بزرگان فوتبال انگلستان متوقف شدند

آرسنال
Image caption آرسنال تا مقطع جاری لیگ برتر انگلستان دو بازی بیشتر از کل فصل گذشته شکست خورده است

هفته چهاردهم مسابقات لیگ برتر انگلستان در سال 2008 به عنوان روزی که "چهار بزرگ" این لیگ مقابل حریفانی ضعیف تر متوقف شدند، در خاطر علاقمندان پرخرج ترین لیگ فوتبال جهان باقی خواهد ماند.

چلسی صدر نشین جدول لیگ در استادیوم اسمتفورد بریج در شهر لندن، مقابل تیم ضعیف نیوکاسل متوقف شد، تیم میانه جدولی فولام در استادیوم انفیلد لیورپول، تیم دوم جدول را ناکام گذاشت و استون ویلا در زمین خود به منچستریونایتد، تیم سوم جدولد اجازه نزدیکتر شدن به دو صدر نشین لیگ برتر انگلستان را نداد.

اما بدترین نتیجه نصیب آرسنال شد که در شهر منچستر، هفته بد خود را با نتیجه ای بدتر به پایان برد.

آرسنال که پس از تحمل انتقادهای تند ویلیام گالاس، کاپیتان و مدافع خود، شاهد خلع او از مقام کاپیتانی از سوی آرسن ونگر مربی تیم بود، بدون گالاس در قلب دفاع سه بار دروازه خود را مقابل تیمی فرو ریخته دید که تنها در یک بازی از پنج بازی اخیر خود پیروز شده بود.

گالاس بازیکنان هم تیمی خود را متهم کرده بود که از روحیه تیمی و شجاعت کافی برای پیروزی برخوردار نیستند و در مقاطعی از مسابقه مقابل منچسترسیتی، آرسنال، هرچند بدون فابرگاس، آده بایور و تئو والکات، نتوانست نظر کاپیتان پیشین خود را نادرست نشان دهد.

از میان موقعیت های متعددی که منچسترسیتی در اختیار داشت، استیون آیرلند در آخرین دقایق نیمه اول و در پی اشتباه بازیکنان آرسنال در دفع توپی مقابل محوطه جریمه مقابل دروازه تیم میهمان صاحب توپ شد و گل اول سیتی را به ثمر رساند.

در نیمه دوم روبینیو ، ستاره گرانقیمت منچسترسیتی، کار را برای مانوئل آلمونیا، دروازه بان آرسنال که بازوبند کاپیتانی را در دست داشت دشوار تر ساخت و در دقیقه 56 و در جریان یک ضد حمله، پاسی نفوذی را پشت مدافعان در حال عقب نشینی آرسنال دریافت کرد و از حاشیه محوطه جریمه، با ارسال توپ قوس دار از بالای سر آلمونیا که دروازه را ترک کرده بود، گل دوم را وارد دروازه آرسنال کرد.

منچسترسیتی موقعیتهای دیگری را در ضد حملات و پاس های نفوذی از دست داد و حتی یک گل خود را با اعلام آفساید از سوی خط نگهدار مردود دید، اما در نهایت در وقت تلف شده بازی، استوریج، بازیکنی که تنها دقایقی پیشتر جایگزین روبینیو شده بود، با خطا در محوطه جریمه آرسنال متوقف شد و با فریب دادن آلمونیا در ضربه پنالتی، یک پیروزی گرانقیمت برای منچسترسیتی را تثبیت کرد.

این پنجمین شکست آرسنال در فصل جاری بود. آرسنال در کل فصل گذشته لیگ برتر انگلستان در سه بازی شکست خورده بود.

آرسنال در شرایطی این شکست را تجربه کرد که نه تنها در 22 بازی اخیر خود مقابل منچسترسیتی تنها یک بار به این تیم اجازه برد داده بود، بلکه منچسترسیتی هم در فصل جاری عملکرد دفاعی بسیار ضعیفی داشته و در 10 بازی اخیر خود پیش از مسابقه با آرسنال در هشت بازی دروازه این تیم حداقل دوبار باز شده بود.

خشکسالی برای سه تیم برتر

چلسی صدر نشین لیگ برتر انگلستان یکی از سه تیم برتر لیگ بود که نتوانست به نتیجه ای بهتر از تساوی بدون گل دست یابد.

این تیم در شرایطی میزبان نیوکاسل بود که نیوکاسل در 11 بازی اخیر خود تنها یک بار توانسته بود دروازه خود را بسته نگهدارد و در برابر میزبان از دهم فوریه سال 2008 که در مسابقات فصل گذشته مقابل لیورپول به نتیجه مشابه دست یافت، تاکنون در هیچ مسابقه دیگری در این لیگ بازی را بدون زدن گل به پایان نبرده بود.

اما دفاع سمج نیوکاسل، مردود اعلام شدن یک گل چلسی از سوی خط نگهدار (آفساید) و بی نتیجه ماندن اعتراضات چلسی به حادثه ای که در آن دروازه بان نیوکاسل ضربه آزاد فرانک لمپارد را روی خط دروازه مهار کرد، باعث شد چلسی دست خالی از میدان خارج شود.

بازی خانگی لیورپول تیم دوم جدول هم مقابل فولام با نتیجه 0-0 به پایان رسید.

فولام که در پنج بازی خارج از خانه خود در فصل جاری تنها یک امتیاز کسب کرده بجز در دو موقعیت جدی برای شکست دادن لیورپول برای اولین بار در استادیوم انفیلد، تقریبا در کل بازی شاهد برتری بازیکنان لیورپول بود اما تلاش دو تیم بی نتیجه ماند.

Image caption استون ویلا در دفاع و حمله موفق بود

منچستریونایتد هم در زمین استون ویلا در استفاده از موقعیت موجود برای کم کردن فاصله با دو صدر نشین لیگ ناتوان بود و نتوانست تاکتیک سیال تیم مارتین اونیل را خنثی کند.

استون ویلا که 12 بازی اخیر خود مقابل منچستریونایتد را با شکست به پایان برده بود، کار را در شرایطی آغاز کرد که در جدول لیگ با تنها یک امتیاز اختلاف پایینتر از منچستریونایتد قرار داشت، اما در مقاطع اولیه بازی، اختلاف عملکرد آنها حتی به این اندازه هم کم نبود.

استون ویلا در این بازی در هنگام دفاع از تاکتیک 1-5-4 استفاده می کرد و در حمله این تاکتیک به 3-3-4 تغییر می یافت که این مسئله مشکلاتی را برای میهمان بلند آوازه آن ایجاد کرد.

در نهایت تساوی بدون گل به استون ویلا امکان داد تا به کمک شکست آرسنال، خود را به جمع چهار تیم برتر لیگ برساند.

مطالب مرتبط