داستان غم‌انگیز سالا؛ فوتبالیستی که سرنوشت به او ظلم کرد

سالا از سال ۲۰۱۵ که به نانت ملحق شد برای این تیم ۴۸ گل در لیگ فرانسه زد حق نشر عکس AFP
Image caption سالا از سال ۲۰۱۵ که به نانت ملحق شد برای این تیم ۴۸ گل در لیگ فرانسه زد

تنها سه روز پس از این که امیلیانو سالا، مهاجم آرژانتینی نانت فرانسه به باشگاه کاردیف سیتی پیوست، هواپیمای او ناپدید شد تا یکی از دراماتیک‌ترین لحظات فوتبال رقم بخورد. بازیکنی که در ۲۸ سالگی به بلوغ فوتبالش رسیده بود و در آستانه سفری هیجان‌انگیز به لیگ برتر فوتبال انگلیس بود.

سالا داخل زمین جنگجویی پرشور و خارج از زمین پسری آرام بود. او عاشق رمان‌های کارآگاهی بود و هرگز بدون این که کتابی همراش باشد راهی مسابقه نمی‌شد. او همچنین یک نوازنده گیتار بود. تماشاگران نانت هنوز هم روزهای بسیاری را به یاد دارند که او در حالی که سگش کنارش دراز کشیده بود، پشت میز کافه‌ای در کنار خیابان‌های شهر نشسته بود. سرنوشت اما با او مهربان نبود.

تماشاگران نانت تمام ژانویه امیدوار بودند که مهاجم‌شان جایی نرود. شایع شده بود که سالا از ته دل راضی نیست که به کاردیف برود.

وحید خلیل‌هوژیچ، مربی باشگاه از اکتبر گذشته زندگی حرفه‌ای او را احیا کرده بود، پیش از آن مدت‌ها با میگل کاردوسو مشکل داشت؛ مربی‌ای که در عین حال اجازه ترک باشگاه را هم به او نمی‌داد.

خلیل‌هوژیچ که خودش مهاجم نوک تیم نانت بود، تصمیم گرفت این بازیکن آرژانتینی را دوباره به اوج برگرداند. مردی که الگوی خودش یک اسطوره آرژانتینی بود: گابریل باتیستوتا.

او می‌گوید: "سالا یک جوان احساساتی بود. او باید خودش را باور می‌کرد و بنابراین اولین اولویت این بود که کاری کنیم، اعتماد به نفسش را بدست آورد. بعد از آن بود که توانستیم حرف هم را بفهمیم؛ گفتگوی یک مهاجم با یک مهاجم."

سالا هم در مورد وضعیت آن روزهایش گفته بود: "باشگاه آماده فروش من به گالاتاسرای بود، اما من باقی ماندم. متاسف نیستم، چون من و وحید خیلی باهم حرف می‌زدیم و من مرتب پیشرفت می‌کردم."

او از ژوئیه تا سپتامبر، زیر نظر کاردوسو چهار گل برای نانت زد در حالی که بین اکتبر و دسامبر توانست هشت بار دروازه حریفان را باز کند.


ماجرا چه بود:

حق نشر عکس Twitter
Image caption امیلیانو سالا این عکس را به مناسبت خداحافظی با هم‌تیمی‌هایش در نانت روز یکشنبه منتشر کرد
  • چهارشنبه، ۵ دسامبر ۲۰۱۸: نیل وارنوک پس از سفر به فرانسه و دیدن بازی نانت با مارسی برای اولین بار گفت که می‌خواهد با سالا قرارداد امضا کند.
  • پنجشنبه، ۲۷ دسامبر ۲۰۱۸: نانت پیشنهاد کاردیف را رد کرد و به نظر می‌رسید انتقال منتفی شده است. وارنوک گفت که پول بیشتری برای یک بازیکن ۲۸ ساله نمی‌دهد.
  • سه‌شنبه، یک ژانویه ۲۰۱۹: با آغاز فصل نقل و انتقلات ژانویه کاردیف با پیشنهادی که گفته شد حدود ۱۵ میلیون پوند است، سراغ نانت رفت.
  • جمعه، ۱۸ ژانویه: سالا برای تست پزشکی و مذاکرات شخصی به کاردیف سفر کرد. او با هواداران در ورزشگاه کاردیف سیتی عکس گرفت.
  • شنبه، ۱۹ ژانویه: کاردیف اعلام کرد با حدود ۱۵ میلیون پوند (گران‌ترین خرید تاریخ باشگاه) سالا را به خدمت گرفته است. سالا عصر همان روز گفت: "خیلی خوشحالم و بی‌صبرانه منتظر شروع تمرین، دیدن هم‌تیمی‌های جدیدم و آغاز کار هستم."
  • یکشنبه، ۲۰ ژانویه: سالا به نانت برگشت تا با هم‌تیمی‌های سابقش خداحافظی کند و وسایلش برای سفر به کاردیف را بردارد.
  • دوشنبه ۲۱ ژانویه: سالا با یک هواپیمای کوچک ساعت هفت و ربع نانت را به مقصد کاردیف ترک کرد و ساعت هشت و نیم هواپیما روی جزایر مانش ناپدید شد. هواپیما در ارتفاع ۱۵۰۰ متری بود که با برج مراقبت تماس گرفت و درخواست فرود کرد اما در ارتفاع ۷۰۰ متری تماس با هواپیما قطع شد.

