قهرمان آسیا به لیگ بسکتبال باز می گردد

بسکتبال
Image caption باشگاه صبا باتری در مدت هفت سال فعالیت خود بیش از بیست عنوان قهرمانی داخلی و خارجی کسب کرده است

باشگاه صبا باتری، قهرمان مسابقات بسکتبال باشگاه های آسیا در دو سال گذشته، که پس از انتقال به قم به دلیل مخالفت مسئولان جدید باشگاه منحل اعلام شده بود، با حامی مالی جدید و با نام 'صبای مهر' در لیگ بسکتبال شرکت می کند.

مهران شاهین طبع سرمربی این تیم که در فصل گذشته لیگ برتر باشگاه های ایران به مقام نایب قهرمانی رسید، در گفتگو با بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی تایید کرد که گروه صنعتی صبای مهر حاضر به پشتیبانی مالی از این باشگاه شده است.

این مربی با سابقه تصمیم گروه صنعتی صبای مهر در حمایت مالی از این تیم بسکتبال را اقدامی "از سر انسان دوستی" خواند که به گفته او با تلاش مسئولان فدراسیون بسکتبال ایران و همچنین اقدام های فردی او میسر شده است.

آقای شاهین طبع تایید کرد که به واسطه شرایط غیرمعمول موجود برای فعالیت این تیم بسکتبال، مبالغ قراردادهای بازیکنان و مسئولان تیم کاهش یافته است و این تیم در حال حاضر چشم اندازی برای استفاده از بازیکنان خارجی ندارد.

تیم صبا باتری در روز سه شنبه چهاردهم آبان ماه (چهارم نوامبر) اولین بازی خود را در شرایطی مقابل تیم دانشگاه آزاد برگزار می کند که نسبت به ابتدای فصل قبل دچار تغییراتی عمده شده است.

جدای از در اختیار نداشتن بازیکنان آمریکایی، حامد حدادی، سنتر سرشناس این باشگاه و تیم ملی ایران به باشگاه آمریکایی ممفیس گریزلیز در لیگ NBA پیوسته است و کامران جمشیدوند گارد/فوروارد این تیم نیز در روزهای اخیر راهی یکی از تیم های برتر لیگ حرفه ای چین شد.

ضمن اینکه این تیم آیدین نیکخواه بهرامی، کاپیتان پیشین تیم ملی ایران که سهمی عمده در قهرمانی تیم اییران در آسیا و راهیابی به المپیک پکن داشت، نیز در روزهای آخر سال میلادی گذشته در یک حادثه رانندگی درگذشت.

وزارت دفاع از صبا باتری دفاع نکرد

تیم بسکتبال صبا باتری در سال 1380 و با تلاش مشترک مهران شاهین طبع و داریوش شهریاری، مدیر وقت کارخانجات صبا تشکیل شد و در طول دوران فعالیت خود علاوه بر دو بار قهرمانی در آسیا، چهار بار قهرمانی و نایب قهرمانی در غرب آسیا را نیز به دست آورده بود و در طی دوران فعالیت خود از مطرح ترین تیم های بسکتبال ایران بوده است.

Image caption مهران شاهین طبع در طی هفته های اخیر به شدت از انحلال تیم خود انتقاد کرده بود و خواستار مداخله محمود احمدی نژاد شده بود

این تیم که تا فصل گذشته تحت حمایت مالی مستقیم کارخانجات صبا قرار داشت و در واقع از سوی وزارت دفاع ایران هزینه های آن تامین می شد، به خواست رئیس جمهوری ایران و سازمان تربیت بدنی و در پیروزی از سیاست موسوم به "تمرکز زدایی در ورزش" مجبور به انتقال به شهر قم شده بود.

اما مخالفت مسئولان باشگاه که پس از انتقال به نام "صبای قم" شناخته می شد باعث شد فعالیت این باشگاه در رشته بسکتبال منحل اعلام شود.

برخی منابع آگاه عنوان کرده بودند که دلیل انحلال عملیات بسکتبال این باشگاه اعتقاد مدیریت جدید باشگاه مبنی بر ناسازگاری ورزش بسکتبال با محیط شهر قم بوده است، گرچه در این بین کارشناسان از وابستگی های اندک مسئولان باشگاه صبای قم به محیط ورزش و امور ورزشی نیز انتقاد کرده اند.

اعلام تصمیم انحلال این باشگاه واکنش جامعه بسکتبال ایران را در پی داشت و محمد علی آبادی رئیس سازمان تربیت بدنی ایران هم درباره آینده این باشگاه ابراز نگرانی کرده بود و قول داده بود شخصا موضوع را پیگیری کند.