تاتنهام در دقیقه 90 لیورپول را از صدر پایین آورد

لیگ برتر انگلستان
Image caption رومن پاولیوچنکو بار دیگر برای تاتنهام گل زنی کرد

تاتنهام با پیروزی2-1 مقابل لیورپول، صدرنشین لیگ برتر انگلستان، خود را از انتهای جدول بالاتر کشید.

در هفته یازدهم مسابقات این لیگ، تاتنهام در استادیوم وایت هارت لین شهر لندن و در شبی بارانی، در دقیقه سوم مسابقه و با شوت که درک کویت، بازیکن هلندی لیورپول از میهمان خود عقب افتاد.

اما با وجود آنکه پس از آن تیر دروازه تاتنهام دو بارتوسط استیون جرارد کاپیتان لیورپول به لرزه درآمد و لیورپول عمدتا تیم غالب میدان بود، شرایط به سود تیم تازه متحول شده تاتنهام تغییر کرد.

در دقیقه 70 مسابقه جیمی کرگر، مدافع تیم لیورپول و تیم ملی انگلستان در حالی که برای دفع یک ضربه کرنر تاتنهام بالاتر از دیگر بازیکنان از زمین بلند شده بود، به اشتباه توپ را درون دروازه خودی جای داد.

هر چند بازیکنان تاتنهام در پی این گل احساسات چندانی بروز ندادند اما آنها که چند روز قبل موفق شدند در دیداری شگفت انگیز و در لحظات آخر مسابقه با آرسنال نتیجه باخته را با تساوی 4-4 عوض کنند، می دانستند پیروزی دور از دسترس نیست.

رومن پاولیوچنکو مهاجم روس تاتنهام می توانست اشتباه پپه رینه دروازه بان لیورپول در ارسال توپ برای او را به گل تبدیل کند، اما با وجود ناکامی، در دقیقه 90 مسابقه و پس از آنکه رینا ضربه درن بنت را در داخل محوطه جریمه لیورپول دفع کرد، بنت از سمت راست دروازه لیورپول و نزدیکی خط عرضی میدان توپ را به عقب و مقابل خط شش قدم دروازه لیورپول ارسال کرد تا پاولیوچنکو گل پیروزی بخش را به ثمر برساند و نوار پنج پیروزی پیاپی لیورپول را قطع کند.

به این ترتیب تاتنهام هم توانست شمار امتیازات کسب کرده خود در سه بازی اخیر و پس از ورود هری ردنپ بعنوان سرمربی جدید این تیم را به هفت برساند.

چلسی دوباره صدر نشین شد

در همین حال چلسی که تنها دو بازی قبل با شکست خانگی مقابل لیورپول صدر جدول را به این رقیب واگذار کرده بود، با کسب نتیجه 5-0 مقابل ساندرلند از موقعیت به دست آمده به بهترین وجه استفاده کرد.

پیش از مسابقه لوئیز فیلیپه اسکولاری از تیم خود انتقاد کرده بود که نمی تواند تیم هایی را که "تنها برای دفاع کردن" به استادیوم استمفورد بریج می آیند، با اختلاف شکست دهد، اما سه گل از نیکولاس آنلکا و گل هایی از الکس و فرنک لمپارد ساندرلند را به زانو درآورد.

تیم میهمان از ابتدا بازی در رساندن توپ به زمین چلسی با مشکل مواجه بود و تنها پرسش این بود که آیا چلسی می تواند راه خود را از میان دفاع ساندرلند بگشاید و اگر می تواند، چند بار این حادثه رخ خواهد داد.

گلالکس هزارمین گل چلسی در لیگ برتر بود و گل فرانک لمپارد هم صدمین گل این بازیکن در این لیگ به شمار می رفت.

اوت دستی، کابوس آرسنال

استوک سیتی تیم تازه وارد به لیگ برتر انگلستان آرسنال، تیم سوم جدول را شکست داد.

استوک که بیش از هر تیم دیگری در لیگ برتر از پرتاب های اوت بلند استفاده می کند و 45 درصد از گل های این تیم هم با استفاده از همین تاکتیک به دست آمده، مقابل آرسنال نیز دوبار از همین تاکتیک استفاده کرد.

آرسنال که ترکیب خود را با هدف مقابله با جثه بزرگ بازیکنان استوک سیتی انتخاب کرده بود و تئو والکات و رابین فن پرسی بازیکنان گل ساز و گل زن خود را بر روی نیمکت نشانده بود، در برابر ریکاردو فولر و ممدی سیدیبه، دو مهاجم استوک با مشکل مواجه بود.

و همین مسئله در دقیقه یازدهم مسابقه که در زمین استوک برگزار شد، آرسنال را با مشکل مواجه کرد؛ روری دلپ که پرتاب های بلند استوک توسط او انجام می شود، توپ را از سمت راست دروازه آرسنال، از اوت بر روی دروازه ارسال کرد که کولو توره، ناتوان از کنترل صحیح فولر و توپ، با سر توپ را دور از دستان آلمونیا، دروازه بان آرسنال، درون دروازه خودی قرار داد.

استوک دوبار دیگر با تکرار حربه ارسال های بلند به آرسنال هشدار داد، اما بی توجهی آرسنال به این هشدار باعث شد این تیم در دقیقه 73 بار دیگر با پرتابی بلند به گل دست یابد.

اخراج رابین فن پرسی تنها 12 دقیقه پس از حضور او در زمین بعنوان بازیکن تعویضی کار آرسنال را دشوار کرد و هر چند این تیم در دقیقه 90 توانست با گل کلیشی اختلاف را کاهش دهد اما کیفیت تیمی که استحاق برد را داشته باشد، نداشت.

استوک با این پیروزی تا مکان دوازدهم جدول بالا رفت.

و در دیگر بازی حساس این روز منچستریونایتد هال سیتی را 4-3 شکست داد تا به مکان سوم جدول برسد.

هال سیتی و یونایتد، تیم های چهارم و پنجم جدول در شرایطی در استادیوم اولدترافورد به دیدار هم رفتند که پیش از این مسابقه هال سیتی دو امتیاز بیشتر از تیم میزبان داشت و تا کنون خارج از خانه نباخته بود.

اما بازیکنان گران قیمت منچستریونایتد به ویژه در نیمه اول سطح بالاتری از فوتبال را به نمایش گذاشتند و نه تنها در دقیقه سوم بازی با شوت زمینی کریستیانو رونالدو از میهمان پیش افتادند، بلکه در پایان این نیمه 3-1 از حریف شگفتی ساز خود پیش بودند.

با این حال افزایش فشار هال سیتی در نیمه دوم نتیجه را به 4-3 تغییر داد و تنها بخت مانع کسب یک امتیاز از سوی هال سیتی شد.

مطالب مرتبط