محرومیت چهار ساله تیم بسکتبال با ویلچر ایران

تیم بسکتبال با ویلچر ایران در پارالمپیک پکن
Image caption مقام های ایرانی تصمیم فدراسیون بین المللی بسکتبال با ویلچر را سیاسی خوانده اند

فدراسیون بین المللی بسکتبال با ویلچر، تیم ایران را به خاطر خودداری از شرکت در بازی مرحله یک چهارم نهایی پارالمپیک پکن برای چهار سال محروم و مبلغ پنج هزار دلار جریمه کرده است.

تیم بسکتبال با ویلچر ایران روز 13 سپتامبر گذشته از رو در رو شدن با تیم آمریکا سر باز زد و از مسابقات کنار رفت.

مقام های ایرانی گفتند که علت خروج از مسابقات تغییر برنامه بازی ها بود اما کمیته بین المللی پارالمپیک آن زمان گفت که ایران از مسابقات خارج شد زیرا "از نتیجه قرعه در مرحله ضربدری و برنامه متعاقب آن" راضی نبود.

این اشاره ای بود به احتمال رویارویی ایران با اسرائیل در صورت پیروزی بر آمریکا. اما اسرائیل مسابقه به کانادا را باخت و به نیمه نهایی نرسید.

ایران گفته بود که در اعتراض به تغییر ساعت بازی مسابقات را ترک می کند.

بازی ایران و آمریکا در مرحله یک چهارم نهایی اصلا قرار بود در ساعت 11:15 صبح پس از بازی کانادا و اسرائیل در ساعت 9:00 صبح برگزار شود. اما زمان شروع دو بازی جابجا شد بدون آنکه توضیحی در مورد علت آن داده شود.

مقام های ایرانی آن زمان گفتند که هدف این تغییر محروم کردن "تیم ایران را از فرصت های خوب در ساعات پربیننده پخش تلویزیونی" بوده است.

اکنون با گذشت یک ماه و نیم از آن ماجرا، فدراسیون بین المللی بسکتبال با ویلچر می گوید پس از بررسی مکاتبات میان ایران و کمیته فنی تورنمنت پکن تصمیم به محروم کردن ایران رفته است. به علاوه جریمه ای پنج هزار دلاری برای ایران تعیین شد.

براساس این تصمیم، سازمان بسکتبال با ویلچر ایران تا اول ژانویه 2013 از شرکت در فعالیت های فدراسیون بین المللی بسکتبال با ویلچر از جمله رقابت های باشگاهی سایر اعضای این فدراسیون و حتی تورنمنت های دوستانه محروم خواهد بود. فدراسیون بسکتبال با ویلچر ایران تا دو ماه وقت دارد از این حکم تجدید نظر بخواهد.

یک مقام ایرانی در واکنش به این تصمیم آن را سیاسی خوانده است.

جلال یحیی زاده رئیس کمیته تربیت بدنی و جوانان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا (دانشجویان) این حادثه را "تلخ" توصیف کرد.

وی گفت: "چون روح حاکم برخورد در آن زمان و هم چنین برخورد و محرومیتی که در حال حاضر صحبت شده کاملا سیاسی است باید با ادله و منطق و استدلالی که همواره داشته ایم و در این موضوع هم داریم با آن مجامع بین المللی ورزشی صحبت کنیم تا این گونه به سادگی و سهولت و به خاطر برخی از مسائل سیاسی، ما را دچار محرومیت و محدودیت نکنند."

با این حال وی مسئولان ورزشی ایران را بی تقصیر ندانست چرا که گفت "باید از مسئولان پرسید چرا آن اتفاق رخ داد" و افزود: "باید در مدیریت های ورزشی خود بیشتر دقت کنیم تا اصولا این موارد که در برخی مواقع دیگر هم به شکل ها و به دلایل دیگری در مورد برخی تیم های ما صورت گرفته بود، تکرار نشود."

خروج تیم ایران از آن مسابقات با انتقادهایی در داخل مواجه شده است. سایت خبری تابناک در گزارشی در این باره نوشته است: "اگر چه مسئولین فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین در اظهار نظرهایی شتاب زده، این رای را سیاسی خواندند اما واقعیت آن است که ترکش هایی که بسکتبال با ویلچر ایران را پنج سال فلج خواهد کرد، با بی تدبیری مسئولین فدراسیون سراغ این رشته آمده است."