داوران خط تنیس به خارج اعلام کردن توپ 'تمایل دارند'

توپ تنیس
Image caption سیستم "هاوک-آی" می تواند با دقت مشخص کند که توپ در داخل زمین نشسته یا خیر

پژوهشگران می گویند احتمال اشتباه داوران خط تنیس وقتی خارج رفتن توپ از زمین را اعلام می کنند، بیشتر از زمانی است که توپ را "صحیح" و داخل زمین اعلام می کنند.

دانشمندان کالیفورنیایی در یک پژوهش دریافتند از 83 رای اشتباه داوران، 70 مورد در زمانی بوده که داور توپ را "خارج" اعلام کرده است.

این گروه پژوهشگران اشتباه های رخ داده را با تاخیر زمانی بین برخورد تصویر با شبکیه و پردازش تصویر در مغز بینند مرتبط می دانند و این زمان را حدود چند صد میلی ثانیه برآورد می کنند.

یافته ها درباره تمایل بیشتر به اشتباه در هنگام اعلام توپ های "خارج" در مقاله ای در نشریه کارنت بیولوژی (Current Biology) عرضه شد و افراد دخیل در این پژوهش معتقدند نتایج به دست آمده می تواند به استفاده بهتر بازیکنان از حق درخواست بازبینی ضربات که در سال های اخیر رایج شده، منجر شود.

تجزیه و تحلیل اطلاعات درباره موقعیت یک جسم یک فرایند مغزی پیچیده است، زیرا نه تنها مغز باید حرکت شیء را در نظر بگیرد، بلکه در محاسبه بیولوژیک خود باید تغییر موقعیت چشم در هنگام تغییر سیء متحرک را نیز محسوب کند.

حاصل این است که بیننده چند صد میلی ثانیه دیرتر از وقوع یک حادثه از وجود آن آگاه می شود.

اگر سرعت حرکت شیء زیاد باشد مغز برای غلبه بر تاخیر ایجاد شده تصویری مجازی را برای خود ایجاد می کند که در آن شیء جلوتر از موقعیت واقعی آن قرار دارد.

این پژوهشگران که در دانشگاه دیویس در کالیفورنیا فعالیت می کنند می گویند تعبیر این مسئله در تنیس این است که احتمالا داور خط توپی را که بر روی خط به زمین خورده، کمی جلوتر تصور کرده و به این دلیل آن را "خارج" اعلام کرده است.

برای آزمایش این فرضیه کلیپ های ویدئویی چهار هزار امتیاز در جریان مسابقات ویمبلدون بوطر تصادفی انتخاب شد و اشتباهات داوران ثبت گردید.

دانمشندان انتظار داشتند که اگر ظرفیت بروز اشتباه در این حالت وجود نمی داشت، تعداد اشتباهات در داخل یا خارج اعلام کردن ضربات تقریبا با یکدیگر برابر باشد.

اما از 83 رای اشتباه، 70 مورد در شرایطی رخ داده بود که داور توپ را خارج اعلام کرده بود.

مسابقات خاک رس بیشتر

پژوهشگران گفتند برای حل کردن این مشکل یا باید هر ضربه را با سیستم بازبینی موسوم به "هاوک-آی" (Hawk-Eye) بررسی کرد یا همه مسابقات را بر روی زمین رسی انجام داد که توپ بر روی زمین از خود اثر برجای می گذارد.

این دانشمندان در مقاله خود بیان کرده اند که چگونه بازیکنان می توانندبا دانستن این واقعیت از آن به سود خود استفاده کنند.

در این مقاله آمده: "در حال حاضر مهارت به چالش گرفتن رای داور با مهارت بازی کردن تنیس در هم آمیخته است و بازیکنانی که از حق چالش خود بهتر استفاده می کنند، بیشتر سود می برند."

"اینکه بازیکنان از حق درخواست بازبینی استفاده نکنند، یک استراتژی غیر بهینه است؛ بازیکنان باید در حداکثر میزان ممکن از حق چالش خود استفاده کنند زیرا نرخ اشتباهات داوران در شرایطی که توپ بسیار نزدیک به خط به زمین برخورد کرده زیاد است و تازمانی هم که چالش صحیح باشد، از شمار موارد حق درخواست بازبینی تصویر از سوی بازیکن کاسته نمی شود."

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست