باخت استقلال و پرسپوليس در هفته بيستم

در هفته بيستم رقابت هاى ليگ برتر، استقلال تهران برابر سپاهان در اصفهان ۲-۱شكست خورد و ملوان انزلى در ورزشگاه آزادى با ۲ گل پرسپوليس تهران را برد.

مسابقات ليگ برتر فوتبال ايران پس از وقفه دو هفته اى با برگزارى ۸ ديدار دنبال شد. تعطيلات مكرر ليگ انتقاد اغلب باشگاه ها را همراه داشته است. لغو ديدار ذوب آهن اصفهان و داماش گيلان در اين هفته نيز سبب اعتراض تيم هاى استقلال و پرسپوليس شد. ذوب آهن، جدى ترين رقيب اين دو تيم در صدر جدول براى بازى دوستانه به كويت سفركرده و ديدارش مقابل داماش با موافقت فدراسيون به تعويق افتاد.

سپاهان اصفهان ۲ - ۱ استقلال تهران

Image caption مربی استقلال پیش بینی کرده بود که تیمش پس از تعطیلات نمایش خوبی ارائه نخواهد کرد

استقلال تهران با صدرنشينى به تعطيلات نيم فصل رفته بود. آبى ها تعطيلات خود را در اردوى تركيه سپرى كردند تا خود را براى ديدارهاى پيش رو آماده كنند. اما اميرقلعه نويى معتقد بود تيمش پس از هر بار تعطيلى ليگ، در شروع دوباره نمى تواند بازى خوبى به نمايش بگذارد و اغلب شكست مى خورد.

در مقابل، سپاهان اصفهان در نيم فصل اول نتايج قابل قبولى نگرفته بود و در رده ششم جدول قرار داشت. مديران اين تيم در تعطيلات فرهاد كاظمى را به عنوان سرمربى جانشين حسين چرخابى كردند تا با حضور او روى نيمكت، سپاهان به روزهاى اوج خود بازگردد.

نيمه اول بازى را سپاهان هجومى آغاز كرد و در دقيقه ۱۰ توسط محرم نويد كيا به گل رسيد؛ نويد كيا كه پس از مصدوميتى طولانى به تركيب تيمش بازگشته با استفاده از غفلت خط دفاع استقلال با شوتى محكم از پشت محوطه جريمه دروازه را گشود.

۱۵ دقيقه بعد اشتباه بازيكن استقلال، مجددا سپاهان را به گل رساند؛ اين بار على عليزاده روى پرتاب اوت بلند بازيكن سپاهان با ضربه سر دروازه تيم خودش را باز كرد.

بازى در اواسط اين نيمه به دليل پرتاب سنگ به سوى دروازه بان سپاهان دقايقى متوقف بود.

نيمه اول با برترى سپاهان به ويژه در خط ميانى و با دو گل به سود اين تيم تمام شد.

سرعت بازى در نيمه دوم بالاتر بود.

استقلال براى جبران گل هاى خورده فشار زيادى روى دروازه حريف آورد، اما تنها يك بار موفق به گلزنى شد؛ آرش برهانى در دقيقه ۷۵ توپ برگشتى دروازه بان را با ضربه سر به گل تبديل كرد.

سپاهان با اخراج مهدى جعفرپور از دقيقه ۸۰ ده نفره بازى كرد، اما در نهايت توانست اين ديدار را با پيروزى ۲-۱ خاتمه دهد.

سپاهان اصفهان با كسب ۳ امتياز با ارزش اين مسابقه، با ۳۲ امتياز در رتبه پنجم ايستاد و براى صعود به رده هاى بالاتر اميدوار شد.

اين پنجمين شكست استقلال تهران در اين فصل است. استقلال على رغم اين باخت، با ۳۷ امتياز و يك بازى بيشتر نسبت به ذوب آهن اصفهان در جايگاه نخست باقى ماند.

ذوب آهن با ۳۷ امتياز از ۱۹ بازى در تعقيب آبى ها در رتبه دوم جدول جاى دارد.

