پرسپولیس از بحران خارج شد

در ادامه رقابت هاى هفته يازدهم ليگ برتر ايران، پرسيوليس تهران در ورزشگاه آزادى برق شيراز را ۳-۱ برد و اولين شكست فصل را به اين تيم تحميل كرد. سپاهان اصفهان نيز در خانه ۴-۲ بازى را به پيكان قزوين واگذار كرد تا پيكان مجددا به صدر جدول باز گردد.

پرسپوليس تهران پس از دو شكست پياپى در خارج از خانه و دريافت ۷ گل برابر ابومسلم مشهد و فولاد خوزستان ميزبان تيم برق شيراز بود.

افشين قطبى و شاگردانش از سه بازى آخر خود تنها يك امتياز كسب كرده بودند و اين امر انتقادات فراوانى را به ويژه نسبت به خط دفاعى اين تيم همراه داشت.

Image caption کریم باقری پس از به ثمر رسیدن گل اول با اشتیاقی بیش از اندازه از علی کریمی استقبال کرد

اما قطبى معتقد بود انتقادات زود شروع شده و انتقاد از يك تيم پس از ۱۰ بازى عاقلانه نيست.

او با پذيرفتن ضعف دفاعى تيمش گفته بود: "ما سخت گل مى زنيم و راحت گل مى خوريم. قبول دارم كه در دفاع مشكل داريم و بايد ياد بگيريم همانطور كه خوب حمله مى كنيم خوب هم دفاع كنيم."

قطبى همچنين در مورد ديدار با تيم برق گفته بود: "برق اين فصل بسيار سخت كوش، جوان و حادثه ساز نشان داده است ولى به تيم خودم ايمان دارم و مطمئن هستم بالاى جدول را از آن خودمان خواهيم كرد."

قرمزها در پايان هفته دهم با ۱۵ امتياز در رده ششم جدول رده بندى قرار داشتند.

برخلاف بازى هاى گذشته پرسپوليس در ديدار با برق شيراز تمام بازيكنانش را به جز ابراهيم توره كه هنوز به ايران برنگشته، در اختيار داشت. كريم باقرى، عليرضا نيكبخت واحدى و مهدى واعظى با رهايى از مصدوميت و مازيار زارع پس از محروميت در بازى قبل به تركيب تيمشان بازگشتند.

در مقابل، برق شيراز تنها تيم بدون شكست ليگ هشتم بود و پس از سپاهان اصفهان دومين حط دفاعى موفق ليگ را در اختيار داشت.

اين تيم هفته گذشته استقلال تهران را در ورزشگاه آزادى متوقف كرد و با ۱۹ امتياز از ۹ بازى در رتبه سوم جدول ايستاده بود.

محمد عباسى، سرمربى برق شيراز پيش از ديدار تيمش با پرسپوليس گفته بود: "پرسپوليس تيم بزرگى است و ما قطعا مثل بازى با استقلا‌ل، روز سختى در پيش داريم، اما شناخت من از اين تيم زياد است و برنامه خاصى براى مقابله با آنها دارم."

عباسى معتقد بود استفاده از تجربه مجيد جلالى، سرمربى فولاد خوزستان، بهترين راه براى حمله به پرسپوليس است: "فولا‌د روى عمق دفاع پرسپوليس كار كرد و نتيجه گرفت. وقتى مجيد جلا‌لى كه استاد من است چنين تصميمى مى‌گيرد حتما دفاع پرسپوليس چنين ضعفى دارد و ما مى‌توانيم از اين نقطه به آنها آسيب بزنيم."

تيم برق در اين ديدار حميد جعفرى و محسن نيك خواه، دو بازيكن كليدى خود را در اختيار نداشت.

گزارش بازى

در ۲۰ دقيقه ابتدايى نيمه نخست بازى سرعت بالايى نداشت.

