تاریخ‌سازی در ملبورن؛ جوکوویچ برای هفتمین بار قهرمان اوپن استرالیا شد

نواک جوکوویچ حق نشر عکس Getty Images

نواک جوکوویچ با یک نمایش مقتدر مقابل رافائل نادال در فینال اوپن استرالیا برای هفتمین بار قهرمان این مسابقات شد. این سومین قهرمانی این تنیس‌باز صرب در گرنداسلم‌ها بود.

مرد شماره یک تنیس جهان در دیداری یک طرفه با نتیجه ۳-۶ و ۲-۶، ۳-۶ مقابل رافائل نادال، مرد شماره دو این رشته پیروز شد. این هفتمین قهرمانی جوکوویچ در ملبورن بود و "نوله" حالا رکوردار قهرمانی در اولین گرنداسلم فصل تنیس است.

جوکوویچ ۳۱ ساله که پنج بار سرویس حریف را شکست (برک کرد)، فقط طی دو ساعت و چهار دقیقه حریف ۳۲ ساله‌اش را شکست داد.

این پنجاه و سومین مسابقه این دو تنیس‌باز بود و جوکوویچ حالا ۲۵-۲۸ از حریف پیش است. پیروزی در فینال ملبورن همچنین سیزدهمین برد تنیس‌باز صرب در ۱۶ مسابقه اخیرش با نادال بود. نادال از سال ۲۰۱۳ نتوانسته جوکوویچ را روی زمین‌های سخت (هارد کورت) شکست دهد.

نادال که تا قبل از فینال عملکردی درخشان داشت در دیدار نهایی فقط سایه‌ای از "جنگجوی" همیشگی بود. او در این مسابقه ۲۸ خطای قابل اجتناب (آنفورسد ارور) داشت.

پس از جوکوویچ، راجر فدرر و روی امرسون با شش قهرمانی پرافتخارترین مردان این مسابقات هستند.

جوکوویچ همچنین با این قهرمانی تبدیل به سومین مرد پرافتخار تاریخ تنیس شد. او با کسب پانزدهمین گرنداسلم از پیت سمپراس سبقت گرفت و حالا در رتبه سوم، پس از راجر فدرر (۲۰ گرنداسلم) و رافائل نادال (۱۷ گرنداسلم) قرار دارد.

حق نشر عکس Alamy

از سوی دیگر نادال با شکست مقابل جوکوویچ شانس شکستن یک رکورد تاریخی را از دست داد. قهرمان اوپن استرالیای ۲۰۰۹ با بردن نوله می‌توانست تبدیل به اولین مردی شود که از زمان برگزاری مسابقات به صورت اوپن (۱۹۶۸) توانسته دست‌کم در هر گرند‌اسلم دو بار قهرمان شود.

رافائل نادال به دلیل مصدومیت عضلات شکم نتوانست در تمام مسابقات فصل ۲۰۱۸ حاضر شود. او همچنین مجبور شد که قوزک پایش را هم جراحی کند. نادال پارسال در یک‌چهارم نهایی اوپن استرالیا به دلیل مصدومیت مجبور به کناره‌گیری شد.

او گفت: "پارسال دوران سختی را گذراندم. فقط در نه تورنمنت توانستم بازی کنم و در دو تا از آن‌ها هم مجبور به کناره‌گیری شدم. من تا اوپن آمریکا (شهریور) نتوانستم تنیس حرفه‌ای بازی کنم. با این حال امشب، شب من نبود، هرچند که خوشحالم دوباره به شرایط مسابقه برگشته‌ام. به مبارزه ادامه می‌دهم و سعی می‌کنم در آینده از فرصت‌های استفاده کنم."

موضوعات مرتبط