کنترل دوپینگ در لیگ برتر انگلستان تشدید می شود

فوتبال
Image caption 30 بازیکن باید در طی یک سال هر روز اعلام کنند که یک ساعت از روز خود را کجا می گذرانند

بر اساس برنامه ای جدید در فوتبال انگلستان، ستارگان فوتبال لیگ برتر مجبور به گذراندن آزمایش های بیشتری جهت ردیابی داروهای غیرمجاز خواهند شد.

قرار است 30 نفر از بازیکنان شاغل در این لیگ بطور تصادفی انتخاب شوند و در طی سال تا پنج بار مورد آزمایش قرار گیرند.

یک سخنگوی سازمان ورزش بریتانیا در این باره گفت: "این 30 ورزشکار باید در طی یک سال هر روز اعلام کنند که یک ساعت از روز خود را کجا می گذرانند."

"چون نمونه گیری، یک روند تصادفی است، آنها از اینکه چند بار مورد آزمایش قرار خواهند گرفت، یا اینکه آزمایش ها چه روزی انجام خواهند شد مطلع نخواهند گردید."

هدف قوانین جدید تشدید موازین موجود جهت مبارزه با استفاده از داروهای نیروزا و مواد مخدر شیمیایی است و فدراسیون فوتبال انگستان را با دیگر ورزش ها که تدابیر شدیدتری را جهت مبارزه با دوپینگ در پیش گرفته اند، مثل دو و میدانی و دوچرخه سواری هماهنگ می کند.

سازمان ورزش بریتانیا فهرستی از 30 ورزشکار شاغل در لیگ انگلستان را تهیه خواهد کرد که باید هر روزی که لازم باشد برای انجام آزمایش آماده باشند.

بازیکنان هر چند بطور تصادفی، اما بر اساس سابقه یا شواهدی که درباره آنها وجود دارد انتخاب خواهند شد؛ بنابراین احتمال وجود نام ورزشکارانی که در گذشته مرتکب دوپینگ شده اند بیشتر خواهد بود.

از این رو و به عنوان مثال ریو فردیناند، مدافع منچستریونایتد که در سال 2003 و به دلیل حاضر نشدن در یک آزمایش هشت ماه از حضور در میادین فوتبال محروم شد، از گزینه های محتمل حضور در این فهرست است.

با این وجود شواهد چندانی وجود ندارد که حاکی از رواج گسترده دوپینگ در فوتبال انگلستان باشد.

اندی پارکینسون رئیس بخش مبارزه با دوپینگ در سازمان ورزش بریتانیا می گوید:"ما می دانیم که در ورزش فوتبال و دیگر ورزش ها انگیزه فراوانی برای موفقیت وجود دارد. از این رو می خواهیم با فدراسیون فوتبال همکاری کنیم تا مطمئن شویم هر خطر بالقوه دوپینگ در این ورزش در نطفه خفه شود."

این طرح که از فصل آینده لیگ برتر انگلستان به اجرا درخواهد آمد مکمل تدابیر موجود برای مبارزه با دوپینگ خواهد بود که از جمله آنها نمونه گیری از دو بازیکن هرتیم پس از پایان هر بازی است.

ضمن اینکه نمایندگان آژانس مبارزه با دوپینگ جهت نمونه گیری بطور تصادفی در جلسات تمرین تیم ها نیز حضور می یابند.

تدابیر جدید با قوانین آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (WADA) نیز هماهنگ است که فیفا آن را پذیرفته است.

آزمایش های خارج از محیط مسابقه در سال 1989 در دو و میدانی آغاز شد؛ یک سال پس از آنکه بن جانسون، دونده کانادایی پس از کسب مدال طلای دو 100 متر در المپیک سئول در آزمایش دوپینگ ناموفق بود.

کریستین اوهوروگو، قهرمان بریتانیایی المپیک و مسابقات جهانی در رشته دو 400 متر زنان نیز در سال 2006 به دلیل غیبت در سه آزمایش خارج از مسابقه به مدت یک سال از شرکت در مسابقات محروم شد.