جام ملت‌های آسیا؛ روز سرنوشت غول‌ها، معادلاتی که شاید به هم بریزند

سردار آزمون حق نشر عکس Getty Images

هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا در حالی به بازی‌های آخر مرحله گروهی رسید که برخلاف تصور بسیاری از کارشناسان تکلیف تیم‌های صعود کننده یا دست‌کم صدرنشین گروه هنوز قطعی نشده است. غیر از ایران که با یک مساوی مقابل عراق هم به عنوان صدرنشین صعود می‌کند، کره‌جنوبی، ژاپن و عربستان باید حریفانشان را ببرند تا سرگروه شوند و استرالیا هم حتی با پیروزی در بازی آخر به عنوان تیم دوم صعود می‌کند. اینکه قدرت‌های اصلی مثل کره‌جنوبی، ژاپن و عربستان ممکن است سرگروه نشوند، می‌تواند معادلاتی را که تیم‌ها از قبل برای حریفان احتمالی در نظر می‌گیرند، کاملا تغییر دهد.

این مطلب نگاهی دارد به وضعیت مدعیان در آخرین بازی مرحله گروهی جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات.

استرالیا - سوریه، مدافع بی‌رمق قهرمانی

حق نشر عکس AFP

شکست روز اول استرالیا مقابل اردن تا حد زیادی تکلیف این گروه را روشن کرد. اردن صعودش به عنوان صدرنشین را قطعی کرده و در بازی آخر باید مقابل فلسطین، قعرنشین گروه بازی کند.

این اما اولین مصاف استرالیا و سوریه در جام ملت‌های آسیا است. استرالیا در ۱۸ مسابقه‌اش در جام ملت‌های آسیا ۱۱ گل خورده و در این میان فقط یکبار (باخت ۱-۳ به عراق در ۲۰۰۷) در یک بازی بیشتر از یک گل خورده است. سوریه با این که عمر خربین، یکی از زهردارترین مهاجمان آسیا را در اختیار دارد، هنوز نتوانسته دروازه حریفان را در این تورنمنت باز کند؛ هرچند که تا به حال سابقه نداشته که سوریه در سه مسابقه پیاپی جام ملت‌ها نتواند گلی بزند.

کره جنوبی - چین؛ نبرد برای صدرنشینی

حق نشر عکس AFP

دو پیروزی ضعیف یک بر صفر مقابل فیلیپین و قرقیزستان موجب شده تا کره جنوبی تفاضل گل کم‌تری از چین (۱-۲ مقابل قرقیزستان و ۰-۳ مقابل فیلیپین) داشته باشد و مارچلو لیپی بتواند با یک تساوی تیمش را به عنوان صدرنشین به یک‌هشتم نهایی بفرستد.

دو تیم پیش از این سه بار در جام ملت‌ها بازی کرده‌اند، دو مسابقه را کره برده و یکی هم به تساوی کشیده شده است. چین در آرزوی تکرار نتایج مسابقات سال ۲۰۱۵ است که هر سه حریفش در مرحله گروهی (عربستان، ازبکستان و کره شمالی) را شکست داد.

نگاهی به آمار نشان می‌دهد که کره جنوبی در امارات بیشتر حمله می‌کند اما حملات چین موثرتر است: در حالی که تعداد گل‌های زده چین بیش از دو برابر کره جنوبی است (۵ گل مقابل ۲ گل)، این تیم ۱۲ بار کمتر به سمت دروازه حریفان شوت کرده است (۲۳ شوت مقابل ۳۵ شوت).

ایران و عراق؛ انتقام دوره قبل

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عراق در یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های ۲۰۱۵ استرالیا، ایران را حذف کرد

گرچه سردار آزمون گفته که ایران به دنبال انتقام نیست و فقط در فکر فوتبال بازی کردن است اما سخت بتوان این دیدار را یک مسابقه عادی فوتبال به حساب آورد. ایران در یک‌چهارم نهایی دور قبلی این مسابقات با اخراج مهرداد پولادی خیلی زود ده نفره شد و با این که از حریف عقب افتاد توانست به بازی برگردد اما سرانجام در ضربات پنالتی تسلیم حریف شد (۳-۳ در جریان بازی و ۶-۷ پس از ضربات پنالتی).

