استون ویلا مدعی جدید لیگ انگلستان

استون ویلا
Image caption استون ویلا در دقیقه 92 در جمع چهار تیم برتر باقی ماند

استون ویلا تیمی که در لیگ برتر انگلستان با سرعتی غیرقابل مقایسه با دیگران راه صعود را در پیش گرفته، در دیداری حساس آرسنال را متوقف کرد.

استون ویلا، تنها تیمی که در لیگ برتر بریتانیا توانسته ازشش بازی اخیر خود 14 امتیاز کسب کند، در خانه و به لطف گل دقیقه 92 زت نایت، مدافع بلند قد خود با آرسنال 2-2 مساوی شد تا کماکان با اختلاف 3 امتیاز از آرسنال در مکان سوم جدول لیگ برتر انگلستان باقی بماند.

در روز پس از کریسمس که همه تیم های لیگ برتر به میدان رفتند، استون ویلا در نیمه اول بدون تردید بهترین تیم بود؛ این تیم سه بار تیر دروازه آرسنال را لرزاند و موقعیت داشت تا با اختلاف زیاد نیمه اول را به سود خود خاتمه دهد، اما بر خلاف جریان بازی، دنیلسون، هافبک آرسنال در دقیقه 40 و در یکی از معدود مواردی که آرسنال در زمین استون ویلا صاحب توپ شد، مقابل چشم مدافعان استون ویلا توپ را به دست آورد و با نفوذ به داخل محوطه جریمه میزبان، دروازه این تیم را باز کرد.

در نیمه دوم آرسنال دچار تحول شد و تنها چهار دقیقه پس از شروع مجدد بازی، ابو دیابی در جریان یک ضد حمله از سمت راست دروازه استون ویلا، اختلاف را دو برابر کرد.

اما شرایط این بازی پرفراز و نشیب حدود 15 دقیقه بعد با خطای ویلیام گالاس، مدافع باتجربه آرسنال، در حاشیه محوطه جریمه دوباره تغییر کرد و یک ضربه پنالتی استون ویلا را صاحب یک گل ساخت.

پس از گل استون ویلا تنش در زمین به اندازه ای بالا گرفت که مارتین اونیل و آرسن ونگر مربیان دوتیم در کنار زمین درگیر مشاجره ای لفظی شدند که تنها با مداخله داور چهارم خاتمه یافت.

با این حال استون ویلا که اکثر کارشناسان پیروزی این تیم را مقابل آرسنال پیش بینی می کردند، دوباره کنترل زمین و توپ را در اخیتار گرفت تا در نهایت لحظاتی پیش از به صدا درآمدن سوت پایان بازی در جریان یک ضربه ایستگاهی درون محوطه جریمه آرسنال صاحب توپ شود و زت نایت، مدافع این تیم با استفاده از غفلت مدافعان میهمان، با پای چپ توپ را راهی دروازه آرسنال کند.

جنجال و تنش پس از بازی با اظهارات آرسن ونگر به اوج رسید که مسئولان تیم استون ویلا را متهم کرد در جریان گفتگویی با داور در نیمه مسابقه توانسته اند بر تصمیم های او اعمال نفوذ کنند.

آرسن ونگر گفت: "من دقیقا می دانم که چه اتفاقی افتاد. داور در نیمه مورد شماتت قرار گرفت و در نیمه دوم همه تصمیم های 50-50 را به نفع آنها سوت زد."

"تصمیم گرفتم صبر کنم و ببینم در نیمه دوم چه اتفاقی می افتد که البته همان شد که من فکر می کردم. استون ویلا هم تنها جایی نیست که این اتفاق رخ می دهد و فکر هم نمی کنم لازم باشد بیش از این در این مورد صحبت کنم."

منچسترسیتی؛ خاموش خاموش، یا روشن روشن

Image caption هیچگاه کسی چنین صحنه ای را در لیگ برتر انگلستان ندیده بود

منچستر سیتی که پس از پایان دوره نقل و انتقالات ماه اوت در میان تیم های لیگ برتر کمترین تعداد برد را داشته است (3 بازی) خود را از جمع سه تیم قعر جدول خارج کرد.

منچستر سیتی که در فصل جاری در هیچکدام از پنج پیروزی خود با اختلاف کمتر از سه گل به پیروزی نرسیده، مقابل هال سیتی هم این روند را ادامه داد و تیم تازه وارد به لیگ برتر را در شهر منچستر 5-1 شکست داد.

