جنجال‌های کی‌روش؛ حاشیه جای متن یا برداشتن فشار از روی تیم ملی؟

کی‌روش؛ حق نشر عکس Getty Images

انتقاد کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران از برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم پرسپولیس، بین کاربران شبکه‌های اجتماعی بار دیگر بحث‌ برانگیز شده ‌است.

البته جنجالی شدن صحبت‌های سرمربی تیم ملی ایران موضوع تازه‌ای نیست، برخی کاربران معتقدند که آقای کی‌روش بجای اصل موضوع که موفقیت تیم‌ملی ایران است به حاشیه پرداخته، و برخی دیگر معتقدند او به این ترتیب فشار روانی را از بازیکنان تیم ملی ایران برداشته است.

آقای کی‌روش که همراه تیم ملی برای بازی‌های جام ملت‌های آسیا در امارات به سر می‌برد، روز گذشته‌ مصاحبه‌ای با رسانه‌ها انجام داد و تفاوت ترجمه صحبت‌های او با اصل آنچه گفته بود باعث ایجاد جنجال در شبکه‌های مجازی و پاسخ مسئولان طراز اول فوتبال و ورزش ایران شد.

آقای کی‌روش در این مصاحبه با اشاره به وضعیت مالی کادر فنی تیم ملی، از سفر پرسپولیس به ژاپن با امکانات درجه یک انتقاد کرده و می‌گوید: "در حالی که ما اینجا افرادی داریم که پول غذایشان را ندارند، آنها با امکانات درجه یک، به ژاپن سفر می‌کنند و برمی‌گردند. چه کسی این اجازه را به آنها می‌دهد؟"

اما مترجم چنین ترجمه کرد: "وقتی ما مشکلاتی داریم که بسیار پایه‌ای است، از بعد حقوق‌ها و از بعد اینکه غذا سر سفره افراد برای زن و بچه‌هایشان باشد، این مشکلات اینجا وجود دارد، ولی این اجازه را به آنها می‌دهند تا با پرواز فرست کلاس بروند ژاپن و برگردند."

حق نشر عکس EPA

سرمربی تیم ملی ایران در بخش دیگری از این مصاحبه گفت وزیر ورزش نمی‌خواهد او در ایران بماند. آقای کی‌روش همچنین گفت از زمانی که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران به تیم ملی تبریک گفته و این تیم را تحسین کرده، وزارت ورزش علیه او وارد عمل شده است.

این گفته‌های او موجی از واکنش‌ها و انتقاد را بین افراد سرشناس فوتبال و کاربران شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت.

فدراسیون فوتبال ایران در اینستاگرام به نقل از مهدی تاج، رئیس این فدراسیون در واکنش به گفته‌های آقای کی‌روش نوشت: "کادر فنی و مسئولان تیم‌ ملی فقط موظفند به مسائل فنی تیم بپردازند و از بیان هر گونه مسائل انتقادی و جانبی پرهیز کنند."

سید رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک هم ادبیات سرمربی تیم ملی را نوعی "باج‌خواهی" توصیف کرد و گفت "در صورت عدم کنترل و تکرار می‌تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد."

افشین پیروانی کاپیتان سابق تیم ملی ایران نیز در مصاحبه با ایسنا خطاب به آقای کی‌روش گفت: "وقتی اسم پرسپولیس و ملت ایران را می‌آوری حواست را جمع کن."

عادل فردوسی‌پور گزارشگر فوتبال تلویزیون دولتی ایران هم در حین گزارش بازی دو تیم عربستان و قطر، درباره گفته‌های کی‌روش گفت: "همه بیشتر از اینکه از بازی با عمان بترسند، از کنفرانس خبری و مصاحبه کی‌روش در قبل بازی یا بعد از تمرین می‌ترسند که چیزی نگوید تا تیم را دچار چالش کند."

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی:

پس از انتشار این ویدئو در شبکه‌های مجازی، صحبت‌های جواد خیابانی گزارشگر فوتبال تلویزیون دولتی ایران با حرف‌های خود به بحث در این شبکه‌ها بیش از پیش دامن زد.

جواد خیابانی در واکنشی احساسی به مصاحبه سرمربی تیم ملی در مورد "پرواز بیزینس کلاس" تیم پرسپولیس، صحبت‌های او را "توهین" به مردم ایران دانست و خطاب به او گفت: "شما مربی تیم فوتبال این کشور هستید، نه همه کاره و رئیس کشور" و "مردم شاید با سختی زندگی می‌کنند اما با شرف زندگی می‌کنند".

او به دستمزد و پاداش‌های کارلوس کی‌روش اشاره کرد و در انتها هم با صدایی بغض‌آلود به سرمربی تیم ملی گفت: "در چه مقامی هستی که به مردم من توهین می‌کنی؟" صحبت‌های #جواد_خیابانی هم واکنش‌های زیادی به دنبال داشت. عده‌ای هم‌سوی او بودند:

عده‌ای هم با جواد خیابانی مخالف بودند:

گروهی هم می‌گویند کارلوس کی‌روش با "تحسین" رهبر ایران به دنبال "منافع" خود است:

اما عده‌ای هم ویدئویی از صحبت‌های کامل کارلوس کی‌روش در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌کنند که کامل‌تر از مصاحبه‌ایست که جنجالی شده. در این ویدئو کارلوس کی‌روش می‌گوید: "من مربی‌ای نیستم که چاپلوسی حکومت را کنم و برای خود به اصول و چارچوب قائلم":

بحث دیگری که کاربران شبکه‌های اجتماعی به آن اشاره کرده‌اند، ترجمه‌ای است که آرین قاسمی، مترجم کارلوس کی‌روش از صحبت‌های او از انگلیسی به فارسی انجام داده است. به گفته آنها ترجمه آقای قاسمی از صحبت‌های سرمربی تیم ملی دقیق نبوده است:

عده‌ای هم فارغ از ترجمه صحیح یا غلط صحبت‌های کارلوس کی‌روش، گفته‌هایش را تایید و از او حمایت می‌کنند:

موضوعات مرتبط