آمار بازى

استقلال تهران موقعيت خطرناك- ۴ كرنر- ۶ آفسايد- ۰ كارت زرد- ۰ كارت قرمز- ۰

سپاهان اصفهان موقعيت خطرناك- ۳ كرنر- ۲ آفسايد- ۱ كارت زرد- ۴ كارت قرمز- ۱

پرسپوليس تهران ۰ - ۲ ملوان انزلى

Image caption ملوان بندر انزلی پس از واگذار شدن به سازمان منطقه آزاد انزلی شرایط روحی بهتری داشت

باخت استقلال برابر سپاهان بهترين فرصت براى قرمز ها بود تا با پيروزى برابر ملوان در ورزشگاه آزادى به يك امتيازى صدر جدول برسند.

پرسپوليس پس از برترى ۳-۰ برابر پاس همدان، با ۳۳ امتياز به رده سوم صعود كرده بود و به نظر نمى رسيد مقابل ملوان سيزدهم روز سختى داشته باشد.

اما تيم ملوان براى برطرف شدن مشكلات مالى در تعطيلات به سازمان منطقه آزاد انزلى واگذار شده بود و توانسته بود مقدار قابل توجهى از مطالبات بازيكنانش را پرداخت كند. محمد احمدزاده، سرمربى ملوان پيش از اين بازى گفته بود:"پرداخت پول به بازيكنان، شرايط روحى و روانى تيم را متحول كرده است."

در اين بازى، پرسپوليس على كريمى و مازيار زارع را به دليل سه اخطاره بودن در اختيار نداشت و در سوى مقابل جلال رافخايى، بازيكن موثر تيم ملوان نيز به دليل محروميت نتوانست تيمش را همراهى كند.

نيمه نخست بازى كيفيت مناسبى نداشت. سرعت بازى پايين بود و پرسپوليس نتوانست از برترى نسبى خود استفاده كند.

بهترين فرصت گلزنى پرسپوليس را در اين نيمه ابراهيم توره از دست داد؛ ضربه نمايشى توره در دقيقه ۲۷ به تير دروازه برخورد كرد.

از نكات قابل توجه اين نيمه، نيمكت نشينى كريم باقرى بود.

حملات نامنظم پرسوليس در نيمه دوم ادامه داشت، اما اين تيم نه تنها نتوانست دروازه ملوان را باز كند بلكه دو بار روى ضعف خط دفاعى اش گل خورد.

در دقيقه ۵۴ عليرضا رمضانى با شوتى نه چندان محكم از پشت محوطه جريمه گل اول را زد و در دقيقه ۸۲ نيز محمد حيدرى روى يك پاس عرضى بدون مزاحمت مدافعان گل دوم را به ثمر رساند.

در اين نيمه كريم باقرى به جاى ايوان پتروويچ براى تيمش به ميدان آمد.

سرانجام در روزى كه غيبت كريمى به شدت در پرسپوليس احساس مى شد، قرمزها بازى را با ۲ گل به ملوان واگذار كردند.

تماشاگران پرسپوليس پس از دريافت گل دوم، تيم ملوان را تشويق كردند و عليه افشين پيروانى شعار دادند. اين در حالى بود كه اين شكست اولين ناكامى پيروانى در كسوت سرمربى گرى پرسپوليس محسوب مى شود.

ملوان انزلى پس از ۴ سال توانست پرسپوليس را درورزشگاه آزادى شكست دهد. شاگردان احمدزاده با ۲۴ امتياز به رده يازدهم صعود كردند.

پرسپوليس هم با ۳۳ امتياز و تفاضل گل بهتر نسبت به صبا باترى در رتبه سوم ماند.

آمار بازى

پرسپوليس تهران موقعيت خطرناك- ۵ كرنر- ۷ كارت زرد- ۰

ملوان انزلى موقعيت خطرناك- ۳ كرنر- ۲ كارت زرد- ۱

در ديگر بازى هاى هفته بيستم نتايج زير به دست آمد:

ابومسلم مشهد ۲- پاس همدان ۱ فولاد خوزستان ۳- پيام مشهد ۰ راه آهن شهر رى ۲- استقلال اهواز ۲ مس كرمان ۲- مقاومت سپاسى شيراز ۰ برق شيراز ۱- صبا باطرى قم ۲ پيكان قزوين ۰- سايپاى كرج ۲

مطالب مرتبط