سالا پیش از هر چیز یک مهاجم مادرزاد بود. اگر او یک فوتبالیست انگلیسی بود، تبدیل به جیمی واردی (مهاجم لستر سیتی) می‌شد: بازیکنی که عاشق فضای زیاد است و بهترین گزینه برایش حضور در تیمی متخصص ضد حمله است. بازیکنی سرزنده و ترکه‌ای اما در عین حال قابل اطمینان و پرتحرک؛ یک جنگجوی واقعی آمریکای جنوبی. زمانی که در باشگاه فرانسوی نیرو بازی می‌کرد به "کارلوس توس محل" معروف شده بود.

او خیلی تکنیکی نبود اما به لطف توانایی استثنایی در سر زدن و زمان‌سنجی بی‌نقص "مرد محوطه هجده قدم" بود؛ با این خصلت‌ها، لیگ برتر سرزمینی بود که او می‌توانست فاتحش باشد.

سالا خیلی در مورد رفتن به تیمی که برای بقا در لیگ می‌جنگید مطمئن نبود اما کیتا، رئیس نانت، مردی نبود که از انتقالی ۱۷ میلیون یورویی صرفنظر کند. بازیکنی که کاردیف می‌خواست امیلیانو سالایی بود که خلیل‌هوژیچ با موفقیت از نو ساخته و صیقل داده بود.

سالا در در کوردوبای آرژانتین تمرین می‌کرد، در یک مدرسه فوتبال متعلق به باشگاه بوردو فرانسه که موجب شد در ۲۰ سالگی به این باشگاه بپیوندد. هر کسی که او را بشناسد تصدیق می‌کند که سالا پسری محبوب و یک هم‌تیمی خوب بود.

حق نشر عکس Twitter
Image caption گری لینه‌کر با انتقاد از کریستیانو رونالدو نوشت: "روزی نبود که این توییت منتشر شود؛ واقعا نبود"

فیلیپه ساد، هم‌تیمی سالا در باشگاه کان سه‌شنبه به روزنامه اکیپ، گفت: "او رفیقی دوست‌داشتنی و با نمک بود. همیشه معتقد بود که فوتبال ورزشی تیمی است. الان که این حرف‌ها را می‌زنم تمام بدنم می‌لرزد. رفتن به کاردیف او را به شهرتی می‌رساند که سزاوارش بود، البته با تاخیر. واقعا حقش بود که استعدادش شناخته شود."

نمی‌توان منکر شد که روند پیشرفت سالا کند بود: در ۲۳ سالگی او را در بوردو کماکان به عنوان "یک استعداد آینده‌دار" نگاه می‌کردند.

هم‌تیمی‌هایش هم گاه و بیگاه به دلیل استیلی که داشت، سربه‌سرش می‌گذاشتند. بعد از این که فصل ۱۲-۲۰۱۱ روی نیمکت بوردو نشست، سالا ابتدا به اورلینز و سپس به یک تیم دسته سومی رفت و در ۳۷ بازی ۱۹ گل زد.

بار دیگر به عنوان بازیکن قرضی چمدانش را بست و این بار به نیرو در دسته دوم رفت. این بار شانس با او یار بود و پاسکال گاستیو، مربی تیم واقعا بازیش را دوست داشت.

گاستیو گفت: "من فهمیدم که او در حدی که نیاز دارد تکنیکی است ضمن این که تمام قابلیت‌های دیگر را دارد. او بازیکنی بود که در زمین هیچگاه تسلیم نمی‌شد. می‌دانست که جا برای پیشرفت دارد، به خصوص در زمینه تکنیکی. او بعدا از یک بازیکن متوسط تبدیل به بازیکنی پخته شد."

موضوعی که سالا هم با آن موافق بود: "با این که قدم بلند است، ضربات سر خوبی ندارم. این چیزی است که به سختی باید برایش تلاش کنم."

مقصد بعدی کان بود. برای این بازیکن ایتالیایی-آرژانتینی همیشه در سفر بودن آسان نبود و او سرانجام توانست در نانت قرار بگیرد. رئیس کیتا که یک سال قبل سالا را یک میلیون یورو خریده بود، پیشنهاد ۴ میلیون یورویی برای فروش او را رد کرد.

سالا هم با پیشنهاد کاردیف وسوسه شده بود، "شاید حضور در دسته دوم باشد ولی به هر حال لیگ انگلیس است". اما او می‌دانست که حتی در ۲۶ سالگی هم شاید آن‌قدر باتجربه نباشد که از پس مدافعان سرسخت تیم‌های انگلیسی برآید.

او می‌گفت: "من هنوز از خودم نشانه‌ای در نانت نگذاشته‌ام. می‌خواهم بعد از انجام چنین کاری باشگاه را ترک کنم و دوست دارم از خودم خاطرات خوبی به جا بگذارم."

شاید هنوز هم می‌شد سالا را مثل چند روز قبل به همراه سگش در کافه‌های نانت دید. البته اگر او از هم‌بازی‌ها خداحافظی نمی‌کرد و پایش را در آن هواپیما نمی‌گذاشت.

حق نشر عکس Jamie Brownfield
Image caption هواپیمایی که امیلیانو سالا سوارش شد

موضوعات مرتبط