ایران با شکست مقابل ژاپن از فینال جام ملت‌های آسیا باز ماند

ایران ژاپن حق نشر عکس AFP

تیم ملی فوتبال ایران با شکست سه بر صفر مقابل ژاپن در نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا از رسیدن به فینال بازماند و از این مسابقات حذف شد.

تیم ملی فوتبال ایران این مسابقه را با ترکیب علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی گنجی، حسین کنعانی زادگان، رامین رضاییان، میلاد محمدی، احسان حاج صفی، امید ابراهیمی، اشکان دژاگه، علیرضا جهانبخش، وحید امیری و سردار آزمون آغاز کرد.

ایران در این مسابقه مهدی طارمی را به دلیل محرومیت در اختیار نداشت اما وحید امیری که در بازی با چین به دلیل دو اخطاره بودن غایب بود، مقابل ژاپن به ترکیب اصلی برگشت.

بازی در نیمه اول با برتری نسبی ایران همراه بود و سردار آزمون هم روی یک حرکت فردی صاحب بهترین موقعیت بازی شد که توپش با فاصله کمی از کنار زمین بیرون رفت.

در این نیمه همچنین دو بازیکن ایران کارت زرد گرفتند: وحید امیری در دقیقه ۲۴ و امید ابراهیمی در دقیقه ۴۴.

در نیمه دوم بازی نسبتا متعادل بود تا این که اشتباه مدافعان ایران که فکر می‌کردند داور بازی را متوقف کرده موجب شد یویا اوزکو دروازه ایران را باز کرد. این نخستین بار در این تورنمنت بود که دروازه علیرضا بیرانوند باز شد.

ده دقیقه بعد توپ به دست مرتضی پورعلی‌گنجی که روی زمین افتاده بود برخورد کرد و داور نقطه پنالتی را نشان داد. او حتی برای دیدن تصویر ویدئویی کنار زمین رفت اما تصمیمش را تغییر نداد تا یویا اوزاکو در دقیقه ۶۷ از روی نقطه پنالتی برای دومین بار دروازه ایران را باز کند.

ایران در ادامه سه تعویض داشت: در دقیقه ۶۸ کریم انصاری‌فرد بجای وحید امیری وارد زمین شد و در دقیقه ۷۰ هم سامان قدوس و مهدی ترابی بجای علیرضا جهانبخش و اشکان دژاگه وارد زمین شدند.

در نهایت جنکی هاراگوچی در وقت‌های تلف‌شده بازی گل سوم ژاپن را وارد دروازه ایران کرد.

در آخرین لحظات بازی سردار آزمون با بازیکنان ژاپن درگیر شد و داور در دقیقه ۹۴ بازی به او یک کارت زرد داد.

ژاپن با این برد روز جمعه ۱۲ بهمن (اول فوریه) در فینال با برنده قطر و امارات بازی می‌کند. دیدار قطر و امارات فردا سه‌شنبه ۹ بهمن (۲۹ ژانویه) برگزار می‌شود.

نگاهی به آمار ایران و ژاپن:

حق نشر عکس Reuters
  • این چهارمین مسابقه ایران و ژاپن در جام ملت‌های آسیا بود. سه بازی قبلی در مرحله گروهی این مسابقات بوده و ایران در آن مسابقات هم نتوانسته بود به ژاپن گل بزند. (۲ تساوی و ۲ باخت).
  • سه مصاف قبلی ایران و ژاپن در مرحله گروهی جام ملت‌ها فقط یک گل به همراه داشت: کازویوشی میورا در سال ۱۹۹۲ دروازه ایران را باز کرد و ژاپن یک بر صفر برنده بازی شد.
  • ایران برای اولین بار از سال ۲۰۰۴ بود که به نیمه‌نهایی جام ملت‌ها رسید. ایران در پنج بار قبلی که به نیمه‌نهایی رسیده بود، در ضربات پنالتی باخته بود.
  • آخرین باری که ایران به فینال جام ملت‌ها رسید سال ۱۹۷۶ بود، زمانی که برای سومین بار پیاپی قهرمان این بازی‌ها شد. (۱۹۷۶ و ۱۹۷۲، ۱۹۶۸).
  • ژاپن از آغاز جام ملت‌های ۲۰۰۰ از ۳۴ دیداری که به زمین رفته فقط یکی را باخته است (۲۴ پیروزی، ۹ تساوی و یک باخت). این تیم از نیمه‌نهایی جام ملت‌های ۲۰۰۷ که به عربستان باخت تا کنون شکست‌ناپذیر باقی مانده (۱۷ بازی، ۱۳ پیروزی، ۴ تساوی.)
  • ژاپن و قطر تنها تیم‌های جام ملت‌های ۲۰۱۹ هستند که تمام بازی‌هایشان را برده‌اند. تنها سه تیم دیگر هستند که تمام مسابقاتشان در یک دوره جام ملت‌ها را با برد پشت سر گذاشته‌اند: ایران (۱۹۷۶ و ۱۹۷۲، ۱۹۶۸)، اسرائیل (۱۹۶۴) و کره جنوبی (۱۹۶۰).