فرار بزرگ استقلال

Image caption فرهاد مجیدی گل دوم استقلال را به ثمر رساند

در آخرين ديدار هفته بيست و سوم ليگ برتر، استقلال تهران در ورزشگاه آزادى ۲-۱ صباى قم را شكست داد و جايگاهش را در صدر جدول تثبيت كرد.

مصاف استقلال تهران و صباى قم كه تقابل بهترين خط حمله و بهترين خط دفاع ليگ برتر محسوب مى شد به برترى استقلال انجاميد تا روزهاى خوش آبى ها ادامه داشته باشد.

استقلال با اين پيروزى نه تنها صدرنشينى خود را تا چند هفته تثبيت كرد، بلكه انتقام شكست دور رفت را هم از حريف گرفت. آبى پوشان با باخت ۳-۱ برابر صبا در بازى رفت، در هفته ششم به رده هفدهم جدول سقوط كرده بودند.

به فاصله ۱۱ هفته تا پايان مسابقات، استقلال با ۵۲ گل زده همچنان بهترين خط حمله را دارد و صباى قم نيز عليرغم ۲ گلى كه در اين ديدار دريافت كرد، با ۲۴ گل خورده مستحكم ترين خط دفاعى است.

فيروز كريمى، سرمربى صباى قم پيش از بازى گفته بود: "اين مسابقه غير قابل پيش بينى است و هر كس اين بازى را پيش بينى كرده، در نهايت احترام بايد بگويم كار بيهوده اى انجام داده است."

كريمى كه فصل قبل مدت كوتاهى هدايت استقلال را بر عهده داشت، همچنين اعلام كرده بود به احترام هواداران استقلال قصد ندارد در اين ديدار روى نيمكت تيمش بنشيند: "در روزهاى بد استقلال در فصل گذشته هواداران اين تيم به من محبت داشتند و نمى توانم از لطف آن ها به سادگى بگذرم."

امير قلعه نويى معتقد بود بودن يا نبودن فيروز كريمى روى نيمكت تيمش ربطى به استقلال ندارد: "ما همه تمركزمان را روى مسايل فنى و آنچه در زمين اتفاق مى افتد مى گذاريم."

با اين وجود قلعه نويى پيش از شروع بازى از كريمى كه روى سكوها نشسته بود خواست روى نيمكت تيمش بنشيند و كريمى با دعوت او به كنار زمين آمد.

هر دو تيم در اين ديدار يك بازيكن كليدى خود را در اختيار نداشتند. آرش برهانى، بهترين گلزن استقلال و محمد نورى، هافبك ملى پوش صبا بدليل سه اخطاره بودن اين بازى را از دست دادند.

در نيمه اول دو تيم خوب كار كردند. حملات زيادى روى دروازه يكديگر تدارك ديدند و بويژه تيم صبا در ضد حملات بسيار خطرناك ظاهر شد.

اما اين استقلال بود كه در دقيقه ۳۷ توسط عليرضا عباسفرد به گل رسيد؛ عباسفرد كه در اين بازى به جاى برهانى در تركيب تيمش قرار گرفته بود روى كرنر ارسالى و در شلوغى محوطه جريمه با يك ضربه برگردان دروازه صبا را گشود و آبى ها با برترى به رختكن رفتند.

با آغاز نيمه دوم، استقلال باز هم حريف را غافلگير كرد و در همان دقيقه اول روى ارسال هاشم بيك زاده از سمت چپ و پاس عباسفرد، فرهاد مجيدى با ضربه سر گل دوم را زد.

مجيدى در دقيقه ۶۷ جاى خود را به مجتبى جبارى داد كه پس از هفته ها دورى به دليل مصدوميت به تركيب استقلال بازگشته است.

تلاش هاى صبا براى جبران نتيجه در دقيقه ۸۱ منجر به گل شد و ضربه محكم مصطفى حقى پور از داخل محوطه جريمه با برخورد به پاى مدافع استقلال درون دروازه رفت.

اين گل مانع شكست صباى قم نشد و در روزى كه به شدت نبود يك تمام كننده در اين تيم احساس مى شد، كريمى و شاگردانش ۳ امتياز با ارزش را به آبى هاى پايتخت واگذار كردند.

استقلال با اين پيروزى ۴۶ امتيازی شد تا با اختلاف ۵ امتياز صدرنشينى اش را ادامه دهد.

جايگاه پنجم صباى قم هم تغيير نكرد. اين تيم ۳۵ امتياز دارد.

آمار بازى

استقلال تهران درصد مالكيت توپ- ۴۲% موقعيت خطرناك- ۳ كرنر- ۳ آفسايد- ۱ كارت زرد- ۱

صباى قم درصد مالكيت توپ- ۵۸% موقعيت خطرناك- ۴ كرنر- ۱۱ آفسايد- ۰ كارت زرد- ۱

در ديگر ديدار اين هفته، ابومسلم مشهد با ۳ گل شكست تلخى را در اصفهان براى ذوب آهن رقم زد.

ذوب آهن كه تا اين هفته سايه به سايه استقلال تهران را تعقيب كرده بود، با اين شكست خانگى در جايگاه دوم باقى ماند اما فاصله اش با صدر جدول به ۵ امتياز رسيد.

ابومسلم نيز دو پله در جدول بالا آمد و در رده دوازدهم قرار گرفت.

در ساير بازى هاى هفته بيست و سوم نتايج زير بدست آمد:

پيكان قزوين ۰- راه آهن شهررى ۱ مقاومت سپاسى شيراز ۱- استقلال اهواز ۰ فولاد خوزستان ۳- برق شيراز ۱ پيام مشهد ۱- پاس همدان ۴

در پايان هفته بيست و سوم، استقلال تهران با ۴۶ امتياز، ذوب آهن اصفهان با ۴۱ امتياز، سپاهان اصفهان و پرسپوليس با ۳۷ امتياز در رده هاى اول تا چهارم قرار دارند و تيم هاى برق شيراز، داماش گيلان و پيام مشهد نيز قعرنشين اند.

مطالب مرتبط