ذوب آهن فشار بر پرسپولیس را افزایش داد

در حساس ترين ديدار هاى هفته بيست و يكم ليگ برتر، پرسپوليس تهران در اصفهان برابر ذوب آهن ۳-۱ شكست خورد و استقلال تهران در ورزشگاه آزادى ۲-۱ مس كرمان را برد.

استقلال با پيروزى خانگى برابر مس كرمان، با ۴۰ امتياز و تفاضل گل بهتر همچنان صدر نشين است و ذوب آهن اصفهان با كسب سه امتياز بازى مقابل پرسپوليس، با ۴۰ امتياز و يك بازى كمتر، همچنان جدى ترين تعقيب كننده آبى هاى پايتخت محسوب مى شود.

پرسپوليس نيز با پذيرش شكست در اصفهان يك پله در جدول پايين آمد و با ۳۳ امتياز، پس از صبا باطرى قم در رتبه چهارم قرار گرفت.

ذوب آهن اصفهان ۳ - ۱ پرسپوليس تهران

Image caption ذوب آهن جدیت خود بعنوان مدعی قهرمانی را نشان داد

ذوب آهن اصفهان پس از قهرمانى نيم فصل، صدرنشينى را به استقلال تهران واگذار كرد. شكست هفته گذشته آبى ها، فرصت مناسبى بود تا ذوب آهن با كسب سه امتياز خانگى برابر پرسپوليس، در صورت لغزش استقلال در اين هفته، به صدر جدول بازگردد.

پرسپوليس پس از شكست غير منتظره مقابل ملوان در آزادى و اعتراض شديد هوادارانش شرايط مساعدى نداشت. افشين پيروانى با اولين باخت خود با پرسپوليس زير فشار شديد انتقادات قرار گرفت و بسيارى معتقد بودند يك شكست ديگر آينده كارى او را به خطر خواهد انداخت.

پيروانى پيش از ديدار برابر ذوب آهن گفته بود: "سعى كرديم همه چيز را در آستانه اين مسابقه فراموش كنيم و فقط به فكر سه امتياز اين بازى هستيم. شكست برابر ملوان به سبب دست كم گرفتن حريف بود و در اين بازى تكرار نخواهد شد."

پرسپوليس در اين بازى ايوان پتروويچ را در اختيار نداشت. پتروويچ به دليل مشكلات شخصى با موافقت كادر فنى مرخصى گرفته و به كشورش سفر كرده است.

ذوب آهن اصفهان در ديدار رفت در ورزشگاه آزادى ۲-۲ پرسپوليس را متوقف كرده بود.

گزارش بازى

ذوب آهن نيمه نخست را بسيار خوب آغاز كرد. بازيكنان اين تيم از همان ابتدا فشار زيادى روى درواه پرسپوليس وارد آوردند و در دقيقه ۳۰ توسط محمدرضا خلعتبرى به گل رسيدند؛ خلعتبرى با استفاده از اشتباه عمق خط دفاعى حريف و دفع ناقص مهدى واعظى گل اول را زد.

حملات پرسپوليس پس از دريافت گل چندان خطرناك نبود. تنها موقعيت گلزنى اين تيم در اين نيمه توسط ابراهيم توره در دقيقه ۴۴ از دست رفت و ضربه سر او را دروازه بان ذوب آهن با واكنشى مناسب به كرنر فرستاد.

نيمه اول با برترى تيم اصفهانى و در حالى كه ناهماهنگى ميان قرمزپوشان مشهود بود، تمام شد.

ذوب آهن در همان ابتداى نيمه دوم مجددا به گل رسيد و خلعتبرى باز هم روى اشتباه مدافعين و دروازه بان پرسپوليس در دفع توپ، دروازه را باز كرد.

خلعتبرى پس از گل دوم به دليل تحريك تماشاگران كارت زرد دوم را دريافت كرد و اخراج شد.

با ده نفره شدن ذوب آهن، پرسپوليس براى جبران گل هاى خورده تلاش زيادى كرد، اما تيم اصفهانى ۲۰ دقيقه بعد گل سوم را هم زد؛ واعظى در روزى كه اصلا نمايش خوبى نداشت، بار ديگر در مهار ضربه ارسالى روى دروازه اش ناموفق بود، توپ از دست او رها شد و محمد صلصالى با فرصت طلبى و با ضربه سر توپ را داخل دروازه فرستاد.

