مدعیان تهرانی متوقف شدند

در نخستين روز مسابقات هفته چهاردهم ليگ برتر فوتبال ايران، استقلال تهران در انزلى مقابل ملوان، و پرسپوليس نيز در ورزشگاه آزادى مقابل صبا باترى به تساوى ۲-۲ دست یافتند.

دو تيم پرطرفدار پايتخت در حالى برابر حريفان خود متوقف شدند كه پيروزى در اين هفته براى هر دو تبم اهميت زيادى داشت؛ آبى ها با برد برابر ملوان مى توانستند در صدر جدول رده بندى بايستند و قرمز ها نيز براى ماندن در جمع مدعيان جز شكست صبا باترى چاره اى نداشتند.

پس از اين دو ديدار، استقلال با ۲۵ امتياز و يك بازى بيشتر به رده دوم جدول صعود كرد و پرسپوليس نيز با ۲۲ امتياز پس از پيكان قزوين، استقلال تهران و ذوب آهن اصفهان در رده چهارم باقى ماند.

استقلال تهران و ملوان انزلى

Image caption ملوان مانع صدرنشینی استقلال شد

پيش از اين مسابقه، شرايط به سود استقلال تهران پيش بينى مى شد؛ آبى ها در ادامه روند صعودى خود، در دو هفته گذشته دو صدرنشين ليگ را شكست داده بودند و با ۲۴ امتياز در رتبه سوم جاى داشتند.

در مقابل تيم ملوان انزلى با ۱۳ امتياز به فاصله يك پله از قعر جدول، در رده شانزدهم قرار گرفته بود. اما پيروزى هفته گذشته در دربى گيلان برابر داماش تا حدود زيادى براى اين تيم روحيه بخش بود.

استقلال تهران در اين ديدار مجتبى جبارى را به دليل مصدوميت در اختيار نداشت.

قضاوت اين ديدار را مسعود مرادى بر عهده داشت كه پس از چند هفته غيبت به داورى هاى ليگ بازگشته است.

تيم ملوان نيمه نخست را هجومى آغار كرد و در دقيقه ۲۸ از روى نقطه پنالتى به گل رسيد؛ به دنبال خطاى مدافع استقلال روى جلال رافخايى در محوطه جريمه، داور ضربه پنالتى اعلام كرد كه توسط رافخايى به گل تبدیل شد.

استقلال پس از دريافت گل حملات زيادى روى دروازه حريف تدارك ديد و در نهايت در دقيقه ۳۳ به گل تساوى رسيد؛ سياوش اكبر پور روى كرنر ارسالى از سمت راست با ضربه سر توپ را درون دروازه ملوان فرستاد و نيمه نخست با تساوى ۱-۱ تمام شد.

حملات استقلال در نيمه دوم ادامه داشت، اما تيم ملوان روى يك ضد حمله بازيكنان استقلال را غافلگير كرد و به گل برترى رسيد؛ در دقيقه ۷۸ محمد نزهتى با عبور از دو مدافع استقلال با شوتى محكم دروازه را باز كرد.

امير قلعه نويى كه به شدت از دريافت اين گل عصبانى بود، بلافاصله ميثم منيعى و پژمان منتظرى را كه در دریافت گل مقصر بودند تعويض كرد.

تماشاگران ملوان پس از کسب برترى، به شدت تيم خود را تشويق ميكردند، اما عليرضا عباسفرد در دقيقه سوم وقت اضافه موفق به گلزنى براى آبى پوشان شد؛ به دنبال ارسال بلند جان واريو ، آرش برهانى در محوطه جريمه صاحب توپ شد و پاس موثر او را عباسفرد به گل تبديل كرد تا استقلال در دقايق پايانى از يك شكست فرار كند.

پرسپوليس تهران و صبا باترى قم

Image caption افشین قطبی پس از مسابقه گفت حاضر است بدون درنگ جای خود را به لوکا بوناچیچ بدهد

بلافاصله پس از بازى استقلال و ملوان، سوت ديدار پرسپوليس و صبا باترى زده شد و قرمزها كه پس از شكست برابر مقاومت سپاسى در شيراز، هفته اى پر حاشيه راگذرانده بودند به مصاف تيم صبا باترى رفتند كه با ۱۶ امتياز در رتبه دهم قرار داشت.

فيروز كريمى، سرمربى تيم صبا باترى كه در هفته ششم استقلال تهران را شكست داده بود، اين بار تيمش را براى پيروزى مقابل پرسپوليس به ميدان فرستاد.

تقابل شيث رضايى، بازيكن اين فصل صبا باترى با تيم سابقش از نكات جالب اين ديدار بود، رضايى فصل گذشته توسط افشين قطبى از ليست بازيكنان پرسپوليس كنار گذاشته شده بود.

در حالی كه در ۱۵ دقيقه ابتدايى نيمه نخست، بازى آرام و در ميانه ميدان جريان داشت، عليرضا نيكبخت واحدى اولين فرصت گلزنى اين ديدار را در دقيقه ۱۸ به گل برترى پرسپوليس تبديل كرد و روى ارسال موثر پتروويچ از سمت چپ با ضربه سر دروازه صبا باترى را باز كرد.

صبا باترى براى جبران گل خورده تلاش زيادى كرد و دو فرصت مناسب را نيز از دست داد؛ در دقيقه ۳۵ شوت مهاجم اين تيم به تير افقى دروازه پرسپوليس برخورد كرد و ۶ دقيقه بعد نيز شوت محكم اميرحسين فشنگچى به تير عمودى دروازه پرسپوليس برخورد كر تا اين نيمه با برترى ۱-۰ پرسپوليس پايان يابد.

نيمه دوم را صبا باترى تهاجمى شروع كرد و توانست در دقيقه ۵۷ با ضربه سر فريدون فضلى به گل تساوى دست يابد.

اما ۸ دقيقه بعد نيكبخت مجددا پرسپوليس را پيش انداحت؛ به دنبال خطا روى على كريمى، يك ضربه ايستگاهى به سود اين تيم اعلام شد و ضربه كاشته نيكبخت مستقيم وارد دروازه صباباترى شد.

بازيكنان صبا در ادامه حملات خود بار ديگر توسط فضلى بازى را به تساوى كشاندند؛ فضلى با عبور از دروازه بان و مدافع پرسپوليس توپ را داخل دروازه پرسپوليس فرستاد.

در دقيقه ۸۶ نيز محسن بياتى نيا در مصافى تك به تك با دروازه بان پرسپوليس توپ را به تير عمودى دروازه كوبيد تا در نهايت اين ديدار نيز با تساوى ۲-۲ خاتمه يابد.

صبا باترى به دنبال هشتمين تساوى اين فصل خود، با يك پله صعود در رده نهم قرار گرفت.

هفته چهاردهم رقابت هاى ليگ برتر، روز جمعه ۷ نوامبر (۱۷ آبان) با برگزارى ۷ ديدار پيگيرى خواهد شد و در مهمترين بازى ها، تيم صدر نشين پيكان مهمان فولاد خوزستان است و ذوب آهن اصفهان نيز كه در رده دوم جدول قرار دارد، در مشهد به ديدار تيم پيام مى رود.

مطالب مرتبط