیاید. حالا بعد از ۱۲ مسابقه و پایان هفته اول جام خلاف این موضوع ثابت شده است. به جز بردهای قاطع ایران و عربستان سعودی مقابل یمن و کره شمالی در سایر مسابقه ها هم رقابت‌ها نزدیک بود و هم شاهد چند شگفتی بودیم.

بعضی از قدرت های سنتی مثل کره جنوبی و ژاپن به سختی از پس تیم های نه چندان مطرح مثل فیلیپین و ترکمنستان برآمدند. بعضی هم مثل استرالیا جلوی اردن غافلگیر شدند. اما بدون شک عجیب ترین نتیجه هفته اول متعلق به هند بود.

غول خفته بیدار می شود؟

در سال های اخیر همیشه این بحث مطرح بوده که هند - دومین کشور پرجمعیت جهان - چه زمانی به صورت جدی وارد بازار فوتبال میشود؟ شاید این دوره جام ملت ها شروع این ماجرا باشد. پیروزی ۴-۱ مقابل تایلند نه تنها باعث اخراج مربی تایلند شد حالا هند را در شرایط مناسبی برای صعود از گروه به دور حذفی قرار داده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بازی تیم هند و تایلند

در هند فوتبال با فاصله زیاد نسبت به کریکت ورزش دوم است اما اگر این تیم بتواند در جام ملتهای ۲۰۱۹ امارات پیشروی کند شاید سرانجام غول خفته فوتبال بیدار شود. کشوری با بیش از ۱/۳ میلیارد نفر جمعیت پتانسیل رسیدن به جاهای بالاتر در فوتبال را دارد. هند بهترین نتیجه خود در جام ملت‌های آسیا را در سال ۱۹۶۴ گرفت که بعد از اسرائیل میزبان دوم شد. به نظر می‌رسد تا تکرار این نتیجه هنوز راه درازی در پیش است.

ایران با دو چهره

قبل از اینکه کارلوس کی‌روش پرتغالی سال ۲۰۱۱ سرمربی تیم ملی ایران شود این تیم همیشه در تورنمنت‌های عمده با حاشیه‌های زیادی حاضر می شد. اختلاف بین بازیکنان، مشکلات کادرفنی با بازیکنان و پشتیبانی ضعیف فدراسیون فوتبال ایران همواره عواملی بودند که باعث می‌شد ایران دشمن شماره یک خودش باشد. این بار خبری از این مشکلات نیست، اما جنجال پابرجاست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کارلوس کی‌روش پرتغالی از سال ۲۰۱۱ سرمربی تیم ملی ایران شد

مصاحبه بی‌موقع برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس (صرف نظر از اینکه در متن آنچه گفته شده) و سماجت کارلوس کی‌روش که در هر مجادله ای تا آخر راه می رود باعث شد تا ایران تنها تیمی باشد که بعد از پیروزی پنج بر صفر در مسابقه اول جلوی یمن در نشست خبری بعد از بازی جشن نگیرد. در نهایت به گفته خود کارلوس کی‌روش در فوتبال سوال از مربیان فقط یک جواب دارد: بردن بازی بعدی!

سیاست و فوتبال

بعد از قرعه‌کشی مرحله گروهی جام ملتها نگاه‌ها همه به یک مسابقه جلب شد. جدال قطر و عربستان سعودی دو کشوری که قبلا دوست بودند ولی حالا دو سال است به دلایل سیاسی رابطه آنها شکراب شده است. مسابقه ای که با حضور مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در منطقه برای وساطت بین عربستان و قطر توام شده است. پیروزی عربستان و قطر مقابل کره شمالی و لبنان البته تا حدودی فشار این مسابقه را کم کرده است. احتمالا این دو تیم در مسابقه مقابل یکدیگر برای رسیدن به دور بعدی احتیاجی نخواهند داشت به آب و آتش بزنند.

حق نشر عکس Getty Images

موضوعات مرتبط