در دقيقه ۶۷ توره ضربه پنالتى اعلام شده به سود پرسپوليس را به گل تبديل كرد.

در دقيقه ۸۲ اسماعيل فرهادى شوت مازيار زارع را با دست از درون دروازه ذوب آهن بيرون كشيد. فرهادى به دليل اين حركت از زمين اخراج شد و يك پنالتى ديگر براى قرمزها گرفته شد. ضربه توره را ابتدا دروازه بان گرفت، اما داور دستور به تكرار ضربه داد و توره بار دوم توپ را به تيرك دروازه زد.

سرانجام اين ديدار با برترى ۳-۱ ذوب آهن خاتمه يافت. ذوب آهن اصفهان با اين پيروزى ثابت كرد كه به شايستگى از جدى ترين مدعيان قهرمانى در اين فصل به شمار مى رود.

اين ششمين شكست پرسپوليس در اين فصل و دومين باخت پى در پى افشين پيروانى به شمارمى رود و مى تواند سبب تغييراتى در مديريت و كادر فنى اين تيم شود.

آمار بازى

پرسپوليس تهران موقعيت خطرناك- ۱ كرنر- ۷ آفسايد- ۰ كارت زرد- ۰ كارت قرمز- ۰

ذوب آهن اصفهان موقعيت خطرناك- ۳ كرنر- ۲ آفسايد- ۰ كارت زرد- ۳ كارت قرمز- ۲

استقلال تهران ۲ - ۱ مس كرمان

امير قلعه نويى و شاگردانش پس ار باخت هفته قبل برابر سپاهان اصفهان و به دنبال برد اين هفته ذوب آهن مقابل پرسپوليس، براى حفظ صدرنشينى محكوم به پيروزى برابر تيم مس كرمان بودند.

مس كرمان با ۳۰ امتياز در رده ششم جدول قرار داشت. اين تيم هميشه حريفى سخت براى استقلال بوده و در ديدار رفت هم در كرمان آبى ها را ۱-۰ برده بود.

تيم مس در اين بازى مهدى كيانى را به دليل مصدوميت و رسول نويدكيا را به جهت محروميت همراه نداشت.

گزارش بازى

Image caption استقلال برا حفظ صدرنشینی چاره ای جر پیروزی نداشت

بازى در نيمه اول متعادل بود.

حملات استقلال بر پايه ارسال از جناحين بود و در مقابل مس كرمان اساس كارش را بر ضد حمله گذاشته بود. اما تلاش دو تيم در اين نيمه گلى در برنداشت.

در نيمه دوم ابتدا استقلال روى يك ضربه ايستگاهى گل زد؛ در دقيقه ۵۳ حسين كاظمى روى ارسال مناسب خسرو حيدرى دروازه تيم مس را گشود.

مس كرمان ۱۵ دقيقه بعد بازى را به تساوى كشاند، خروج ناموفق وحيد طالب لو و دفع ناقص او توپ را مقابل پاى ادينهو، بازيكن مس قرار داد و او توپ را درون دروازه فرستاد.

فشار حملات استقلال پس از دريافت گل تساوى بيشتر شد و در نهايت آرش برهانى در دقيقه ۹۰ با ضربه سر گل برترى آبى پوشان را به ثمر رساند و تيمش را به صدر جدول بازگرداند.

برهانى با ۱۴ گل زده در صدر جدول گلزنان ليگ جاى دارد.

امير حسين صادقى، بازيكن تيم مس در وقت اضافه اين ديدار به دليل خطا روى عليرضا عباسفرد اخراج شد.

تيم مس كرمان با اين باخت، يك پله در جدول پايين آمد و در رتبه هفتم جاى گرفت.

آمار بازى

استقلال تهران موقعيت خطرناك- ۹ كرنر- ۳ آفسايد- ۰ كارت زرد- ۱ كارت قرمز- ۰

مس كرمان موقعيت خطرناك- ۳ كرنر- ۱ آفسايد- ۳ كارت زرد- ۳ كارت قرمز- ۱

در ساير بازى هاى هفته بيست و يكم نتايج زير به دست آمد: پاس همدان ۱- برق شيراز ۰ مقاومت سپاسى شيراز ۱- پيكان قزوين ۲ پيام مشهد -۳ داماش گيلان ۲ صبا باترى قم ۱- سپاهان اصفهان ۱ سايپاى كرج ۱- راه آهن شهر رى ۰ ملوان انزلى ۳- فولاد خوزستان ۰

مطالب مرتبط