پرسپوليس كه بازى را با احتياط و منطقى آغاز كرده بود در دقيقه ۲۴ به دنبال اولين حمله جدى خود به گل رسيد؛ شوت على كريمى ابتدا توسط دروازه بان برق دفع شد، توپ در تلاش مجدد كريمى به مدافع برق برخورد كرد و بالاخره در برگشت كريمى توپ را درون دروازه برق شيراز جاى داد.

حملات برق شيراز پس از دريافت گل بيشتر شد، اما در دقيقه ۳۹ پرسپوليس روى اشتباه دروازه بان برق گل دوم را به ثمر رساند؛ كريم باقرى در حالى كه دروازه بان از دروازه بيرون آمده بود با ضربه سر توپ را درون دروازه خالى فرستاد تا نيمه اول ۲ -۰ به سود پرسپوليس تمام شود.

برق شيراز در نيمه دوم بهتر كار كرد و با ارايه يك بازى هجومى در صدد جبران دو گل خورده بود.

اما پرسپوليس نيز موقعيت هایی برای گلزنى داشت: در دقيقه ۵۳ شوت محكم مازيار زارع از نيمه زمين به تير افقى دروازه برق برخورد كرد و ۲ دقيقه بعد نيز دى كارمو موقعيتى تك به تك با دروازه بان را از دست داد.

حملات برق شيراز در دقيقه ۷۳ نتيجه داد و مسعود نظر زاده روى پاس موثر مهدى شيرى با ضربه اى آرام توپ را وارد دروازه پرسپوليس كرد.

با این حال برق دردقيقه ۷۵ که حركت محمد منصورى (تعویض به جای کریم باقری در نیمه دوم) از بين دو مدافع برق منجر به اعلام ضربه پنالتى به سود پرسپوليس شد، امید خود برای به تساوی کشاندن مسابقه را بر باد دید.

نيكبخت واحدى که در اين نيمه به جاى دى كارمو به زمين آمده بود، ضربه پنالتى را به گل تبديل كرد، و با بی نتیجه ماندن تلاش هاى تيم برق اين ديدار ۳-۱ به سود پرسپوليس تمام شد.

اين برد تا حدود زيادى از انتقادات نسبت به پرسپوليس خواهد كاست و اين تيم را از بحران خارج مى كند.

پرسپولیس با ۱۸ امتياز به رده پنجم صعود كردند تا رقابت ها در صدر جدول جذاب تر شود.

برق شيراز نيز با وجود تحمل اولين شكست اين فصل، در رتبه سوم باقى ماند.

در حاشيه

على دايى، سرمربى تيم ملى فوتبال ايران براى تماشاى اين مسابقه به ورزشگاه رفته بود و حضور او در رختكن پرسپوليس و ديدار با على كريمى از حاشيه هاى جالب اين ديدار بود.

دايى در اين زمينه گفت كه با كسى قهر نبوده كه بخواهد براى آشتى به ورزشگاه آزادى بيايد.

على كريمى نيز گفت: " در ايران هميشه اتفاقات خوبى مى افتد و آدم را غافلگيرمى كند. من از ديدن آقاى دايى در رختكن غافلگير شدم."

كريمى نيز تاكيد كرد كه با كسى قهر نبوده كه نيازى به آشتى باشد و همچنين افزود براى هميشه از تيم ملى خداحافظى كرده است: " تصميمم را از قبل گرفته ام و ديگر نمى خواهم براى تيم ملى بازى كنم. اين تصميم مربوط به زمان فعلى نيست و براى هميشه از تيم ملى خداحافظى كرده ام."

آمار بازی

پرسپوليس تهران موقعيت خطرناك - ۶ كرنر -۳ آفسايد - ۱ كارت زرد - ۳

برق شيراز موقعيت خطرناك - ۳ كرنر - ۸ آفسايد - ۰ كارت زرد - ۲

در ديگر بازى هاى هفته يازدهم اين نتايج به دست آمد:

داماش (پگاه) گيلان ۰ - فولاد حوزستان ۱ سايپاى كرج ۱ - مس كرمان ۱

مطالب مرتبط