تیم والیبال ایران لهستان را در ارومیه شکست داد

سعید معروف حق نشر عکس Tasnim
Image caption ایران هم کانون در صدر جدول هفته سوم این رقابت‌ها قرار دارد

تیم والیبال مردان ایران موفق شد در دومین دیدار خود در ارومیه تیم قدرتمند لهستان را با نتیجه ۳ بر ۲ شکست دهد. ایران روز گذشته هم تیم کانادا را شکست داده بود.

در این مسابقه که روز شنبه (۲۵ خرداد) در شهر ارومیه در شمال‌غرب ایران برگزار شد والیبالیست‌های ایرانی ست اول را با نتیجه ۲۵ بر ۲۰ پیروز شدند اما دو ست دوم و سوم را به ترتیب با نتایج ۲۵ بر ۲۱ و ۲۵ بر ۱۸ به لهستان واگذار کردند تا ست چهارم حکم مرگ و زندگی برای آنها پیدا کند.

ایران که در این دوره از مسابقات لیگ جهانی والیبال نتایج بسیار خوبی کسب کرده در ست چهارم دیدار امروز توانست لهستان را با نتیجه ۲۵ بر ۱۷ شکست دهد و بازی را به ست پنجم بکشد.

در این ست هم ایران با نتیجه ۱۵ بر ۷ پیروز شد تا در نهایت با نتیجه ۳ بر ۲ لهستان را از پیش رو بردارد.

بازی دو تیم هم به علت قدرتمندی لهستان در جهان والیبال و هم اظهارات توهین‌آمیز یکی از بازیکنان این تیم به ایرانی‌ها حساس شده بود.

میخال کوبیاک که یکی از بهترین بازیکنان حال حاضر والیبال دنیا به شمار می‌رود، در مصاحبه‌ای ویدیویی که ۲۶ مه امسال انجام شد به جز انتقاد از بازیکنان تیم ملی والیبال ایران و هوادارانش، حرف‌های تند و تیزی هم بیان کرد و از آن جمله گفت "دیگر برای مردم ایران احترامی قائل نیست."

فدراسیون والیبال ایران پس از انتشار این سخنان گفت به فدراسیون جهانی والیبال شکایت خواهد کرد.

کمیته انضباطی فدراسیون والیبال لهستان در واکنش، میخال کوبیاک را از شش بازی محروم کرده است.

کمیته انضباطی فدراسیون جهانی والیبال گفته است این بازیکن تیم ملی والیبال لهستان با اظهاراتش، مقررات را نقض کرده است.

میخال کوبیاک گفته است بازیکنان تیم ملی والیبال ایران و هواداران این تیم به او، خانواده و دوستانش اهانت کرده‌اند.

تنش میان میخال کوبیاک و بازیکنان تیم ملی والیبال ایران جدید نیست. چنین تنشی در المپیک ریو و رقابت‌های جهانی ۲۰۱۸ و بازی باشگاهی پاناسونیک ژاپن که کوبیاک عضو آن است و شهرداری ورامین دیده شد.

سایت والی‌باکس که اخبار دنیای والیبال را گزارش می‌دهد می‌گوید پس از جنجال بر سر اظهارات این بازیکن لهستانی، ویدیوی حاوی این سخنان ویرایش شد و اظهارات میخال کوبیاک در باره ایران از این ویدیو حذف شد.

میخال کوبیاک در بیانیه‌ای با تاکید بر این که حق بیان دیدگاه‌های خود را دارد، گفته است در هنگام بازی با تیم ملی ایران، تهدیدها و توهین‌هایی از بازیگران و هواداران ایرانی دریافت کرده است. او تاکید کرده اظهاراتش تنها در مورد افرادی بوده که به شخصه با آنها مواجه شده و این سخنان در باره همه ایرانی‌ها نبوده است.

میخال کوبیاک گفته است به هیچ‌وجه دیدگاه بیگانه‌هراسی نداشته و نژادپرستی و بی‌احترامی به رقبا را غیر قابل قبول می‌داند اما تاکید کرده نظر خود را در باره بازیکنان تیم ملی والیبال ایران و هوادارانی که به خانواده و دوستانش اهانت کرده‌اند تغییر نمی‌دهد.

کمیته انضباطی فدراسیون جهانی والیبال توصیه کرده که فدراسیون والیبال لهستان از میخال کوبیاک بخواهد نامه عذرخواهی بنویسد و این نامه در حین بازی ایران و لهستان در هفته سوم لیگ جهانی والیبال خوانده شود.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption میخال کوبیاک گفته است بازیکنان تیم ملی والیبال ایران و هواداران این تیم به او، خانواده و دوستانش اهانت کرده‌اند

این هفتمین مسابقه ایران در لیگ جهانی والیبال امسال بود. ایران تا به اینجا شش دیدار را با پیروزی پشت سر گذاشته و در صدر جدول رقابت‌ها قرار دارد.

لهستان هم تاکنون ۴ پیروزی کسب کرده است.

تیم ایران در آخرین مسابقه هفته سوم این مسابقات، فردا با تیم والیبال روسیه دیدار خواهد کرد.

اخبار مرتبط