'انتخابات کمیته ملی المپیک ایران خلاف قانون است'

مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور انتخابات کمیته ملی المپیک را که روز گذشته انجام شد، خلاف قانون دانست.

در این انتخابات محمد علی آبادی، رئیس سازمان تربیت بدنی توانست به عنوان رئیس جدید کمیته ملی المپیک ایران انتخاب شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این مورد به خبرنگاران گفته است که این انتخاب خلاف قانون به شمار می رود.

اشاره آقای پورمحمدی به دو شغله شدن آقای علی آبادی باز می گردد که طبق قوانین جمهوری اسلامی ممنوع است اگرچه در بدنه دولت افراد دو شغله سال هاست فعالیت می کنند. چندی پیش این مساله در مورد غلامحسین الهام، وزیر دادگستری و حقوقدان شورای نگهبان نیز مطرح شده بود.

آقای پورمحمدی گفته است که فعالیت همزمان در کمیته ملی المپیک، فدراسیون های ورزشی، هیات های ورزشی و باشگاه هایی که اکثر سهام آنها متعلق به دولت و نهادهای عمومی است موضوعی است که وجود دارد و درست نیست. او افزود که حضور مقام های دولتی در مسئولیت های وزرشی با مشکل قانونی مواجه است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزوده که این سازمان تنها به تذکر به رئیس سازمان تربیت بدنی اکتفا نخواهد کرد و جلوی نقض قانون را خواهد گرفت.

او در عین حال خاطرنشان کرد که برای رفع موانع قانونی، از رئیس مجلس و رئیس جمهور خواسته شده تا در این مورد لایحه ای دو فوریتی تهیه کنند تا مشکل موجود حل شود.

آقای پورمحمدی افزود اگر قانون اصلاح نشود، از این افراد خواهیم خواست تا از مسئولیت های خود انصراف دهند.

محمد علی آبادی در حالی در انتخابات کمیته ملی المپیک بیشترین رای را ( 56 رای از 66 رای ) را به دست آورد که رقیب نزدیکی نداشت و دیگر کاندیداهای این سمت کنار رفته بودند. رضا قراخانلو رئيس پیشین كميته ملی المپيک تنها هشت رای کسب کرد.

انتخاب رئیس سازمان تربیت بدنی از زمانی که او نامزدی خود را برای این سمت اعلام کرد، قطعی به نظر می رسید. پیش از این هم در مقاطعی، روسای سازمان تربیت بدنی به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک فعالیت کرده اند.

آقای پورمحمدی که در ماه آوریل سال جاری از وزارت کشور استعفا داد طی هفته های اخیر چندین بار از دولت انتقاد کرده است.

گفته می شود که در جریان برگزاری انتخابات مجلس هشتم، آقای پور محمدی نسبت به برگزاری انتخابات و بروز برخی تخلفات اعتراض داشت و این اعتراض را به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران نیز منتقل کرده بود.

ناخشنودی رئیس جمهوری از گزارش مستقیم آقای پورمحمدی به "یک مقام بلند پایه نظام" علت اصلی برکناری یا استعفای وزیر وقت کشور اعلام شد.

بعد از آن آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، در روز سوم ژوئیه با صدور حکمی مصطفی پورمحمدی را به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب کرد.

مطالب مرتبط