ان بی ای: تلویزیون در خدمت داوران

داوران ان بی ای
Image caption پیش از این داوران ان بی ای می بایست تصمیم های حساس را با مشاوره اتخاذ می کردند

هیئت رئیسه سازمان لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا (NBA) مجوز استفاده از بازپخش تصاویر تلویزیونی برای تصمیم گیری در جریان بازی های فصل آتی این لیگ را صادر کرد.

بر اساس این تصمیم داوران اجازه خواهند داشت با استفاده از تصاویر تلویزیونی از جمله در باره اینکه آیا پرتابی از درون یا بیرون قوس سه امتیازی پرتاب شده و یا اینکه خطا بر روی بازیکن در حال پرتاب در خارج یا داخل این قوس رخ داده تصمیم بگیرند.

این تصمیم مورد استقبال مربیان لیگ NBA قرار گرفته است.

از جمله فیل جکسون مربی لس آنجلس لیکرز، نایب قهرمان فصل گذشته این لیگ، گفت: "ابه نظر من ین مسئله در پایان هر بازی بسیار مهم می شود."

"ما 30 سال است که با خط سه امتیازی بازی می کنیم و اشتباه رخ می دهد. بازیکن از زمین خارج می شود، یا بیش از سه ثانیه زیر حلقه می ماند، مشکلات شبیه به این زیاد هستند."

صاحبان تیم های NBA در جلسه خود همچنین تصویب کردند که اگر در ثانیه های پایانی یک وقت اضافه ساعت مسابقه دچار مشکل شود از تصاویر ضبط شده استفاده کنند تا داوران بتوانند تصمیم بگیرند که آیا در این ثانیه ها و در صورت توقف بازی توسط داور به هر دلیل، آیا زمان بیشتری در اختیار بازیکنان قرار دارد یا وقت بازی را باید تمام شده تلقی کرد.

تا پیش از این داوران موظف بودند با بازسازی ذهنی صحنه بازی توسط مشاوره با یکدیگر و بدون استفاده از تصاویر تلویزیونی در باره ادامه بازی تصمیم بگیرند، اما این قانون در مرحله حذفی فصل قبل و در مسابقه ای در کنفرانس شرق این لیگ میان اورلاندو و دیترویت باعث ایجاد جنجال گسترده ای شد.

Image caption فیل جکسون مربی لیکرز از تصمیم جدید لیگ NBA استقبال کرد

فیل جکسون با اشاره به نحوه استفاده از تصاویر تلویزیونی در لیگ فوتبال آمریکایی NFL گفت: "اینکه این تصمیم چه تبعاتی ایجاد می کند و نحوه انجام آن نیز جالب است. چون در فوتبال [آمریکایی] پیش می آید که یک بازی به دلیل بررسی تصاویر از سوی داور گاه تا 15 دقیقه بیشتر طول کشیده است."

او همچنین توضیح داد که بر اساس قانون جدید "فردی بخصوص از سوی باشگاه باید کنار زمین بنشیند و در صورت لزوم با کامیون کارگردان تلویزیونی تماس بگیرد و برای تماشاچیان حاضر در سالن هم اعلام کند که چه اتفاقی افتاده است. داور هم باید سیگنالی داشته باشد و کار بازبینی تصاویر باید در جریان یک تایم اوت صورت گیرد."

فصل جدید مسابقات بسکتبال حرفه ای آمریکا از روز سه شنبه 28 اکتبر آغاز می شود.