ذوب آهن قهرمان نيم فصل ليگ برتر شد

توره
Image caption توره در حال شادی پس از زدن گل اول پرسپولیس

در هفته پايانى نيم فصل نخست هشتمين دوره مسابقات ليگ برتر، ذوب آهن اصفهان على رغم تساوى خانگى ۲-۲ برابر فولاد خوزستان در صدر جدول باقى ماند. پيكان قزوين مقابل مس كرمان ۱-۱ متوقف شد و در رتبه سوم قرار گرفت، پرسپوليس تهران نيز با پيروزى ۲-۱ برابر راه آهن شهررى به رده چهارم جدول رده بندى صعود كرد.

ذوب آهن اصفهان در حالى به ديدار تيم فولاد رفت كه كسب يك امتياز هم براى قهرمانى نيم فصل اين تيم كافى بود. منصور ابراهيم زاده، سرمربى ذوب آهن، در اولين تجربه سرمربى گرى در ليگ برتر حضور موفقى داشته و تنها ۲ باخت در كارنامه نيم فصل اول تيمش ثبت شده است.

در ديدار ذوب آهن و فولاد، ابتدا سجاد فيض اللهى در دقيقه ۳ براى فولاد گل زد. در نيمه دوم ذوب آهن با دو گل اسماعيل فرهادى در دقايق ۵۷ و ۶۴ پيش افتاد، اما محمد قاضى در دقايق پايانى بازى را به تساوى كشاند.

ذوب آهن با اين تساوى و كسب ۳۳ امتياز، عنوان قهرمان نيم فصل را به دست آورد تا ابراهيم زاده و شاگردانش با اميد فراوان در دور برگشت به مصاف حريفان روند. سابقه رقابت هاى ليگ نشان مى دهد به جز دوره هاى اول و سوم، قهرمان نيم فصل در پايان عنوان قهرمانى را به دست آورده است.

در ديگر مسابقه اين روز، تيم پيكان در قزوين ميزبان مس كرمان بود. پيكان صدرنشينى را در هفته پانزدهم از دست داد، پس از برد اين هفته استقلال برابر پيام هم يك پله ديگر در جدول پايين آمد و براى پس گرفتن جايگاه دوم و حفظ فاصله ۳ امتيازى با صدرنشين به پيروزى برابر مس كرمان نياز مبرمى داشت.

در اين ديدار، تيم ميهمان در دقيقه ۳۶ با گل روح الله بيگدلى پيش افتاد و پيكان تنها در دقيقه ۵۲ توسط سيد مهدى سيد صالحى موفق به گلزنى شد.

پيكان با ۲ امتيازى كه در اين بازى از دست داد، با ۳۰ امتياز پايين تر از استقلال در رده سوم ماند.

آخرين بازى هفته هفدهم بين تيم هاى پرسپوليس و راه آهن برگزار شد. هرچند راه آهن ميزبان اين بازى بود اما به دليل نبود ورزشگاه مناسب در شهر رى، مسابقه در ورزشگاه آزادى برگزار شد.

قرمزها در شرايطى مقابل تيم سيزدهم جدول قرار مى گرفتند كه هيات مديره پرسپوليس روزهاى پر حاشيه اى را بعد از استعفاى افشين قطبى مى گذراند؛ پس از آن كه داريوش مصطفوى در برنامه تلويزيونى نود مبلغ قرارداد قطبى را ۹۰۰ هزار دلار اعلام كرد، رييس سازمان ليگ اعلام كرد قراردادى كاملا متفاوت در اين سازمان ثبت شده و از آن جا كه اين امر خلاف آيين نامه سازمان است، از باشگاه پرسپوليس به كميته انضباطى شكايت خواهد كرد.

در اين شرايط، افشين پيروانى در سومين ديدار خود بعنوان سرمربى پرسپوليس در ليگ برتر، تلاش داشت تيمش با پيروزى برابر راه آهن از كورس رقابت با تيم هاى صدر جدول عقب نماند.

در نيمه نخست ، پرسپوليس برترى نسبى داشت و در دقيقه ۳۶ با استفاده از اشتباه خط دفاعى راه آهن به گل رسيد؛ ايوان پترويچ توپ را از سمت چپ روى دروازه فرستاد و ابراهيم توره بدون مزاحمت مدافعان با ضربه سر دروازه را باز كزد.

در اين نيمه، پتروويچ يك فرصت تك به تك با دروازه بان را نيز از دست داد.

نيمه دوم را دو تيم هجومى تر آغاز كردند و پس از آن كه توره در دقيقه ۵۷ يك موقعيت تك به تك ديگر را از دست داد، داور يك ضربه پنالتى به سود تيم راه آهن اعلام كرد و ضربه داوود حقى گل شد.

اما راه آهن تنها ۳ دقيقه توانست اين تساوى را حفظ كند؛ در دقيقه ۷۰ يك ضربه ايستگاهى پشت محوطه جريمه به سود پرسپوليس اعلام شد كه پس از سه دفع ناقص مدافعان و دروازه بان راه آهن با ضربه سر سپهر حيدرى به گل تبديل شد و بازى با برترى ۲-۱ قرمزها به پايان رسيد.

پرسپوليس با اين پيروزى يك پله صعود كرد و با ۲۹ امتياز در رده چهارم ايستاد.

در ساير بازى ها نيز نتايج زير به دست آمد:

مقاومت سپاسى شيراز ۱- سپاهان اصفهان ۰ داماش گيلان ۱- پاس همدان ۰ صبا باترى قم۲ - سايپاى كرج ۰ استقلال اهواز ۱- برق شيراز ۰

به اين ترتيب در پايان نيم فصل اول رقابت هاى ليگ برتر، تيم هاى ذوب آهن اصفهان، استقلال تهران، پيكان قزوين، پرسپوليس تهران و سپاهان اصفهان در رده هاى اول تا پنجم ايستادند و تيم هاى استقلال اهواز، ابومسلم مشهد، سايپاى كرج، داماش گيلان و پيام خراسان نيز به ترتيب در رتبه هاى چهاردهم تا هجدهم جدول قرار گرفتند. با توجه بازى هاى تيم ملى ايران، مسابقات نيم فصل دوم ليگ برتر بدون تعطيلى و به صورت فشرده از روز يكشنبه ۷ دسامبر پيگيرى خواهد شد.

مطالب مرتبط