هال سیتی پیش از این تنها در یک بازی خارج از خانه (مقابل منچستریونایتد) شکست خورده بود اما مقابل منچستر سیتی بسیار ضعیف بود و به ویژه در دفاع کم تعداد و نامنظم ظاهر شد.

منچسترسیتی در نیمه اول چهار بار دروازه هال سیتی را باز کرد (دو گل از کایسیدو - مهاجم اکوادوری سیتی، و دوگل از روبینیو، ستاره برزیلی این تیم) و شرایط برای تیم میزبان به حدی رقت انگیز بود که فیل براون، مربی هال سیتی مجبور به اتخاذ تصمیمی بسیار غیرعادی شد؛ در پایان نیمه اول این مربی در اقدامی که مشابه آن هیچگاه در لیگ برتر انگلستان دیده نشده بود، بجای بردن بازیکنان خود به رختکن آنها را به گوشه ای از زمین برد که طرفداران هال سیتی حضور داشتند و در روی زمین چمن مسابقه دستورات خود را به بازیکنان اعلام کرد.

این ضربه روحی تا اندازه ای هال را متحول ساخت و این تیم بالاخره توانست در دقیقه 80 تا اندازه ای و حداقل برای یک نیمه از خود اعاده حیثیت کند، هر چند دو دقیقه بعد استیفن آیرلند، هافبک منچسترسیتی که نقش عمده ای در به ثمر رسیدن چهار گل اول داشت، بار دیگر با کمک آشفتگی هال سیتی در دفاع، مقابل دروازه این تیم صاحب توپ شد و گل پنجم میزبان را به ثمر رساند تا منچسترسیتی سال 2009 را خارج از قعر جدول آغاز کند.

چلسی، لیورپول؛ تعقیب ادامه دارد

Image caption رابی کین، مهاجم لیورپول که طولانی شدن انتظار برای گل زنی او به شایعات خروج او از لیورپول دامن زد، مقابل بولتون دو گل به ثمر رساند

چلسی که در هفته هجدهم بخت باز پس گرفتن صدر جدول از لیورپول را با تساوی بدون گل مقابل اورتون از دست داده بود، وست برام را 2-0 شکست داد، اما لیورپول هم بولتون را 3-0 مغلوب کرد تا لیگ برتر انگلستان در سال 2009 هم با صدر نشینی لیورپول آغاز شود؛ هر چند اختلاف دو تیم یک امتیاز بیشتر نیست.

چلسی در شرایطی به دیدار وست برام رفت که مطبوعات ورزشی انگلستان بیش از پیش از نارضایتی رومن آبراموویچ، مالک چلسی از عملکرد لوئیز فیلیپه اسکولاری، مربی برزیلی این باشگاه می نویسند. این مربی که انتظار می رفت بتواند شیوه ای برزیلی را در چلسی پیاده کند و بار دیگر چهره "فوتبال زیبا" را به همه نشان دهد، از این رو مورد انتقاد قرار دارد که شیوه ای محافظه کارانه را در پیش گرفته و در ماه های اخیر تنها نتیجه را مد نظر قرار داده است.

او همچنین از سوی بازیکنان خود متهم شده که بیشتر بر تمرینات استقامت بدنی تکیه دارد و بر خلاف ژوزه مورینیو، مربی پیشین چلسی و مربی کنونی اینترمیلان، کمتر علاقه ای به تمرینات هماهنگی تیمی با توپ نشان می دهد.

وست برام هر چند قعر نشین جدول لیگ برتر است، اما در تاریخ برگزاری لیگ برتر با 20 تیم، هیچگاه تیم قعرنشین در آستانه کریسمس به اندازه این تیم امتیاز کسب نکرده است (15 امتیاز).

منچستریونایتد هم که با عنوان قهرمانی باشگاه های جهان به انگلستان بازگشته است، هر چند با ارائه عملکردی ضعیف، توانست استوک سیتی را 1-0 با گل کارلوس ته وز شکست دهد تا در صورت پیروزی در دو بازی عقب افتاده بتواند اختلاف خود با صدر نشین کنونی لیگ را به تنها یک امتیاز کاهش دهد.

مطالب مرتبط