جاسوس‌بازی در فوتبال انگلیس؛ لمپارد: الان که ۲۰ سال پیش نیست

فرانک لمپارد (چپ) در زمان حضور مورینیو در چلسی دو بار قهرمان لیگ برتر و یک بار قهرمان جام حذفی فوتبال انگلیس شد حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرانک لمپارد (چپ) در زمان حضور مورینیو در چلسی دو بار قهرمان لیگ برتر و یک بار قهرمان جام حذفی فوتبال انگلیس شد

فرانک لمپارد، سرمربی داربی، می‌گوید "باورش نمی‌شود" که در دوران حضورش در چلسی این باشگاه از سایر تیم‌ها جاسوسی می‌کرده و معتقد است که این کاری غیر قابل قبول در فوتبال مدرن است.

فدراسیون فوتبال انگلیس مشغول تحقیق در مورد ادعای مارچلو بیلسا، سرمربی لیدز یونایتد، است که گفته بود یکی از اعضای کادر فنی را برای جاسوسی به تمرین داربی فرستاده بود.

قبلا از آندره ویلاش‌بواش، مربی پیشین چلسی نقل شده بود که در زمان سرمربی‌گری مورینیو در این باشگاه، یواشکی راهی تمرین تیم‌های رقیب شده بود.

فرانک لمپارد گفت: "من قطعا از این قضیه خبر نداشتم و کلا هم فکر نکنم واقعیت داشته باشد و البته مطمئنا به این شکلی که این بار اتفاق افتاد، هم نبود."

ویلاش‌بوآش دستیار مورینیو در باشگاه‌های پورتو و چلسی بود و از ژوئن ۲۰۱۱ تا مارس ۲۰۱۲ هم سرمربی آبی‌های لندن بود، او سال ۲۰۱۱ به روزنامه تلگراف گفت که "اغلب با لباس مبدل به زمین‌های تمرین حریفان" می‌رفته که اطلاعات لازم را در اختیار مورینو بگذارد و به این ترتیب "هیچ چیز محول به شانس نشود."

باشگاه لیدز به طور رسمی از داربی عذرخواهی کرد. همچنین پس از این که بیلسا مسئولیت یکی از اعضای کادر فنی باشگاه که در حال پرسه اطراف زمین تمرینی داربی قبل از بازی دو تیم دیده شده بود را به عهده گرفت، لیدز اهمیت "درستی و صداقت برای باشگاه" را به این مربی آرژانتینی یادآوری کرد.

لمپارد این حرکت را کاری "بد" توصیف کرد و گفت که موجب "بهم ریختن تمرکز" تیمش در راه آماده‌سازی برای این بازی شده است؛ مسابقه‌ای که با پیروزی دو بر صفر لیدز در در چمپیونشیپ (دسته دوم فوتبال انگلیس) به پایان رسید.

لمپارد گفت: "در زمان حضورم در چلسی و منچستر سیتی دیده بودم که چقدر مربیان درجه یک نسبت به کارشان محتاط هستند و از آن محافظت می‌کنند. انتظار داشتم که آن‌ها در مورد من هم تفکر مشابهی داشته باشند. شاید کارشناسان یا بازیکنان بازنشسته بگویند، خب ۲۰ سال پیش، این اتفاقی عادی بود، اما الان که ۲۰ سال پیش نیست و ما در دوران مدرن هستیم."

لمپارد که طی ۱۳ سال حضور در چلسی سه بار قهرمان لیگ برتر فوتبال انگلیس و یک بار قهرمان لیگ قهرمانان فوتبال اروپا شده، حالا انتظار دارد که توجه بیشتری نسبت به این موضوع بشود.

او گفت: "حالا مسئولان فدراسیون و لیگ فوتبال انگلیس باید باهم مذاکره کنند و ببینند که احتیاج هست برای این کار جریمه‌ای در نظر گرفته شود. به عقیده من که این کار درستی نیست و بعد از بازی هم نظرم را در این رابطه گفتم."

موضوعات مرتبط