این هشتمین مصاف ایران و عراق در جام ملت‌های آسیا است و در این مسابقات فقط کره جنوبی و کویت (۸ بازی) بیشتر از این دوتیم با هم بازی کرده‌اند. ایران روی کاغذ دست بالا را در این مسابقه دارد. علاوه بر این که تیم اول آسیا است، در شش مسابقه قبلی چهار بار برنده شده است (یک تساوی و یک باخت؛ جدای از نتایج پس از ضربات پنالتی).

ایران ۱۹ مسابقه است که در مرحله گروهی جام ملت‌ها نباخته (۱۵ برد و ۴ تساوی) و آخرین باخت این تیم ۲۳ سال پیش بود که ۱-۲ به همین تیم عراق باخت.

عراق تا به حال فقط یک بار مرحله گروهی را بدون باخت پشت سر گذاشته است: سال ۲۰۰۷ که به فینال هم رسید و با پیروزی ۰-۱ مقابل عربستان قهرمان شد.

بهترین گلزن ایران سردار آزمون است که با زدن ۳ گل تا اینجای کار آمار بهتری از کل تورنمنت قبلی (۲ گل در استرالیا ۲۰۱۵) دارد.

عربستان - قطر؛ فراتر از حساسیت

حق نشر عکس Reuters

اگر بازی ایران و عراق به طور سنتی حساس است، بازی قطر و عربستان حساس‌ترین بازی این تورنمنت (دست‌کم تا اینجا) به حساب می‌آید. مشکلات و رقابت‌های سیاسی دو کشور را اضافه کنید به جدال برای سرگروهی. روی کاغذ عربستان باید سرگروه می‌شد اما شش گلی که قطر به کره شمالی زد، هم این تیم را با تفاضل گل بهتر صدرنشین کرد هم نشانی بود از تغییر سطح فوتبال میزبان جام جهانی ۲۰۲۲.

پیروزی ۰-۶ مقابل کره شمالی هم تا به حال بهترین برد این مسابقات بوده هم مقتدرانه‌ترین برد در جام ملت‌های آسیا در دو دهه اخیر (پس از پیروزی ۱-۸ ژاپن مقابل ازبکستان در سال ۲۰۰۰).

ستاره قطر و این دوره از مسابقات معز علی، ۲۲ ساله است که در آن مسابقه چهار گل زد. این بازیکن باشگاه الدحیل، پنجمین بازیکن (در کنار بهتاش فریبا در سال ۱۹۸۰ مقابل بنگلادش و علی دایی در سال ۱۹۹۶ مقابل کره جنوبی) است که در یک مسابقه جام ملت‌ها توانسته چهار گل بزند. این دو تیم هشت سال پیش در دیداری دوستانه به مصاف هم رفتند که یک بر یک به پایان رسید.

ژاپن - ازبکستان؛ شروع ضعیف پرافتخارترین تیم

حق نشر عکس AFP

ژاپن با چهار قهرمانی پرافتخارترین تیم این مسابقات است. تیمی که هر چهار قهرمانی‌اش در هفت دوره اخیر جام ملت‌ها به دست آمده است.

ژاپن و ازبکستان با پیروزی در دو بازی قبلی صعودشان را قطعی کرده‌اند و در مسابقه آخر برای صدرنشینی بازی می‌کنند. این دو تیم تا کنون ۱۱ بار باهم بازی کرده‌اند و با نگاهی به آمار می‌توان گفت که ژاپن هم خوب ازبکستان را می‌برد هم خوب به این تیم گل می‌زند.

ژاپن ۷ برد، ۳ تساوی و تنها یک باخت (یک بر صفر، سال ۲۰۱۲ در مقدماتی جام جهانی) مقابل این تیم دارد. این دو تیم در جام ملت‌ها دو بار باهم بازی کرده‌اند که حاصل آن دو پیروزی پر گل برای ژاپن است: ۰-۴ در سال ۱۹۹۶ و ۱-۸ در سال ۲۰۰۰. آخرین بازی این دو تیم، مسابقه دوستانه در مارس ۲۰۱۵ بود که ژاپن ۱-۵ برنده شد.

موضوعات مرتبط